Dark Shadows znovu spojí Burtona a DeppaRežisér Tim Burton a herec Johnny Depp k sobě prostě patří. Z jejich spolupráce vznikají opravdu kouzelné filmy a nezapomenutelné postavy. Počínaje Střihorukým Edwardem a konče Kloboučníkem z Alenky v říši divů. Ti, kdo obdivují práci Tima Burtona, pak také většinou fandí specifickému hereckému projevu Johnnyho Deppa.
V případě snímku Dark Shadows jde již o jejich osmou spolupráci. Film je v podstatě remake seriálu z roku 1966 a revivalu z roku 1991.
Dark Shadows se stále natáčí, ale obsazení by mělo být již kompletní. Kromě J. Deppa se ve snímku objeví Helena Bonham Carter, Timem Burtonem velice často obsazovaná. (I když se může zdát, že ji Burton do svých filmů obsazuje pro to, že je kromě vynikající herečky také jeho ženou, většinou musí i ona projít castingem. Ať je to jakkoli, tento „protekcionalismus“ není vůbec na škodu, protože H. B. Carter má tak široký herecký záběr, že je v každé roli téměř dokonalá. Jednou z nejlepších rolí ale zůstává Marla z Klubu rváčů, kultovním snímku Davida Finchera, který natočil podle drsné předlohy amerického spisovatele Chucka Palahniuka.)

Edwardovi zvoní hrana

Ságu Stmívání lze víceméně považovat za jakési vzkříšení upírského žánru. Po vydání této ságy se jako houby po dešti začaly vyskytovat další příběhy, které měly svůj děj situován mezi upíry. Jenže milovníky klasických upírských filmů, třeba Draculy z roku 1932 s uhrančivým Belou Lugosim v hlavní roli, může upír, který na slunci září, těžko uspokojit. Jakýsi odklon od současného idealizování upírů jako mýtických postav, může představovat právě Burtonův snímek Dark Shadow.

Kdo zná tvorbu Tima Burtona tomu je hned jasné, že se nebude jednat o žádný sladkobolný příběh roztomilého upírka, ale že půjde o pěkně temnou podívanou s podivínským Deppem v hlavní roli.
Johnny Depp si zahrál Barnabase Collinse, který byl v 18. století  nedobrovolně proměněn v upíra. Dvě stě let strávil zavřeny v rakvi. V roce 1972 ho ale skupina dělníků na stavbě vykope a on se dostává do zcela jiné doby, než v jaké byl pohřben.

Scénárista snímku Seth Grahame-Smith k této postavě dodává: „Celou tu dobu byl naživu, velice hladový. A neměl vůbec tušení, co se venku děje.“
Seth Grahame-Smith je mimo jiné úspěšným autorem tzv. smash-up novel. Tedy příběhů, které si berou jako předlohu klasické literární dílo (Z neznámého důvodu jsou oblíbené romány Jane Austen.) a do děje přidají upíry, zombie nebo jiné potvory, které nutí původní hrdiny k šíleným činům. Smash-up novely jsou stále populárnější a všiml si jich už i filmový průmysl. Chystá se filmová adaptace Grahame-Smithových románů Pride and Prejudice and Zombies a Abraham Lincoln: Vapmire Hunter. Na snímku Abraham Lincoln: Vampire Hunter se podíli Tim Burton jako producent, režie se ujmul Timur Bekmambetov.

[nggallery id=99]

Foto: Entertainment Weekly

Upír z jiné doby

Je zřejmé, že snímek bude mít mírný nádech hororu, ale ubránit se humoru nebude jednoduché. Barnabas Collins pochází z 18. století. Nikdy neviděl automobil nebo ženy v krátkých sukních. Takové scény, kde se bude Barnabas všemu podivovat, mohou (nebo spíše musí) vyvolat v divákovi úsměv. Společnost je z něj stejně vystrašená jako on z ní. Je to pro něj obrovská změna.

Naopak se zdá, že ženy prostě na upíry „letí“. I Barnabas se bude potýkat s touto ženskou slabůstkou a zřejmě ji i patřičně využije. Mimoto se ale vydává hledat své potomky a ztracenou lásku, která, pokud není upír, musí být už dávno mrtvá.

Helena Bonham Carter si zahrála doktorku Julii Hoffman. Dřívější postavy, které ztvárnila ve filmech Tima Burtona naznačují, že na paní doktorce možná nebude všechno v pořádku. Třeba nás ale Tim Burton překvapí. Koneckonců v adaptaci knihy Roalda Dahla Karlík a továrna na čokoládu obsadil Helenu do příjemné role Karlíkovy matky. Ale zkušenosti z Alenky v říši divů, kde si zahrála šílenou Červenou královnu, nebo pekařku paní Lovettovou v hororovém muzikálu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street nám napovídají, abychom byli ohledně její postavy připraveni na všechno.
Seth Grahama-Smith o postavě doktorky prozrazuje, že: „Je trochu šáhlá, ale velice inteligentní. Samozřejmě je excentrická. A rozhodně si ráda přihne. Je hodně tajemná. A Barnabas ji fascinuje nejen z vědeckého hlediska.“

Rorschach, holka z Kick-Ass a bondgirl

Kromě Johnnyho Deppa a Heleny Bonham Carter má snímek Dark Shadow ve svém obsazení ještě slušnou řádku zajímavých jmen. Za zmínku rozhodně stojí Chloë Moretz, kterou si pamatujeme z loňského nářezu Kick Ass, kde ztvárnila mladou, ale velice šikovnou dívku Mindy aka Hit-Girl, která se s padouchy rozhodně nemazlila.
Dále se ve filmu objeví „bondgirl“ Eva Green v roli zlé čarodějnice, která zná Barnabase ještě z doby, než byl zavřen do rakve. Byla to totiž právě zlá Angelique Bouchard, která Barnabase proklela a zaklapla víko jeho rakve. S tímto činem se navíc Angelique nespokojila. Barnabase se sice zbavila, ale stále se snaží zničit i zbylé členy Collinsovy rodiny. Takže ji jeho návrat na zemský povrch příliš netěší.

V roli správce Collinsova sídla se objeví vykinající Jackie Earl Haley, jenž perfektně zahrál Rorschacha v adaptaci komiksu Alana Moora Watchmen v režii Zacka Snydera. Jeho postava Willieho Loomise ale chátrá stejně jako dům, o který se má starat.
A nakonec hlava celého zbývajícího klanu Collinsů Elizabeth Collins Stoddard, které vtiskla podobu Michele Pfeiffer. Ona je jakýsi „vůdce“ zbývajících členů Collinsovy rodiny. Je také zároveň jejím ochráncem. Snaží se poskytnout svým dětem to nejlepší, i když zrovna neoplývá značnými finančními prostředky.

To je první nástin postav, které odpovídají těm seriálovým. Objevily se zatím první obrázky, ale pro více informací si musíme ještě nějakou dobu počkat, protože natáčení je teprve v začátcích. Nicméně se už teď nejspíše můžeme těšit na další skvělý kousek z tvorby Tima Burtona a také se dočkáme další ikonické postavy Johnnyho Deppa, který se nyní drží v povědomí spíše jako opilý pirát Jack Sparrow.

Dark Shadow 2012

Režie: Tim Burton
Scénář: Seth Grahame-Smith
Hrají: Johnny Depp, H.B. Carter, Jackie Earle Haley, Chloë Martez,
Michele Pfeiffer, Eva Green

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka