Současné filmy zemí SNS nabídne kino SvětozorDnešním dnem startuje v pražském artovém kině Světozor přehlídka současných filmů zemí SNS (Společenství nezávislých států). Potrvá až do středy 20. června a nabídne ke zhlédnutí osm celovečerních filmů a několik krátkých předfilmů, které budou promítány před každým představením. Hlavním smyslem přehlídky je představit českým divákům současnou filmovou produkci filmů ze zemí jako je Rusko, Kazachstán, Bělorusko či Bulharsko. Tedy filmy, které si cestu do běžné distribuce hledají jen velmi obtížně. (Některé z uváděných filmů se představily na festivalu v Karlových Varech či na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.)
Historie přehlídky sahá do roku 2008, kdy se konala poprvé pod názvem „Přehlídka současných ruských filmů“, od tohoto roku se koná pravidelně, s výjimkou loňského roku. 

Na přehlídku, stejně jako v případě minulých ročníků, dorazí řada zahraničních hostů, kteří se budou osobně podílet na propagaci svých snímků a povedou dialog jak na profesní úrovni tak i s diváky přehlídky. Kromě tvůrců na přehlídku dorazí také organizátoři akce, Inna Vasiljeva (ředitelka centra „Linia Tvorčestva“) a Michail Bykov (z Ruského fondu kultury).
Snímek A nebylo lepšího bratra byl uveden na Londýnském filmovém festivalu pořádaným Britským filmovým institutem a také na karlovarském festivalu, kde byl zařazen do sekce Na východ od Západu – soutěžní sekce. Film režíroval Murad Ibragimbekov na motivy stejnojmenné povídky, kterou napsal jeho otec Maksud Ibragimekov. Režisér filmu se také osobně zúčastní této filmové přehlídky. Film se odehrává v Ázerbájdžánu v 70. letech a je příběhem dvou bratrů, ze kterých se stanou rivalové na základě jejich rozdílných povah a také díky ženě, do které se oba zamilují. Snímek má poetický nádech a přestože je zasazen do pozdní éry Sovětského svazu, jeho základní dějová kostra je nadčasová. Tímto filmem bude letošní přehlídka zahájena.

Dalším uvedeným snímkem bude Vrabčák, který byl taktéž již představen českým divákům a to na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Režisér snímku Yuri Shiller studoval na nejstarší filmové škole, ruské VGIK, kterou dokončil v roce 1970. Věnuje se natáčení hraných filmů, ale jeho tvorbě dominují především dokumentární snímky. Vrabčák je příběhem malého chlapce ze sibiřské vesnice, který jako jediný sebere odvahu postavit se předsedovi místní obecní rady, který se rozhodl prodat milované stádo koní na jatka.

Všech osm celovečerních filmů, které budou na přehlídce uvedeny se dají charakterizovat jako velice lidské příběhy. Kulturní a jazyková blízkost zemí SNS se rozhodně odráží i v kinematografii, která se zaměřuje na lokální tematiku, ale také na všeobecná témata jakými jsou láska, smrt, náboženství či smysl života.
Vstup na všechny filmy je zdarma do naplnění kapacity sálu. Kompletní program přehlídky najdete na oficiálních webových stránkách.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka