FebioFest 2011: Na co láká 18. ročník mezinárodního filmového festivalu?V Praze odstartuje již 18. ročník mezinárodního filmového festivalu FebioFest, předprodej vstupenek začne 16. března úderem dvanácté hodiny. FebioFest každoročně navštíví také řada známých osobností ze světa filmu. Letos se očekává příjezd francouzských hostů Oliviera Assayase a dvojice Oliver Ducastel a Jacques Martineau, kteří spolupracují již od roku 1995 a za tuto dobu už stvořili šest celovečerních filmů.

Olivier Assayas je známý a úspěšný režisér, jehož posledním dílem je 330 minutový snímek Carlos, který vypráví příběh muže, který byl po dvacet let nejhledanějším teroristou na světě.  Pro české diváky bude ale možná známější coby jeden z režisérů úspěšného povídkového cyklu Paříži, miluji Tě, na kterém se podíleli například Sylvian Chomet, Tom Tykwer, Alfonso Cuarón nebo bratři Coenové. Na FebioFestu představí svoje filmy Sentimentální osudy, Letní čas a Irma Vep 31. března v rámci své pocty.

Filmařská dvojice Ducastel & Martineau se ve svých filmech zaměřují na homosexuální tematiku nebo například život s AIDS. Jejich filmy vynikají hlavně žánrovou pestrostí, natočili muzikál ale také například rodinnou ságu. Na FebioFestu bude k vidění jejich film Jeanne a skvělý chlapík nebo Narozeni v 68 v sekci Jiný břeh – Gay a lesbické kino.

Kromě tohoto bloku je festivalový program členěn do dalších tematických sekcí. V sekci Kino osobností budou uvedeny snímky islandského režiséra Fridrika Thóra Fridrikssona včetně jeho nového filmu Mama Gógó nebo snímek z roku 1996 Ďáblův ostrov.
Na  29. březen spadá slovenský den, tedy pocta Milanu Lasicovi, které se projekcí také osobně zúčastní. Filmy, které Milan Lasica uvede jsou Utíkejme, už jde režiséra Dušana Rapoše, Sladké hry minulého léta Juraje Herze, Srdečný pozdrav ze zeměkoule Oldřicha Lipského a Pasti, pasti, pastičky režisérky Věry Chytilové.

Kromě toho jsou filmy rozděleny tradičně podle zemí vzniku. Těšit se tak můžeme například na Asijské panorama, kde se představí snímky z Činy, Korey, Kyrgyzstánu, Íránu, Turecka nebo Vietnamu. Například snímky Láska hlohového stromu nebo Případ Kim Bok-Nam.

V rámci pocty kameramanovi Edwardu Lachmanovi bude možnost zhlédnout film Kvílení, kde si zahrál také na Oscara nominovaný James Franco za roli Arona Ralstona ve filmu 127 hodin. Kvílení vypráví životní příběh beatnického básníka Allena Ginsberga  a jeho slavné básně Kvílení.

Trailer filmu Kvílení [ENG]

Ve španělském film Žena bez piana zařazený do sekce Panorama světového filmu uvidíme Jana Budaře, který se představí pro něho v typické komediální roli. Film vypráví příběh obyčejné ženy v domácnosti. Filmy tohoto typu nejsou často nijak výraznými kousky a pochybuji že by Jan Budař vnesl fo filmu nějaké úchvatné herecké umění. Možná se bude jen přitrouble posmívat, což mu sice jde, ale lehce se to okouká.

Sekce Made in USA nabídne mimo jiné film režisérky Sofie Coppoly Odnikud nikam, které mapuje odcizení v hollywoodském stylu. Film zvítězil na filmovém festivalu v Benátkách.

Trailer filmu Odnikud nikam

V rámci sekce Kino nové Evropy můžete vidět snímky z Maďarska, Slovinska, Polska nebo Dánska. Polský film Křtiny se zabývá tematikou organizovaného zločinu, ale jeho zaměření není ve zločinu jako spíše ve vykreslení vztahu mezi hlavními postavami. Svým laděním připomíná italský film z roku 2008 Gomora.
Cenami ověnčené švédsko-finské drama Na druhé straně nabídne příběh ženy, která byla jako malá svědkem velice silného alkoholismu svých rodičů a veškeré styky s nimi tak nadobro zpřetrhala. Jednoho dne ji však z jejího klidu vytrhne telefonát od matky, která umírá a chce svou dceru naposled spatřit. Drama je adaptací novely Susanny Alakoskiové. Představitelka hlavní role Noomi Rapace byla za svůj výkon oceněna na filmovém festivalu v Sao Paolu a Benátkách.

Trailer filmu Na druhé straně [ENG]

Programová nabídka festivalu je velice pestrá, každý si určitě vybere film, který mu sedne. Filmový festival začíná 25. března a trvá až do 1. dubna. Filmy jsou k vidění v Praze v kině CineStar Anděl, Ponrepo a na Letišti Praha – Terminál 2 v odletové hale, kde je vstup volný. Jinak se cena lístku pohybuje mezi 60-85,–.

Více informací a kompletní přehled filmů včetně programu na: febiofest.cz

Foto: youtube.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka