Film 2013: Čekají nás n(N)adějné vyhlídkyS nezadržitelným příchodem nového roku se také rozšiřuje výhled filmů, které se dostanou do českých kin. Některé se zpožděním, jako například nový film Quentina Tarantina Django Unchained, který měl premiéru již 25. prosince, ale čeští diváci si budou muset počkat až do 17. ledna 2013. Další posunutou premiéru mají třeba noví muzikáloví Bídníci, kteří budou v českých kinech od 3. ledna 2013. Horší než zpoždění je však absence filmu v kinech. Pouhého vydání na DVD se dočkala nezávislá komedie Ruby Sparks napsaná Zoe Kazan a režírovaná manželskou dvojicí Jonathan Dayton a Valerie Faris podepsanou například pod dramedií Malá Miss Sunshine. Snímek svým naladěním připomíná 500 dní se Summer, romantickou komedii, která se snaží vymanit z běžných žánrových škatulek. Ruby Sparks nabízí originální scénář, zajímavé postavy a především nejednoznačný konec, který je variabilní a dá se měnit podle momentálního rozpoložení.

„We accept the love we think we deserve.“

Dalším filmem, který se do českých kin nedostal (a zřejmě už nedostane) je snímek o nelehkém období dospívání The Perks of Being a Wallflower. Snímek je adaptací stejnojmenné knihy (česky vyšla pod názvem Ten, kdo stojí v koutě, vydalo ji nakladatelství BRIO) Stephena Chboskyho, který film i režíroval. Hlavní role obsadili Emma Watson, Erza Miller (Musíme si promluvit o Kevinovi) a Logan Lerman. Snímek je prezentován také jako film Emmy Watson, která se v něm představuje zcela oproštěná od role Hermiony v Harrym Potterovi. Právě díky Emmě Watson je zarážející, že se v českých kinech s tímto snímkem nesetkáme. Příběh Charlieho, který se chystá na svůj první rok na střední škole se odehrává v letech 1991 a 1992. Charlie je samotář, jehož jediný kamarád spáchal sebevraždu a blízký je mu z celé školy pouze učitel angličtiny, který mu dává četbu navíc a jako jeden z mála vidí, jak je Charlie výjimečný chlapec. Dalšími jsou jeho noví známí Sam (Emma Watson) a Patrick (Erza Miller). Bohužel ne všechno se i přes Chboskyho režii dostalo ze stránek knihy do filmu. Knížka je vcelku útlá, vyprávěná pouze z pohledu Charlieho v dopisech  anonymnímu adresátovi. Ve svém vyprávění se Charlie zaměřuje na to, co je pro něj podstatné, čímž dává příběhu zcela jedinečný ráz. Film i přes svou lehkost a inovativní přístup k tématu dospívání, homosexuality, prvních sexuálních zkušeností, traumat z dětství místy působí poněkud odcizeně. Přesto je to například vedle Generace X (The Chumscrubber, 2005) jeden z nejlepších filmů o teenagerech. Pro komplexní zážitek je však více než vhodné sáhnout i po knize. (Kterou lze přečíst za jedno odpoledne, ale její význam se ve vás bude rozkládat několik dní. Což se v případě filmu nestane.)

 Více klasiky v novém podání

Klasická literární díla neustále nabízejí dostatek podnětů pro nová zpracování. Anna Karenina Joa Wrighta je unikátně pojata jako divadelní kus, který ještě více podtrhuje teatrálnost života vyšších vrstev v carském Rusku 19. století. Klasické dílo Lva N. Tolstého tak nespadá do melodramatického patosu zbohatlé paničky, která touží po vytržení z manželské nudy. Slušně rozvinuté jsou i vedlejší linie (zejména Levin a Kitty, Doly a Oblonskij). Představivost u čtení je však silná, a Vronskij má těžko podobu mladičkého Aarona Taylora-Johnsona a Jude Law také nenaplňuje mé představy Karenina, nicméně Kiera Knightley je vynikající. Pod vedením Joa Wrighta už excelovala v Pýše a předsudku (2005), ještě více do hloubky šla v Pokání (2009) a její Anna se Cecilii sice nevyrovná, nicméně veškeré emoce dokáže skvěle přenášet a její výkon je uvěřitelný. Wright ji nedovoluje přehrávat, její výkony v jeho filmech jsou naprosto odlišné od například okatě přeháněného hraní v Dominu (Tony Scott, 2005) nebo Nebezpečné metodě (David Cronenberg, 2011).

Naopak Bídníci Toma Hoopera nejsou přímo adaptací Hugova rozsáhlého románu, nýbrž filmové zpracování jednoho z nejslavnějších muzikálů.  Muzikál je ošemetný žánr a téměř tříhodinové Bídníky zřejmě nevydrží sledovat nikdo, komu absence mluveného slova a nestálé propukání postav v zpěv trhá uši. Nicméně Bídníkům se rozhodně vyplatí dát šanci. Už jen z toho důvodu,  že je veškerý zpěv zachycen naživo přímo na place. (Featurette o natáčení Bídníků s živým zpěvem)
Anne Hathaway v roli Fantine podává skvělý výkon a scéna, ve které zpívá I dreamed a dream je zřejmě nejsilnější  moment z celého filmu.

Dalšího nového zpracování se dočká i klasika Charlese Dickense Nadějné vyhlídky. Režie se ujal Mike Newell, který je podepsán například pod filmem Harry Potter a Ohnivý pohár. Newell prokázal, že si s knižní adaptací dokáže vcelku slušně poradit. V Nadějných vyhlídkách si zahraje trojice herců známá také z Harryho Pottera. V roli slečny Havishamové se objeví Helena Bonham Carter, pana Jaggerse si zahrál Robbie Coltrane a Magwitche ztvárnil Ralph Fiennes.
V roli Pipa se objeví Jeremy Irvine, který si zahrál například ve Spielbergově Válečném koni. Roli Estelly obsadila Holliday Grainger, kterou je možné vidět v nové Anně Karenině, kde hraje baronku.
Nadějné vyhlídky by se měly do českých kin dostat 24. ledna 2013.

I další přepisy klasických knih se v roce 2013 dostanou do kin. Mezi nimi například Mocný vládce Oz (Sam Raimi) nebo Velký Gatsby (Baz Luhrmann).

 Komiksový nářez a nový Star Trek

V roce 2013 se do kin dostanou další komiksové adaptace. V letošním roce byli asi největší komiksovou událostí Avengers a další samotné filmy dvou z nich jdou do kin právě v příštím roce.
Thor: Temný svět má naplánovanou premiéru na 7. listopadu 2013. Obsazení zůstává stejné, na postu režiséra však došlo ke změně. Kenneth Branagh, který původně z natočením sequelu souhlasil, se rozhodl projekt opustit, a na jeho místo nastoupil Alan Taylor, který má za sebou zkušenosti především s režírováním seriálů (Boardwalk Empire, Hra o trůny, Řím, Odpočívej v pokoji).
Nový Thor navazuje na své dobrodružství po událostech prezentovaných v Avengers.

Po úspěchu Avengers se i Iron Man snaží vyždímat nový námět pro samostatný film. Už třetí pokračování s prostým názvem Iron Man 3 jde do kin 2. května 2013. I tento projekt postihla změna režiséra. Na místo zavedeného Jona Favreaua nastoupil Shane Black, který jako režisér debutoval snímkem Kiss Kiss Bang Bang, s Robertem Downey Jr. v hlavní roli.
Charismatického záporáka si  ve třetím  pokračování Iron Mana zahrál Ben Kingsley.

Letním komiksovým filmem v roce 2013 bude nový The Wolverine. Nejoblíbenější z X-Menů se sice již v roce 2009 dočkal svého samostatného celovečerního filmu, ale kvalitou příliš nevynikl, takže není divu, že se chystá napravit si reputaci. V roli Wolverina opět uvidíme Hugha Jackmana  a režie se ujal James Mangold, který režíroval například životopisné drama o Johnnym Cashovi Walk the Line nebo akční western 3:10 Vlak do Yummy.
Podle stručné anotace by se měl Wolverine (Logan) přesunout do Japonska, kde se dostane do křížku s partou samurajů, kteří chrání čest dcery svého pána, do které se Wolverine zamiluje. Zatím není k dispozici žádný teaser ani trailer. Takže konkrétnější představu o filmu si zatím lze udělat jen těžko.

Po prvním novém zpracování Star Treku v roce 2009, se J. J. Abrams vrací s další velkolepou podívanou. Star Trek: Do temnoty do kin dorazí na začátku června 2013. V pražském IMAXu uvádí exkluzivní preview k pokračování Star Treku (čímž velkolepě zdržují začátek Hobita), z kterého je zřejmé, že pokračování bude mnohem vypjatější než ustavující první Abramsův film.
Abramsovo zpracování Star Treku je přijatelné i pro ty, kteří jsou původním seriálem a filmy téměř nedotčení.

Podle traileru je zničení Země  opět na dosah.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka