Nestlihli jste Černou labuť nebo Královu řeč vidět na velkém plátně? Best Film Fest vám dává druhou šanciČtyři pražská jednosálová kina se zkraje prosince rozhodla uspořádat přehlídku nejúspěšnějších filmů roku 2011. Jsou to filmy jednak hodně skloňované na letošních cenách Americké akademie (Černá labuť, Králova řeč), nebo na festivalu v Cannes (Strom života). Ale diváci neuvidí jen zahraniční produkce, k vidění budou také úspěšné české snímky a koprodukční filmy jako například Alois Nebel, Dům, Cigán nebo pohádka Micimutr s Libuškou Šafránkovou v hlavní roli. 
Filmové fanoušky potěší jak program, který je nabití tím nejlepším (a zároveň tím nejnavštěvovanějším), co se v letošním roce ve filmu urodilo, tak i vstupné, které je nastavené na příjemných 69 korun. Pokud tedy nemáte nejlepší filmy roku 2011 na DVD nebo Blu-ray, a nestihli jste je během roku, nebo je chcete vidět ještě jednou, není nic jednoduššího než v týdnu od 8. do 14. prosince vyrazit do jednoho z pražských kin – Lucerna, Evald, Mat nebo Atlas.

To nejlepší z domova

Z českých filmů láká tato minipřehlídka především na Lidice, Odcházení nebo Aloise Nebela, který má rovněž šanci získat Oscara v kategorii Nejlepší animovaný film a Nejlepší neanglicky mluvený film. (Česká filmová a televizní akademie poslala do boje o zlatou sošku právě jeho.)
Na programu je také slovensko-český film Zuzany Liové Dům s Miroslavem Krobotem a Taťjanou Medveckou v hlavních rolích. Zuzana Liová získala v roce 2007  v Cannes Cenu Krzyzstofa  Kieslowského za nejlepší středoevropský scénář. Dům je generační drama, kde Miroslav Krobot ztělesnil muže, který v době komunismu ztratil sny a ambice a nyní tyto touhy vkládá do stavby domu. Nechce se zároveň smířit s tím, že jeho dcera netouží po ničem jiném, než tento domov opustit.
Dům má nyní namířeno na festival do Palm Spings, který se koná od 5. do 16. ledna 2012. Dům vznikl v koprodukci s Českou televizí, která tak plní svůj závazek, že se bude spolupodílet na vzniku kvalitních českých filmů. Snímek byl již uveden na patnácti mezinárodních filmových fórech.

Za pozornost rozhodně stojí také pohádka Micimutr, ve které se sešli přední čeští herci v čele s Libuškou Šafránkovou, která si zahrála čarodějnici Micimutr. Pohádka se blíží spíše klasickému schématu, je zde princezna, princ a drak. A chudák mladý loutkář, který jediný princeznu opravdu miluje. Ve změti novodobých pohádek (a nejen těch zahraničních, ale také českých) vypadá Micimutr jako návrat ke kořenům klasické české pohádky, kde se oslavují tradiční hodnoty.
Ani vizuálně Micimutr nezaostává, není sice plný špičkových digitálních efektů, ale rozhodně nepůsobí lacině nebo nepatřičně.
Na pohádku Micimutr ale můžete zajít s dětmi nebo sami už od 17. listopadu, Best Film Fest ale nabízí výhodné vstupné a příjemnou atmosféru pražských artových kin.

Na Labutě a Krále jedině do kina

Na program Best Film Festu se dostal také Oscarový film Králova řeč, jež dominoval letošnímu udílení. Hned za ní okouzlovala a děsila také Černá labuť režiséra Darrena Aronofského. Drama o posedlosti mladé baletky Niny, které touha po perfektnosti přinese zkázu, se stalo hereckým koncertem Natalie Portman, která si také právem za svou roli odnesla kromě Oscara celou řadu prestižních ocenění. Film je natočen velice komorně, a klade důraz především na proniknutí do Ninina nitra. V několika scénách má snímek nádech téměř hororový. Především v momentech, kdy je Nina natolik zmatená, že nedokáže oddělit svou fantazii od reality.
Stejně jako je Černá labuť hereckým koncertem Natalie Portman, je Králova řeč hereckou symfonií Colina Firtha a Geoffreyho Rushe. Komorní drama se skromným rozpočtem se stalo bezkonkurenčním králem letošních Oscarů a také nejlepším filmem roku 2010. (Do českých kin se snímek ovšem dostal až na začátku roku 2011.)

Best Film Fest dále nabízí nový film Larse von Triera Melancholia, která se stala vítězem nedávného udílení cen Evropské filmové akademie. Můžete se těšit na nejnovější film Woodyho Allena Půlnoc v Paříži, která vás zavede do Paříže 20. let (a ještě dál).
K vidění bude také nová verze klasického příběhu z pera Charlotte Brontëové Jana Eyrová, kterou režíroval Cary Fukunaga.

Kompletní seznam filmů a program najdete na stránkách bestfilmfest.cz.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka