Film 2013: Co v českých kinech (ne)uvidímeBohužel ne všechny filmy, které stojí za to vidět, se dostanou do kin. Největší vliv na to má samozřejmě mizerná návštěvnost českých kin. Pokud neprovází snímek masivní propagace, nebo nejde o film se známými a zavedenými herci, popřípadě o dílo proslulého tvůrce, pak si k němu diváci hledají cestu jen stěží. Někdy se dočkáme alespoň vydání na DVD, jindy ani to ne. Rok 2013 rozhodně nebude výjimkou a to, na co se mnozí těší, se v českých kinech (zřejmě) vůbec neobjeví.

Oscarové nominace zřejmě nikomu dech nevyrazily, opět se drží svého konzervativního postoje a není tedy žádným překvapením, že je ve vedení s 12 nominace právě Spielbergův životopisný snímek Lincoln.  Poněkud zklamání přichází nad tím, že Akademie zcela ignorovala Nolanův The Dark Knight Rises nebo třeba Atlas mraků sourozenců Wachowských a Toma Tykwera. Minimálně v technických kategoriích si tento snímek nominace zasloužil.
Potěšující je nominace pro Avengers za vizuální efekty, kterou získal také Hobit: Neočekávaná cesta. Dalšími nominovanými v této kategorii jsou Sněhurka a lovec, Pí a jeho život a Prometheus. Právě u kategorie za vizuální efekty je nejvíce zarážející, že v nich Atlas mraků chybí. Kompletní přehled oscarových nominací najdete třeba tady.

Jako každý rok jsou mezi nominovanými filmy také snímky, které zřejmě českou distribuční premiéru mít nebudou. Mezi nimi je i nový film Kathryn Bigelow Zero Dark Thirty vyprávějící o dopadení Usamy bin Ladina. Snímek se stejným námětem Seal Team Six: The Raid on Osama bin Laden byl uveden na National Geographic v listopadu 2012. Tento televizní film však postrádal větší ambice. Kathryn Bigelow už jednou na Oscarech se svým válečným filmem uspěla. Smrt čeká všude (Hurt Locker) z roku 2008 ji vynesl Oscara za Nejlepší film a Nejlepší režii.
Upřímně mi styl (a především témata, která zpracovává) Kathryn Bigelow nesedí a na Zero Dark Thirty bych se podívala jen kvůli Jessice Chaistain.

Naopak snímek Terapie láskou (The Silver Linings Playbook) Davida O. Russella se do českých kin dostane. Premiéra je naplánována na 28. únor 2013. David O. Russell  na sebe upozornil v roce 2010 Fighterem, za  kterého také získal oscarovou nominaci za nejlepší režii. Terapie láskou je adaptací debutového románu amerického spisovatele Matthewa Quicka, který vyšel v roce 2008. Česky by měla kniha vyjít v únoru v Knižním klubu.
Hlavní hrdina Pat pobyl nějaký čas v psychiatrické léčebně a poté, co její brány opustí, se mu svět kolem něj zdá být poněkud cizí. Především postrádá svou bývalou manželku, ke které se chce vrátit. Proto vymýšlí plán, jak se stát lepší člověkem. Do života mu však vstoupí podivná dívka Tiffany.
Popis působí poněkud tuctově, ale trailer napovídá, že Terapie láskou bude mnohem zajímavější film než jen příběh dvou zbloudilých duší, kteří si k sobě najdou cestu. Představitelé hlavních rolí Bradley Cooper a Jennifer Lawrence si za své výkony vysloužili oscarovou nominaci, stejně jako Robert De Niro v roli Patova otce.
Bradley Cooper se úspěšně vymaňuje ze své herecké škatulky komediálních šašků, kam ho zařadily především role ve filmech Hangover I a II. Pokus o vážnější roli ve snímku The Words ale nebyl příliš vydařený. Ne tak jeho vinou, ale spíše celkovou zmateností příběhu, který chtěl být komplikovanější než ve skutečnosti byl.

 

Chan-wook Park v Hollywoodu

Opustíme-li oscarové nominace, které jsou sice hezkým gestem, ale rozhodovat se podle nich, jaké filmy sledovat by bylo poněkud úzkoprsé, dostaneme se konečně k produkci roku 2013. Filmy, které budou mít v tomto roce svou premiéru jsou minimálně hodné pozornosti.
Tu si rozhodně zaslouží první americký film korejského režiséra Chan-wook Parka, jehož tvorbu charakterizuje především volná trilogie filmů o pomstě Nebohý pan pomsta (2002) Old boy (2003) a Nebohá paní pomsta (2005). V roce 2009 získal Chan-wook Park na festivalu v Cannes Cenu Poroty za snímek Žízeň. Na financování snímku se podílelo studio Universal. Žízeň se tak stala prvním korejským filmem, na jehož financování se od počátku podílelo přední hollywoodské studio.
Výrobu jeho nejnovějšího snímku Stoker zajistila divize společnosti Fox pro výrobu nezávislých filmů Fox Searchlight.

Chan-wook Park přiznává, že jeho filmovou tvorbu mimo jiné výrazně ovlivnil Alfred Hitchcock a právě z Hitchockova filmu jeho Stoker vychází. Anotace jeho nového snímku až nápadně připomíná film Ani stín podezření (1943). Stoker vypráví příběh mladé dívky Indii Stoker, jejíž otec náhle zemře. Dívka tak zůstane sama s matkou, ale ne na dlouho. Do jejich života vstoupí záhadný a charismatický strýc Charlie. India svého strýce sice podezírá z postranních úmyslů, nicméně je jím zároveň okouzlena.
Tím zřejmě končí podobnost, jelikož Chan-wook Park nemá v úmyslu točit remake, ale zcela odlišný příběh.

Možná je to jen náhoda, že si pro svůj první americký film vybral zrovna tento námět, nicméně Ani stín podezření je právě jedním z prvních Hitchcockových filmů natočených ve Spojených státech.

Stoker se nejen provokativním námětem chlubí také skvělým hereckým obsazením. Mia Wasikowska byla obsazena do role Indie, její matku si zahrála Nicole Kidman a tajemného strýčka Charlieho ztvárnil Matthew Goode
Hudbu k filmu měl původně složit Phllip Glass, nahradil ho však Clint Mansell. 

Stoker bude poprvé představen na Festivalu Sundance 20. ledna 2013, do distribuce půjde na konci února. Jestli se film dostane také do té české, není jasné. Zatím film zakoupen není, ale to se samozřejmě může ještě změnit. Doufejme, že si tento film budeme moct užít i v českých kinech.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka