Ewan McGregor se na Prima Cool prohání na mašině kolem světaPři pohledu na programovou nabídku českých televizí leckdo pokrčí rameny a dobře si rozmyslí, jestli ten ovladač, co drží v ruce opravdu použije na to, aby tu bednu zapnul, nebo jím raději přetáhne tchyni po hlavě a půjde páteční (nebo jakýkoli jiný) večer strávit raději do hospody.  Protože tam si alespoň bude moct s kamarády poklábosit, i když to pravděpodobně budou stejné plky, které by mu nabídla jakákoli komerční (a často bohužel i ta veřejnoprávní) televize.

Jako příjemné osvěžení v tomto mediálním marasmu se  jeví odnož TV Prima – Prima Cool, která je zaměřena především na mladší publikum, na které nezapůsobí telenovela z Turecka ani všelijaké trapné reality show, ať už o vaření nebo ty, ve kterých se snaží zviditelnit hlavně (zapadlé) hvězdy české nebo slovenské popkultury a maskují to za bohulibý účel, tedy ten, že hledají nové zpěváky.

Prima Cool vsadila především na seriály, kterými mladí lidé žijí, a které navíc přinášejí opravdu kvalitní zábavu. Za všechny jmenujme třeba Teorii Velkého Třesku (The Big Bang Theory) nebo Jak jsem poznal Vaši matku (How I Met Your Mother). Ale seriálová tvorba se zdaleka neomezuje pouze na žánr situační komedie. Velký úspěch mají také dokumentární seriály. A když v nich účinkuje známý (a velice pohledný) anglický herec a jeho silný stroj o dvou kolech, úspěch takové show je jasně předem zaručen. Prima Cool zařadila do své programové nabídky právě takový seriál. K příležitosti svých druhých narozenin. Takže je to taková perlička pro věrné diváky. A perlička opravdu povedená.

Pořad nese název Ewan McGregor: Na mašině kolem světa (Long Way Round) a je z roku 2004, kdy se dva kamarádi (Ewan McGregor a Charlie Boorman) posadili na motorku a rozhodli se, že se z Británie vydají na cestu kolem světa. A skutečně: navštívili Francii, Belgii, Německo, zastavili se v i naší malebné vlasti, kde je ovšem zastihly potíže hned na hranicích. Obdivovali tu zejména Prahu, Kutnou Horu a Kostnici. Poté, co opustili naši zemičku pokračovali na východ: vzali to přes Slovensko, Ukrajinu, Rusko, Kazachstán, Mongolsko, překonali také krutou cestu přes Sibiř. Doputovali až do Madaganu u Ochotského moře, odtud pak přeletěli na Aljašku, ze které se vydali na cestu napříč Kanadou a Spojenými státy a svou pouť zakončili v New Yorku. To všechno na svých motorkách BMW GS R1200, přičemž původně měli putovat na strojích KTM,ovšem vedení KTM si myslelo, že jde pouze o jakýsi jejich vrtoch, že tuto cestu nemohou zvládnout a odmítlo je sponzorovat.
Překonali 31 000 kilometrů, zdolali 12 zemí a 19 časových pásem a trvalo jim to 115 dní. A že se na své cestě občas dostali do nějakého maléru je samozřejmé. Jinak by přece nebyla taková sranda se na to dívat. Už jen samotný terén jim dával pěkně zabrat, takže časté zastávky na opravu stroje byly na denním pořádku. A nejen motorka se na cestě porouchala. Nehody se nevyhnuly ani samotným aktérům. Ewanovi dvakrát do očí stříklo palivo, poštípali ho komáři a v Kanadě to do něj zezadu napálil mladý řidič.  A s lidmi je občas také těžká domluva, o čemž se přesvědčili na vlastní kůži.
Tento velkolepý projekt vznikl pod záštitou National Geographic a BBC,  televizním divákům byl rozdělen do sedmi epizod.

Ewan McGregor a Charlie Boorman se seznámili při natáčení snímku Polibek hada z roku 1997. Původně měli v plánu na cestu vyrazit „jen tak“, ale pak z toho vznikl obrovský projekt. Samozřejmě se na tuto zběsilou dobrodružnou jízdu nevydali  bez přípravy. Zase takoví blázni to nejsou. Čekal je intenzivní fyzický trénink, který je měl připravit na extrémní zátěž, rovněž kurz první pomoci museli absolvovat, a dokonce se naučili i základy ruštiny. S Rusy se hold jinak než rusky efektivně vyjednávat nedá.
V roce 2007 opět nasedli na stroje a vydali se na cestu tentokrát ze severu Skotska přes Afriku a zamířili si to rovnou k Mysu Dobré naděje. A na rok 2011 plánují cestu přes Jižní Ameriku. Kluci zkrátka vědí, co udělat s penězi a jak se na dlouhou dobu kvalitně zabavit. Stejně se můžeme zabavit i my u televize. Protože tohle nám zaručeně mozek nevymyje (což se nedá říct o jisté turecké telenovele), jen si dejte pozor, abyste při sledování nedostali chuť podniknout podobné dobrodružství na vlastní kůži.

Více informací o programu a vysílacích časech na stránkách: prima-cool.cz

Foto: youtube.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka