Festival Finále / Největší nálož českých filmůProč do Plzně? Protože Finále. Letos se koná již 26. ročník této přehlídky českých hraných a dokumentárních filmů a rozhodně stojí za to ho navštívit. Akce proběhne od 21. do 27. dubna a kromě filmů se můžete těšit také na řadu koncertů a autorská čtení předních českých spisovatelů.

Přestože jde o 26. ročník, první Festival Finále proběhl v roce 1968 a pak pravidelně do roku 1970, kdy jej zastavila normalizace a kultura šla stranou. Obnovil se hned po sametové revoluci a v roce 1990 se na jeho tradici ze šedesátých let navázalo. Dnes je Festival Finále v Plzni největší přehlídkou domácí filmové produkce a slouží nejen jako soutěžní festival, ale také je jistou bilanční platformou, jelikož se pravidelně pořádají retrospektivy filmů vůdčích osobností českého (československého) filmu.

Letošní bilancování se vrací do 60. let. Svou poctu zde bude mít tvorba  Ester Krumbachové, významné výtvarnice a návrhářky kostýmů filmů československé nové vlny. Uveden bude film Jana Němce O slavnosti a hostech z roku 1966, který napsal společně e Ester Krumbachovou a na kterém se Krumbachová právě podílela coby kostýmní výtvarnice. Bude uveden také dokument Věry Chytilové Pátrání po Ester z roku 2005, ve kterém Chytilová zachytila bohatý profesionální i osobní život jedné z nejvýraznějších postav českého filmu. Ester Krumbachová dodala mnoha filmům československé nové vlny jejich specifický charakter a přesto je ve společnosti mnoho lidí, kteří její jméno nikdy neslyšeli.
Poslední filmem z této pocty bude režijní debut Krumbachové Vražda Ing. Čerta s Vladimírem Menšíkem v hlavní roli.

Svou přehlídku dostali také dva významní čeští dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda. Sekce nazvaná Český fenomén: Klusák a Remunda příznačně shrnuje, že v českém filmovém prostředí se nachází jen velmi málo filmařů-provokatérů.  Jejich zřejmě nejznámější a nejzásadnější snímek Český sen z roku 2004 vyvolal celkem vážnou diskusi o konzumerismu a zatáhl diváky do tajů reklamního byznysu. Český sen ukázal, jak se dělá reklama na fiktivní obchodní dům a co se stane, když se lidé rozběhnou na prázdnou louku s vidinou nákupu za pár korun.
Promítat se bude také jejich poslední film z cyklu Český žurnál – Svobodu pro Smetanu o řidiči autobusu, který byl odsouzen za to, že na volební plakáty dokreslil politikům tykadla.

V soutěžní sekci celovečerních hraných filmů se budou o hlavní cenu Zlatého ledňáčka ucházet filmy, které vesměs již prošly oficiální distribuční sítí. Jde například o nový film Jana Hřebejka Odpad město smrt, snímek Až do města Aš Ivety Grófové, který se pohybuje na hranici mezi hraným a dokumentárním filmem, nebo poslední film Marka Najbrta s názvem Polski film, který si také s médiem filmu pohrává po svém a bourá hranice mezi fikčním filmem a dokumentem.

Na programu jsou i nesoutěžní sekce hraného a dokumentárního filmu, pocta filmařům Jiřímu Menzelovi, Juraji Jakubiskovi a Jiřímu Krejčíkovi. Dále bude uvedena retrospektiva filmů Břetislava Pojara a filmových adaptací literárních děl Pavla Kohouta. Svou sekci mají i krátké filmy a večerníčky.

Festival proběhne ve dnech 21. až 27. dubna 2013. Festival nabízí také akreditaci, která je pro studenty za 400,- Kč, a jsou v ní zahrnuty čtyři vstupenky denně.
Další informace o festivalu, kompletní program a podrobnosti  o vstupné najdete na oficiálních stránkách.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka