David Yates a Steve Kloves zřejmě opět spojí sílyKdyž se David Yates „přimotal“ k velkolepému projektu Harry Potter, nikdo o něm nic moc nevěděl. Pro studio Warner Bros. to byl vcelku risk. Pustit režiséra, který měl za sebou pouze zkušenosti z televize, k něčemu, co se tak slibně rozjíždělo a bylo stálým zdrojem nemalých zisků, se ale ukázalo jako skvělý nápad. David Yates totiž od pátého dílu s podtitulem Fénixův řád dovedl ságu až do úplného finále a celkem natočil čtyři filmová pokračování. (Knih je sice jen sedm, ale závěrečný díl byl pro svou obsáhlost rozdělen do dvou filmů.)

Steve Kloves naproti tomu byl věrným členem potterovského štábu. S výjimkou pátého filmu, ke kterému napsal scénář Michael Goldenberg. Stevu Klovesovi se ve většině případů podařilo zanechat jedinečnost materiálu, i když občas přidával scény, které bychom mohli oželet. V závěrečném osmém snímku vsadil spíše na slova, která použila  J. K. Rowlingová ve své knize, škrtalo se sice výrazně, ale nakonec dopadlo uzavření celé ságy dobře. (A to pro všechny. Poslední Harry Potter totiž trhl magickou hranici, kdy na prodeji lístků vydělal přes miliardu dolarů. Nyní se zařadil na třetí místo nejvýdělečnějších filmů v historii. Před ním je pouze Titanic a Avatar, obojí v režii Jamese Camerona.)

Společně na další knižní adaptaci

Adaptace knihy Stephena Kinga Svědectví (v originálně The Stand) láká ke zfilmování již řadu let. Zatím se ale nenašel nikdo tak odvážný, kdo by se do projektu pustil. Práva na zfilmování tohoto námětu zakoupilo studio CSB Films a nedávno se dohodli právě s Warnery, že by mohli tento projekt přivést k životu společně. Až donedávna ale nebylo vůbec známo ani jméno režiséra, jenž by se filmu ujal a nebyl ani nikdo, kdo by napsal scénář.

Projekt tak dlouho dobu stále zůstával pouze ve fázi příprav. Nyní se ale blýská na lepší časy. Duo, které se skvěle osvědčilo na rozsáhlé sáze o Harry Potterovi by se mohlo znovu spojit a vytvořit další (snad podobně úspěšnou) adaptaci slavné knihy.
David Yates a Steve Kloves totiž mají oba více než bohaté zkušenosti právě z Harryho Pottera. Převedli na filmová plátna neuvěřitelně komplexní a výpravný příběh, který uchvátil miliony čtenářů po celém světě. I když se občas fanouškům knih na filmech něco nezdálo, jejich práce přinesla vynikající výsledky.

A právě tento fakt je činí tou nejvhodnější dvojicí pro Svědectví. Jedná se sice „pouze“ o jednu knihu, za to však velice rozsáhlou. Kingův román, který patří mezi vůbec nejoblíbenější jeho díla, totiž čítá nějakých 1100 stran. Takže se uvažuje, že nevznikne jeden, ale několik filmů. Aby se na plátno mohla dostat ona jedinečná atmosféra, kterou King popsal ve své knize.

U Warnerů sází na jistotu

Proč studio Warner Bros. sází právě na tuto dvojici je celkem jasné. Námět Svědectví se v ledasčem podobá právě Harrymu Potterovi. I v Kingově románu jde primárně o boj Dobra a Zla. A odehrává se také trochu v alternativním časoprostoru. Svědectví je zasazeno do postapokalyptického období, kdy je lidstvo vystaveno nebezpečnému viru superchřipky. Ale ani ti přeživší nedrží pospolu. Rozdělí se na Světlou a Temnou stranu s bojují proti sobě.

Je přirozené, že se Warneři je tak snadno Davida Yatese nechtějí vzdát. Teď, když je jeho jméno pod nejúspěšnějším filmem roku 2011 a třetím nejvýdělečnějším filmem vůbec. A spolupráce se scénáristou Stevem Klovesem pak zaznívá jako jediná správná volba. Tato dvojice k sobě prostě sedí a z jejich spolupráce může vzejít další velkolepý projekt.

Zatím je ale práce na snímku stále ve fázi vyjednávání. Ani Yates ani Kloves zatím na nabídku nekývli. Je ale jasné, že jsme se zase dostali o krok blíž k další úspěšné knižní adaptaci.
Přepisy Kinogových knih na plátno zatím vždy dopadly více než uspokojivě. Vykoupení z věznice Shawshank se stále drží na předních místech nejlepších filmů vůbec, Zelená míle totéž a skvělý psychohoror Osvícení s démonickým Jackem Nicholsonem je stále jeden z nejlepších filmových hororů všech dob.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka