Filmový podzim nabízí zajímavé přehlídkyPokud nejste přiznivci velkých festivalů a filmových přehlídek, které se odehrávají především v létě (MFF Karlovy Vary a Letní škoda Uherské Hradiště patří k těm největším letním filmovým akcím u nás), a máte raději komornější atmosféru a tematicky specifičtější přehlídky, pak si určitě vyberete již teď z bohaté nabídky menších filmových přehlídek a festivalů. 
Na začátku října proběhne řada filmových událostí, které si podle skromných odhadů nenechá ujít devět z deseti cinefilů. 

Ikona finského filmu Aki Kaurismäki

Severskou kinematografii jako celek znají diváci především prostřednictvím několika „mluvčích“, tedy režisérských osobností, které vystoupily z lokálního stínu a naplno ovlivňují vnímání své země za jejími hranicemi. Dánský film má provokatéra Larse von Triera a „stylaře“ Nicolase Windinga Refna a Finsko má Akiho Kaurismäkiho. Právě na tuto výraznou osobnost, která působí na diváky po celém světě, se zaměří přehlídka, která nabídne nejvýznamnější díla jeho dosavadní tvorby, včetně jeho novinky snímku Le Havre, který mohli vidět diváci na filmovém festivalu v Karlových Varech nebo v Cannes, kde získal cenu filmové kritiky (FIPRESCI).

Pokud jste novinku Le Havre nestihli na žádném festivalu a film chcete vidět s předstihem, vyplatí se vám na přehlídku filmů Akiho Kaurismäkiho zajít. Film jde do běžné distribuce až v lednu 2012.
Přehlídka se koná v kině Aero na pražském Žižkově (které navíc v říjnu otevírá nový zrekonstruovaný bar) ve dnech 5.10.-9.10. 2011. Kromě poslední novinky přehlídka nabídne také první Kaurismäkiho celovečerní hraný film Zločin a trest z roku 1983. Film nese název podle literární předlohy ruského spisovatele Fjodora Michajloviče Dostojevského a vypráví příběh zdánlivě nepochopitelné vraždy. Tento film je klíčový hned z několika důvodů. Kaurismäki při něm navázal spolupráci s kameramanem Timem Salminenem, se kterým posléze natočil všechny své další filmy.
Navíc se zde v menší roli objeví také herec Matti Pellonpää, který se později stává Kaurismäkiho oblíbencem.

Snímek Le Havre se odehrává ve Francii a vypráví mírně hořký příběh muže, který rezignoval na svou kariéru literáta a namísto toho se stal čističem bot. Jeho život se scvrkl na práci, bar a manželku. Jinak je naplněn prázdnotou, kterou vyplní až uprchlík z Afriky, jenž do jeho života vnese novou jiskru a probudí v Maxovi pocit solidarity. Tak trochu pohádkový příběh je pro Kaurismäkiho spíše netypický. Přesto si zatím získává oblibu a je přijímán s nadšením.

Kompletní program a informace o jednotlivých filmech na jdete na www.kinoaero.cz

Chladný norský film se představí na NORFESTu

Filmový podzim chce být navzdory teplému počasí mrazivý a proto ještě zůstaneme na severu, tentokrát se však můžete prostřednictvím filmů vypravit do Norska. Kino Evald  připravilo přehlídku současného norskému filmu a norské kultury. Festival nabídne nejen přehlídku zajímavých norských filmů, na své si přijdou i vaše chuťové pohárky. K ochutnání budou připraveny norské vafle. Jako doprovodný program je připraven také blok přednášek o cestování Norskem, takže pokud máte chuť dozvědět se o této severské zemi více, máte možnost. Festival proběhne ve dnech od 10.10-16.10. 2011.

Aby přehlídka nepůsobila jako pouhá retrospektiva a recyklace starších děl, je připravena také exkluzivní premiéra filmy Happy, Happy, který je distributory označen jako „komedie o nevěře, kuřbě a losím mase“. Film byl uveden na festivalu v Sundance, kde získal Cenu poroty. Označení „komedie“ bude nejspíš míněno poněkud ironicky. U severských filmů to tak většinou bývá, že nepoznáte hranici mezi tím, kdy se máte ještě smát a kde už je namístě, aby úsměv spíše na rtech zamrzl. A právě v tom je největší kouzlo severské kinematografie.

Na programu je také poslední film islandského režiséra Fridrika Thóra Fridrikssona Mama Gógó, který mohli čeští diváci vidět již na FebioFestu, kam režisér osobně přijel svůj film uvést.

Kompletní program najdete na stránkách www.evald.cz.

Roztančený Bollywood

Letos proběhne již devátý ročník přehlídky indických filmů. Bollywoodské filmy jsou příznačné svou pestrobarevností, zpěvem, tancem a celkově pozitivní atmosférou. Je to specifické odvětví filmového průmyslu, které láká stále více diváků.
Kino Evald a Světozor ve dnech 6.9.-10.9. 2011 připravilo přehlídku toho nejlepšího, co tento průmysl vyprodukoval. Festival se zaměří nejen na filmu, v prostorách kina Světozor bude také jarmark, kde si budete moct pořídit  drobné indické šperky, oblečení nebo indické potraviny, ze kterých můžete doma vytvořit vlastní chutné indické jídlo.

Více informací o festivalu, seznam filmů a program najdete na stránkách www.kinosvetotor.cz nebo www.evald.cz.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka