Do kin míří další adaptace úspěšného románu – The HelpThe Help je román, který napsala americká spisovatelka Kathryn Stockett, jenž vypráví nekonvenční příběh ze šedesátých let, tedy z doby, kdy v USA platila nesmyslná pravidla vůči černošskému obyvatelstvu. Vypráví o skupině afroamerických služebných, které slouží v domě bohatých bílých paniček, starají se o jejich děti, ale nesmí například použít toaletu v domě. 
O to tužší pravidla platí pro tuto skupinu obyvatel, v této ale i předchozí době neprávem utlačovanou a zesměšňovanou, jelikož se děj odehrává na americkém jihu, ve městě Jackson ve státě Mississippi. Kniha se po svém vydání v roce 2009 stala bestsellerem, a byla označena za jeden z nejlepších knižních debutů. 

[nggallery id=81]

Foto: FALCON

Z úspěšného bestselleru na filmové plátno

Sama autorka v tomto městě vyrůstala, takže se její příběh zdá do jisté míry autobiografickým. Příběh se točí kolem mladé dívky, která právě dokončila školu a chce se stát spisovatelkou. Rozhodne se k riskantnímu a velice nečekanému kroku. Udělá rozhovor s černošskou služebnou. Ptát se na názor takových lidí a chtít po nich (v té době) slyšet jejich názor na život a na to, jak jsou spokojeni s poměry ve kterých museli a musejí žít, je něco, co poklidné městečko obrátí vzhůru nohama.

Hlavní postavu mladé, odvážné nekonvenční dívky Skeeter si zahrála stále populárnější mladá herečka Emma Stone, známá například z filmu Zombieland nebo Easy A (Panna nebo orel). Černošskou služebnou Aibileen, se kterou se díky svému nápadu Skeeter sblíží, zvtránila Viola Davis.

Podobnost čistě náhodná

Podle thenewyorktimes.com se v románu Kathryn Stockett poznala jistá Ablene Copper, která tvrdí, že Aibileen je ve skutečnosti inspirována její osobou. Což se jí podle jejích slov ani trochu nelíbí. Běžnému čtenáři je vcelku jedno, podle koho byl příběh inspirován. Kniha vyšla i v českém překladu, tudíž si jí můžete pořídit a přečíst.  Před časem jí provázela vcelku horlivá marketingová kampaň (a možná ještě dnes narazíte na plakáty). Mate ale její název, který se neshoduje s názvem filmu. Kniha je prodávána pod titulem Černobílý svět, který více odráží její charakter a náplň.

Do filmu pak nejspíš proniká ona nekonvenčnost mladé hrdiny, než se by se na plátně odehrávalo velké sociální drama (i když i na něj nejspíš dojde). Proto filmu spíše sluší označení Proti pravidlům.

Mimo Violu Davis a Emmu Stone se ve snímku objeví také Jessica Chastain.  Do nedávna ne příliš známá herečka, která se ale na výsluní dostala posledním filmem Terrence Malicka Strom života, kde si zahrála manželku Brada Pitta a matku tří chlapců. Právě tato éterická bytost ve snímku symbolizuje onu cestu boží milosti. Pro Jessicu je rok 2011 vcelku silný. Kromě Stromu života a Proti pravidlům ji letos v našich kinech uvidíme ještě ve snímku Dluh, kde si zahrála agentku Mosadu, jež hledá nacistického zločince. (Mimoto je na rok 2011 také oznámen historický snímek v režii Ralpha Fiennese Coriolanus, o české distribuci tohoto filmu ale zatím není nic známo.)

Proti pravidlům / The Help

Česká premiéra: 27. října 2011
Světová premiéra: 10. srpna 2011
Režie: Tate Taylor
Hrají: Emma Stone, Viola Davis, Jessica Chastain
Mike Vogel

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka