Kraťasy v Praze! Letos proběhne již 7. ročník Festivalu krátkých filmů PrahaOrganizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary pořádají již sedmý ročník Festivalu krátkých filmů Praha. Před sedmi lety byly krátké filmy zařazovány do programové nabídky Karlovarského festivalu, ale organizátoři rozhodli, že „kraťasy“ si zaslouží vlastní samostatnou přehlídku a přesunuly je do Prahy. Letos bude na festivalu představeno 20 filmů ve čtyřech soutěžních blocích. Oproti minulým ročníkům se návštěvníci dočkají změny v podobě rozšíření programu o jednu sekci. Nese název Delikatesy a představí se v ní dnes již klasické krátké filmy. Ale také méně známé, ale neméně významné kousky. Jako například Rampa Chrise Markera, podle které vznikl slavnější celovečerní film Terryho Gilliama 12 opic. 
Festival krátkých filmů Praha proběhne ve dnech od 18. do 22. ledna 2012 v kině Světozor. Vstup na jednotlivé bloky činí 70 korun.

Program letošního ročníků nabízí opravdu širokou nabídku, ze které by si měl vybrat každý cinefil. Pro otrlejší diváky, kteří mají pocit, že je jen tak něco nerozhodí je tu sekce Brutal Relax Show. Speciálním tříhodinovým programem provede herečka Simon Babčáková a diváci budou moct hlasovat, jaký film z této sekce je nejšílenější.
Pro milovníky všeho nového, neotřelého a experimentální je zde sekce Labo, kde se představí snímky, které chtějí nabourat tradiční filmové postupy.
Již zmíněná sekce Delikatesy zaujme zřejmě většinu diváků. Představí se v ní známé snímky. Například Andaluský pes Luise Buñuela a Salvatora Dalího, který uvedli v roce 1929 a jenž se stal zřejmě nejznámějším surrealistickým krátkým filmem vůbec. (Kdo by neznal scénu s břitvou, měsícem a přeříznutým okem.) Za  “delikatesu“ mezi krátkými filmy je také považován německý snímek Řidič vysokozdvižného vozíku Klaus – první pracovní den z roku 2000, který kombinuje styl socialistického instruktážního videa s velice nekorektním humorem, kterému není svaté vůbec nic.

Ani čeští tvůrci nepřijdou zkrátka. Přehlídka České filmy je jim přímo zasvěcená. Představí se v ní pětice snímků studentů FAMU a Filmové školy Miroslava Ondříčka. V sekci Delikatesy se mohou návštěvníci festivalu těšit na film Jana Švankmajera Byt z roku 1968.

V sekci Panorama se divákům představí oceněné snímky. Takže k vidění bude film Terryho Gilliama Svatá rodina, snímek, který získal cenu Evropské filmové akademie za nejlepší krátký film. Dále se diváci mohou těšit na nový snímek korejského režiséra  Park Chan-wooka Noční rybolov, který vyhrál na Berlinale Zlatého Medvěda, nebo na Oscarem ocenění snímek Bůh lásky režiséra Luka Matheny.

Jako každý ročník udělí mezinárodní porota Hlavní cenu a dvě Zvláštní uznání. Diváci pak vyberou nejlepší snímek, který získá Cenu diváků. Diváci budou hlasovat pomocí letáků, které obdrží při vstupu do sálu. Cena na jednotlivé bloky činí 70 korun. Festival začíná 18. ledna a slavnostní zakončení proběhne 22. ledna.

Kompletní přehled všech uváděných filmů a sekcí, podrobný program a další informace naleznete na webových stránkách Festivalu krátkých filmů Praha.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka