DVD TIP: Sweeney Todd – krvavý muzikál Tima BurtonaJedním z nejznámějších britských masových vrahů je po Jacku Rozparovači také Sweeney Todd. Holič, který měl své oběti buď rovnou podřezávat a poté házet padacími dveřmi do sklepa svého krámku, nebo je „pouze“ z křesla vyklopit, pád z výšky se pak sám postaral o zbytek. První zmínka o tomto vrahovi pochází přibližně z přelomu let 1846-1847. V té době se měla postava jménem Sweeney Todd objevit v knize The String of Pearls (Šňůra perel). Ačkoli se kniha snažila prezentovat Sweeneyho Todda (Jeho občanské jméno je podle několika zpracování Benjamin Barker, přičemž označení Sweeney Todd je přezdívka) jako skutečnou historickou postavu, pozdější verze se shodují na tom, že Sweeney Todd je pouhá „městská legenda“. Na rozdíl od Jacka Rozparovače, u kterého se „pouze“ nepodařilo zjistiti pravou totožnost. 

Ačkoli je dnes téměř jisté, že žádný masový vrah jménem Sweeney Todd skutečně nežil a neprováděl ony vraždy v londýnské ulici Fleet Street, kde měl mít svůj holičský krámek, stal se z něj vděčný námět pro film, televizní seriál i muzikál.
Právě muzikál Stephena Sondheima z roku  1979, který se hrál na Broadwayi pod názvem Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street poskytl převážnou část materiálu pro film, který v roce 2007 uvedl Tim Burton do kin. Burton si vypůjčil nejen celé jméno muzikálu pro označení svého filmu, ve snímku zazněla také velká většina písní, které byly původně složeny právě pro muzikál. V něm si hlavní role zahráli Len Cariou a Angela Lansbury. (Angela Lansbury si také poté také zahrálav televizním filmu Sweeny Todd z roku 1982, který byl přepisem broadwayského muzikálu.)

První film o Sweeny Toddovi vznikl již v roce 1926, dílo je však ztracené. Filmová verze z roku 1928 je prvním dochovaným snímkem o tomto londýnském vrahovi. V roce 1959 vznikl na motivy osudů Sweeneyho Todda také balet londýnského Royal Ballet v choreografii Johna Cranka.
Během dalších let vznikala celá řada nových adaptací, včetně rozhlasových her, divadelních her, televizních seriálů i filmů. Do povědomí moderního filmového diváka se ale jméno Sweeneyho Todda dostalo až s Burtnovou adaptací slavného muzikálu. Která tematiku přiblížila nové generaci a podnítila tak další zájem o tuto fiktivní postavu.

Burtonův krvavý muzikál

Tim Burton zasadil příběh do viktoriánské Anglie. Temné londýnské ulice, všudypřítomná tíživá atmosféra a výrazná stylizace jeho postav unáší diváka do dávných dob, ale přeci jen ne tak daleko od oblíbeného Burtnova vizuálního stylu. Jako bonus zdobí jeho film hektolitry krve, která příští z hrdel Sweeneyho zákazníků a valí se londýnskou stokou.
Burton si po celou dobu drží svůj standard a nabízí opravdu pěknou podívanou, kde je domyšlen každý detail. Včetně úvodní titulkové pasáže. Kdy vidíme jak se roztáčí kola pomsty pomocí krvavé lázně.

[nggallery id=92]

Foto: imdb.com

I přes atmosféru gotického hororu zůstává Burton od hororu hodně vzdálen. Vraždy jsou prováděni lehce a elegantně za zvuků teskných písní a divák se tak nemůže cítit pohoršen, natož znechucen. Daří se mu do snímku protlačit kromě pomsty také silný motiv lásky. Kromě toho umí v pravou chvíli odlehčit pochmurnou atmosféru dobře mířeným vtipem.
Zajímavé je obsazení, které si Burton pro svůj snímek vybral. Do hlavní role obsadil svého oblíbence Johnnyho Deppa, který si trochu zahrál na kytaru v romantickém dramatu Čokoláda. Jeho zájem o hudbu je sice známý, nicméně muzikálovou roli do té doby nikdy neztvárnil. Jelikož jde o filmový muzikál, zpěv je ve filmu klíčový, nicméně většinu rolí si zahráli herci, který se zpěvem větší zkušenosti do té doby neměli.

Stejně jako v původním muzikálu je i zde nejdůležitějšími postavami dvojice Sweeney Todd a paní Lovettová. Odhodlaná pekařka paní Lovettová se neštítí v době krize, kdy je maso drahé a nedá se sehnat, použít maso lidské. Tedy ze Sweeneyho obětí. Tento nápad se navíc rodí v její hlavě. Roli paní Lovettové si zahrála Helena Bonham Carter.

Holič a jeho břitva

Sweeney Todd je holič, kterého zákeřný soudce Turpin nespravedlivě odsoudí na patnáct let do vyhnanství. V té době užívá ještě své občanské jméno Benjamin Barker, ale jakmile si pohladí svou starou břitvu a prohlásí nezapomenutelnou větu: „Konečně je má paže opět celá“, stává se z něho krutý vrah, který je hnán pomstou za smrt své manželky.
Obsadit do role soudce Turpina vynikajícího Alana Rickmana je pro diváka téměř slast, protože Rickamův jedinečný hlas ve zpěvných tónech zní ještě  lépe.

Patříte-li mezi jedince, kteří bytostně nenávidí muzikály, Sweeney Todd v Burtnově režii vám rozhodně vadit nebude. Přestože se zpívá téměř celou stopáž filmu, zpěv skoro nezaznamenáte, protože není podbízivý, nýbrž zcela přirozený. (Až na Anthonyho milostnou etudu věnovanou Johanne.) Postavy přechází z mluveného slova do zpěvu a zpět opravdu  lehce. Nejsilnější stránkou jsou bezesporu duety. Kdy se dva hlasy jako by ani nespojí. Každá postava si zpívá své a přitom k sobě dokonale ladí. Nejpatrněji je to znát v duetech Sweeneyho a paní Lovettové.

Tim Burton na ploše téměř dvou hodin rozehrává opravdu mistrnou podívanou, která se nese přesně v duchu jeho nezaměnitelného stylu. Velice opatrně zachází s barvami. Všechno kromě zářivě rudé krve působí poněkud pochmurně. Nejvíce pak samotný Sweeney, kterého neustále zdobí tentýž zamrzlý výraz, i tehdy, když paní Lovettová pěje ódy na jejich společnou budoucnost u moře.

Patříte-li k milovníkům Burtnových filmů, pak u Sweeneyho Todda dostanete přesně to, co čekáte. Kompletní Burtnovo balení obsahuje Johnnyho Deppa, který nesmí chybět, značnou dávku pesimismu a melancholie, která ukrývá vcelku pěkné poselství a velkou dávku lásky. Jako bonus se ve velkém podřezávají hrdla, všude prýští krev, z pece se neustále kouří, a pekárnou paní Lovettové se line vůně čerstvě upečených masových koláčků.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street /
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007

Režie: Tim Burton
Scénář: John Logan
Hrají: Johnny Depp, H. B. Carter, Alan Rickman, Timothy Spall,
Sasha Baron Cohen,

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka