FebioFest 2014 / Oblíbený festival startuje už za pár dníLetos se už pojednadvacáté uskuteční mezinárodní filmový festival Febiofest, který přinese velmi bohatou programovou nabídku snímků z celého světa a zúčastní se ho také řada zajímavých zahraničních hostů. Tvůrce, na kterého letošní ročník láká nejvýrazněji je francouzský režisér a scénárista Sylvain Chomet, jemuž je také věnována jedna z filmových sekcí a uvedeny budou jeho nejznámější animované snímky nominované na Oscara Trio z Belleville (2003), Iluzionista (2010) a Stará dáma a holubi (1998).

Festival proběhne ve dnech 20. – 28. března 2014 ve dvanácti sálech multikina Cinestar na Andělu.

Zahajovacím snímek festivalu bude nový film Jima Jarmusche Přežijí jen milenci (Only Lover Left Alive) s Tomem Hiddlestonem a Tildou Swinton a Miou Wasikowskou v hlavních rolích. Jim Jarmusch zpracoval upírské téma poněkud jiným stylem, než je v současné době obvyklé především v knižním žánru Young Adult, který se hojně adaptuje také do filmu (sága Stmívání či  nedávno zfilmovaná Vampírská akademie).
Upírský žánr je ale mnohem starší a dají se v něm najít klasické kusy jako třeba Dracula (několik filmových verzí – z těch nejznámějších třeba zpracování Teda Browninga z roku 1931 nebo Francise Forda Coppoly z roku 1992), nebo poněkud „šílenější“ kusy jako Polibek upíra (r. Robert Bierman) s Nicolasem Cagem v hlavní rol,i či Od soumraku do úsvitu  dvojice Tarantino & Rodriguez.

Přežijí jen milenci se dívá na upírský žánr ze zcela jiných perspektiv. Poněkud existenciální „love story“ dvou upírů, kteří žijí svým dlouhým zdánlivě neměnným životem patří rozhodně k největším lákadlům letošního Febiofestu. Do běžné distribuce ale film naštěstí také směřuje – od 27. března vstupuje do kin.

S filmy kolem světa

Na programu letošního Febiofestu je 141 filmů ze šedesáti zemí světa. Celý festivalový program je rozdělený do osmnácti tematických sekcí. Takový počet filmů rozhodě nelze zhlédnout během osmi festivalových dní. Bohatý program nabízí opravdu velké množství snímků nejrůznějších žánrů, takže si z něj vybere svého favorita skutečně každý. Festivalu lze na druhou stranu vyčíst jistou přeplněnost, ve které je těžké se zorientovat. Nicméně co se  Febiofestu nedá upřít je divácká oblíbenost. Takže jsou celkem zbytečné dohady o „užitečnosti“ filmových přehlídek a festivalů, které se sem tam objevují.

Jedna z nejsledovanějších filmových sekcí je určitě Panorama světového filmu, která nabízí výrazné novinky v čele třeba s nejnovějším snímkem Romana Polanského Venuše v kožichu, který je po Bohu masakru další adaptací divadelní hry.
Tentokrát jde o dramatický text Davida Ivese, který měl premiéru v roce 2010 a od roku 2011 se úspěšně hraje na Broadwayi.
Polanski svůj film natočil ve francouzštině a do hlavní role obsadil svou manželku Emmanuelle Seigner, která hrála už v předchozích Polanského filmech (48 hodin v Paříži, Hořký měsíc, Devátá brána).

Venuše v kožichu zatím nemíří do běžné distribuce, takže Febiofest je nyní jediná možnost, jak snímek v kině zhlédnout.
Film bude jistě stát za to i po hudební stránce. Stejně jako v případě Boha masakru složil hudbu Alexandre Desplat.

Utržený ze řetězu

Debaty kolem snímku Dom Hemingway se točí především okolo představitele hlavní role. Jude Law totiž ve filmu Richarda Sheparda předvádí pro něj nezvyklou postavu – právě z vězení propuštěného „gangstera“ s divokým temperamentem, který se snaží vyrovnat se změnou, která se za dvanáct let jeho nepřítomnosti s okolním světem udála. Nejvýraznější šok ho čeká při konfrontaci s vlastní, nyní už dospělou, dcerou a také se svými starými parťáky.
Existenciální černá britská kriminální komedie možná trochu připomene snímky Guye Ritchieho.

Ve filmu se v roli Lawovy dcery objeví Emilia Clarke, která je velmi dobře známá všem fanouškům seriálu Hra o trůny, ve kterém hraje postavu Daenerys Targaryen a jehož čtvrtá řada startuje už letos v dubnu.
Režisér filmu Richard Shepard je spojován především s televizní tvorbou. Za režii pilotního dílu seriálu Ugly Betty (inspirovaný kolumbijskou telenovelou) z roku 2007 získal cenu Emmy. Další seriály spojené s jeho jménem jsou třeba Myšlenky zločince nebo Studio 30 Rock.

Filmy podporují Ukrajinu

Slavnostní zahájení festivalu proběhne 20. března jako uzavřená akce a promítat se budou filmy Přežijí jen milenci  a Walesa: Člověk naděje. Kvůli probíhajícím dramatickým událostem na Ukrajině, bude zahajovací večer rozšířen o promítání filmů ukrajinských tvůrců – především nejmladší generace ukrajinských režisérů, z nichž někteří se za své názory dostali vězení.
Tyto projekce budou zdarma volně přístupné veřejnosti. Speciální promítání v bloku Hlas mladé Ukrajiny proběhne od 20:00 v sálech č. 1, 2 a 7. Hosty těchto projekcí budou ukrajinští tvůrci Oleksandr Ščerbak, Mykyta Panisov a Michail Gerasimovič Iljenko.

Harry Potter a Beatnici

Daniel Radcliffe se již během natáčení série filmů o Harrym Potterovi dokázal prosadit i v jiných filmech (Prosincoví kluci, Žena v černém), seriálech (Legenda o mém synovi, A young doctor’s notebook) i v divadle (Equus, How To Succeed In Business Without Really Trying).
O tom, že mu opravdu nepřísluší být zařazen do jedné škatulky přesvědčuje neustále. Posledním příkladem je snímek Kill Your Darlings, ve kterém hraje mladého Alana Gisnberga. Ve filmu se objeví i další ikony beatnického hnutí Jack Kerouac (Jack Huston) a William Buroughs (Ben Foster). Dále si ve snímku zahrál také Michael C. Hall, který je známý především ze seriálu Dexter.

Kromě Kill Your Darlings budou na letošním Febiofestu uvedeny další dva filmy točící se kolem postav beatnické generace. Big Sur o pozdní fázi života Jacka Kerouaca; a druhým  je snímek Na cestě – zpracování nejznámější Kerouacova románu.
Beatnická generace neustále přitahuje pozornost a obliba autorů a jejich děl svádí k častým filmovým zpracováním. Například život slavné básně Alana Ginsberga zfilmovali Rob Epstein a Jeffrey Friedman a snímek Kvílení byl uveden na 18. ročníku Febiofestu. Roli Alana Ginsberga v tomto filmu ztvárnil James Franco.

Kompletní informace o festivalu, programu a doprovodných akcích najdete na oficiálních webových stránkách www.febiofest.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka