FebioFest 2011: Režisér Peter Weir navštíví PrahuÚčast na FebioFestu 2011 potvrdil i úspěšný australský režisér Peter Weir, který uvede svůj nejnovější film Útěk ze Sibiře a odnese si cenu Kristián za  přínos světové kinematografii.

Do zahájení 18. ročníku mezinárodního filmového festivalu FebioFest 2011 zbývá už jen pár dní. Festival nabídne projekce, které jsou poctou jejich tvůrcům a tyto osobnosti svůj film také uvedou. Mezi nimi bude i úspěšný australský režisér Peter Weir, který má na svém kontě snímky jako Svědek, za který si vysloužil hned pět nominací na Oscara a proměnil tu za nejlepší scénář. Ostatně i jeho další filmy z pozdější doby provází oscarové nominace.

Společnost mrtvých básníků z roku 1989 se čtyřmi nominacemi včetně té za nejlepší film. Bohužel roku 1989 mu cennou sošku odnesl snímek Řidič slečny Daisy.  Kontroverzní snímek o muži, který je od narození sledován televizními kamerami Truman Show je taktéž dílo tohoto režiséra. Film se dočkal řady ocenění kritiků, včetně nominací na Oscara, ceny BAFTA nebo Zlatý Glóbus.

V roce 2003 uvedl do kin snímek s námořní tematikou Master and Commander: Odvrácená strana světa a opět oslnil nejen diváky, ale především i odbornou porotu. Oscara za nejlepší kameru si odnesl právě kameraman Russell Boyd, který tento film nasnímal.
Na FebioFestu Peter Weir uvede zatím svůj poslední snímek Útěk ze Sibiře (The Way Back), který slibuje akci a výborné herecké obsazení v čele s Edem Harrisem a Colinem Farrellem. Scénář k tomu snímku si napsal režisér sám a to podle románu Slavomira Rawicze Dlouhá cesta. Tento polský autor zemřel roku 2004. Byl předním autorem válečné literatury. V jeho knize Dlouhá cesta se odráží utrpení, které sám jako vězeň v gulagu prožil. Utekl z tohoto pekla a ušel 6 500 km přes poušť Gobi, Himálaje, Tibet až do Indie.

Toto putování trvalo neuvěřitelných devět měsíců a bylo možná větší zkouškou vůle a odhodlání než samotný pobyt v gulagu. Film má stopáž 133 minut, které budou nabité akcí, napětím a lidskou touhou po životě. Na tento snímek si určitě udělejte čas a vyrazte do kina Cinestar Anděl již 1. 4. 2011 od 23:00, kde se bude film promítat.

Trailer filmu Útěk ze Sibiře [CZ titulky]

Foto: youtube.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka