Bekmambetov na plátně oživí Lincolna a upíryRusko-kazašský režisér Timur Bekmambetov se ujme filmového zpracování knihy Setha Grahama-Smitha Abraham Lincoln: Vampire Hunter (volně přeloženo jako Abraham Lincoln: Lovec upírů).
Výrobu snímku zaštiťuje studio Tim Burton Productions a Bezelevs Productions (které produkovalo všechny Bekmambetovy snímky), distribuci a marketing má na starosti 20th Century Fox. (Doufejme, že se do filmu vecpou Burtnovy vize, protože ty jsou vždy úchvatné na pohled.)

O tomto projektu se mluví již od začátku roku 2011 a postupně nabíral obsazení, stejně jako režiséra. Na scénáři pracoval sám autor této mash-up novely spolu se Simonem Kinbergem. (Ten se podílel na psaní scénáře například ke třetímu dílu původní trilogie X-Men: Poslední vzdor.)

Rostoucí popularita mash-up novel

Smash-up novely jsou typické tím, že si berou slavné (většinou klasické) literární dílo a přidají do něj prvky pokleslého žánru. Takže se v nich nejčastěji setkáte se zombíky, upíry, mořskými příšerami a podobnou havětí. Původní hrdinové jsou tak vystavovány situacím, do kterých by se ve svém originále těžko dostaly. Tyto knihy mají překvapivě mnoho příznivců. Možná proto, že i když jde o parodii, přeci jen její primární funkcí není pouhý výsměch, ale navíc přidává i své nové, často originální prvky.

Nutno zdůraznit, že tento žánr je velkou novinkou. První mash-up novela vyšla teprve v roce 2009. (I když není pochyb, že podobné fantazie jsou mnohem starší.) Jejím autorem je právě Seth Graham-Smith, který s tímto parodickým experimentem přišel. Jeho kniha Pride and Prejudice and Zombies se okamžitě stala hitem.

Je zarážející, že největší oblibě se těší právě díla Jane Austen. Jen na její Pýchu a předsudek vznikly nejméně tři smash-up novely. (Všechny tři se drží žánru zombie.)

Žánrový mix ve filmu

Ve filmu (snad více než v literatuře) dochází k mixování žánrů poměrně často. Nedávným příkladem takového mixu je třeba snímek Kovbojové a vetřelci, který spojil tematiku Divokého západu s nájezdy mimozemských osadníků. (Jak dopadl výsledek si můžete přečíst v recenzi.) Mix žánrů ale většinou lépe funguje v méně výstředních polohách. Jako například v žánru tragikomedie nebo dramedie.

Abraham Lincoln: Vampire Hunter bude první adaptace mash-up novely. Snímek je již ve fázi postprodukce a do kin by se měl dostat v červnu 2012. (Konkrétní datum je stanoveno na 22. června 2012.)
Timur Bekmambetov rozhodně není neznámou postavou. K jeho nejznámějších snímkům patří filmy Noční a Denní hlídka. A na svém kontě má také celkem úspěšnou a nápaditou akční jízdu Wanted s Angelinou Jolií a Jamesem McAvoyem. Wanted je českému divákovi znám také proto, že se část snímku natáčela v Praze, na Perštejně a v Barrandovském studiu.

[nggallery id=82]

Foto: imdb.com

O roli Abrahama Lincolna se ucházeli například Adrien Brody nebo Josh Lucas, nakonec ji ale získal Benjamin Walker (zahrál si třeba ve filmu Clinta Eastwooda Vlajky našich otců). Role Lincolnova mentora a trenéra Henryho Sturgesse, který Lincolna vycvičí k boji s upíry, si zahrál Dominic Cooper, jenž je momentálně v kinech k vidění ve filmu Captain America: První Avanger jako Howard Stark.
Hlavní ženskou roli budoucí manželky Abraham Lincolna ztvární Mary Elizabeth Winstead, známá především z filmu Scott Pilgrim proti zbytku světa

Abraham Lincol: Vampire Hunter je natočen ve 3D, ale do kin půjde i v klasickém „plochém“ formátu. Na rok 2013 je oznámen také snímek Pride and Prejudice and Zombies, k tomuto projektu ale zatím nejsou známy žádné bližší informace, jelikož ve zatím ve stádiu raného vývoje.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka