Ralph Fiennes natočil (hodně) moderní zpracování ShakespearaWilliam Shakespeare nikdy nezemřel. Jeho hry se stále hrají v divadlech po celém světě, hledají se nové možnosti, jak jeho dílo představit mladší generaci. (I když to není úplně třeba, protože většina jeho her je dokonale nadčasová.) Zpřístupnit Shakespearovo kouzlo se snaží i film. A to od svého vzniku. (Kdy se do filmu převáděly především divadelní hry a romány.) 
Existuje nespočet filmů natočených na motivy některé z jeho her. Většina se drží více své předlohy, do jiných snímků se dostávají moderní prvky. Hra Coriolanus, kterou měl Shakespear napsat někdy kolem roku 1608 nyní přichází i na filmové plátno. Ovšem v poněkud moderní úpravě. Hodně moderní, dalo by se říct.

Základní dějová linka ovšem zůstává zachována. Jen se místo děje poněkud přenáší dál do budoucnosti. Respektive do současnosti. Příběh vychází ze Shakespearovy hry téměř ve všem. Jména postav jsou stejná, hlavní motiv je identický. Jen to prostředí se možná bude leckomu příčit. (Především tedy tzv. Shakespearovským snobům, kteří nesnesou jakékoli moderní prvky a zásahy do mistrova díla.)

Ralph Fiennes režisérem

Britský herec Ralph Fiennes se ještě nějakou dobu nezbaví „prokletí“, které na něj seslala potterovská série. V této slavné sáze totiž ztvárnil přímo samou podstatu zla Lorda Voldemorta. A tak se ve všelijakých diskusích objevují „vtipné“ narážky na tuto roli. (Jako například tolik oblíbené vtípky o jeho ztraceném nose.)

Nicméně Ralph se na plátně už zase objevuje i v jiné roli. (Mimochodem během těch šesti let, kdy patřil do potterovského týmu, si stihl zahrát celou řadu rolí. Mimo jiné také v oscarovém dramatu Předčítač nebo v černé komedii V Bruggách.)
V čem ale především Coriolanus stojí za zmínku je fakt, že se Ralph neujal jen ztvárnění hlavní postavy, chopil se také role režiséra. Jde tedy o jeho režijní debut.

Jako britský umělec musí být jistě fascinován Shakespearem, o tom není pochyb. (Sám si na divadelních prknech už tuto roli vyzkoušel.) Jenže on nenatočil kostýmní, historické drama. Nýbrž více než aktuální snímek o moci, zradě a pomstě.

[nggallery id=86]

Berlínská premiéra a nominace

Snímek jde v Británii do kin sice až 20. ledna 2011, nicméně premiérově už ho mohli vidět návštěvníci filmového festivalu v Berlíně v polovině února 2011. Na festivalu získal Ralph Fiennes také nominaci mezinárodní poroty na Zlatého lva.
Jelikož se snímek natáčel převážně v Srbsku, bude uveden jako první film na Mezinárodním filmovém festivalu v Bělehradu, který se koná od 24. února do 4. března 2011.
Kromě Ralpha si ve filmu zahrála celá řada vynikajících herců. Jeho úhlavního nepřítele si zahrál Gerard Butler. Ten je známý především díky adaptaci komiksu Franka Millera 300 v režii Zacka Snydera.

Coriolanovu manželku si zahrála Jessica Chastain. Tato pozoruhodná herečka začíná být obsazována čím dál více. Do té doby, než se objevila ve snímku Strom života o ní téměř nikdo nevěděl. Nyní točí jeden snímek za druhým. Její charisma a zajímavá vizáž jí dovoluje ztvárnit celou řado rozdílných rolí. (Ve snímku Dluh, který jde do kin na podzim si zahrála agentku Mosadu.)
V roli jeho matky pak uvidíme skvělou Vanessu Redgrave, která si zahrála i filmu Sidneyho Lumeta Vražda v Orient expresu, což je jedna z nejlepších filmových detektivek. Z pozdější doby stojí za zmínku její role ve snímku Pokání. Nebo role Raskalnikovovy matky v moderní adaptaci klasického románu F. M. Dostojevského Zločin a trest z roku 2002.

První trailer, který byl před pár dny zveřejněn na internetu je doslova strhující. Ralph Fiennes je nesmírně charismatický herec, což dokonale předvedl v roli Amona Goetha v Schindlerově seznamu. (Mimochodem v Ralphově podání vypadá Goeth mnohem hrozivěji, než jeho reálný předobraz.) Právě na tuhle postavu si při sledování traileru asi nejvíce vzpomenete, jelikož obsahuje něco z oné démoničnosti.

Coriolanus 2011

Světová premiéra: 20. ledna 2012 (Berlinale – 14. února 2011)
Režie: Ralph Fiennes
Scénář: John Logan (Podle hry W. Shakespeara)
Hrají: Ralph Fiennes, Jessica Chastain, Brian Cox,
Vanessa Redgrave

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka