DVD NOVINKY: X-Men: Tetralogie – původní „mutantí“ trilogie a Wolverinův příběhV červnu jste mohli zajít do kina na  X-Men: První třída a být zcela nedotčeni původní trilogií. Možná jste zašli jen tak ze zvědavosti, nebo vás nalákalo obsazení filmu. A třeba vás právě po tomto „prvním“ díle (X-Men: První třída jsou prequelem k původní trilogii, odehrávají se v době, kdy byli Magneto a Charles přátelé) tematika mutantů nadchla natolik, že máte chuť podívat se i na další „pokračování“. 
Přestože je první díl X-Menů v režii Bryana Singera jednoznačně nejlepším snímkem původní trilogie, stojí i dvě pokračování za pozornost. Až se samostatným filmem, který se soustředí na vývoj jednoho hrdiny přišlo obrovské zklamání.
X-Men Origins: Wolverine
obsahuje pár opravdu nepěkných momentů a scenáristických děr, které nemůže vyplnit ani vynikající Hugh Jackman. 

Box čtyř DVD (respektive pěti, druhý díl obsahuje také jedno DVD, které je plné bonusových materiálů) obsahuje tři filmy z původní trilogie, tedy X-Men, X-Men 2 a X-Men 3: Poslední vzdor. Na čtvrtém disku je snímek X-Men Origins: Wolverine, jenž se plně soustředí na vývoj postavy Wolverina, v podání Hugh Jackmana, a jenž se stává nepostradatelným členem týmu X-Menů. V totmo „pokračování“ zjištujeme, jak se z Logana vlastně Wolverinem stal. Jaké pokusy na něm byly spáchány a jak celý tento proces poznamenal jeho psychiku. Snímek je oproti původní trilogii dost slabý, nicméně fanoušky X-Menů rozhodně potěší.

X-Men (2000)

Režie: Bryan Singer
Hrají: Hugh Jackman, Ian McKellen, Partick Stewart, Halle Berry,
Famke Janssen, Anna Paquin

První díl zfilmovaného komiksu, který v roce 1963 napsali Stan Lee a Jack Kirby, v režii Bryana Singera má všechno, co správná komiksová adaptace potřebuje. X-Men vzniká v roce 2000, a stává se osmým nejvýdělečnějším snímkem roku.  Je jisté, že pokračování budou následovat, protože snímek má opravdu dobře našlápnuto.
X-Men je fantasy, která ale má co říct i těm, kteří jinak o fantasy žánr moc nezavadí. Příběh se soustředí na „obyčejné“ lidi, kteří se narodili s mutací, jež jim umožňuje používat různé nadlidské schopnosti. Mimo to ale zůstávají stále stejní a netouží po ničem jiném než normálním životě.
Ne všichni se ale na svůj dar dívají stejně. Někdo ho chce využít ve prospěch obecného dobra, někdo vidí profit poněkud jinde. Tak tu proti sobě stojí skupina X-Menů pod vedením profesora Charlese Xaviera a skupina, která se soustředí kolem mutanta Magneta. Ten je přesvědčen, že se musí pokusit zotročit lidstvo dříve, než se lidstvu podaří mutanty zničit. Lidi bez mutace považuje za méněcenné a lidského života si příliš neváží. (Tyto jeho vlastnosti mají kořeny v dětství, kdy byl svědkem smrti svých rodičů v koncentračním táboře.)

X-Men je klasický příklad boje dobra proti zlu. S vynikajícím hereckým obsazením.

DVD obsahuje i bonusové materiály jako komentář režiséra, vynechané a prodloužené scény, nebo sérii nepovedených záběrů.

X-Men 2 (2003)

Režie: Bryan Singer
Hrají: Hugh Jackman, Ian McKellen, Partick Stewart, Halle Berry,
Famke Janssen, Anna Paquin, Rebecca Romijn

Tři roky po úspěchu prvního dílu přichází do kin nové pokračování, ve kterém mutanty čeká velká zkouška. Profesor X „své“ mutanty sdružuje ve škole, ve které se snaží mladou generaci naučit žít se svou odlišností tak, aby byla ve prospěch jim i ostatním lidem.
Ve druhém pokračování ale před mutanty stojí hrozba ztělesněná armádním velitelem a vědcem Williamem Stykerem, kterého ztvárnil Brian Cox. Ten se snaží veřejnost přesvědčit, že v mutantech se skrývá obrovské nebezpečí a je třeba je vyhubit. Neštítí se odstranit ani vlastního syna, u kterého zjišťuje, že je také mutant.
Nyní se všichni mutanti ocitají takřka na stejné lodi. Je třeba zapomenout na staré křivdy a pro „větší dobro“ spojit své síly.  Magneto je držen v izolaci, ale podaří se mu uniknout. Nabízí Charlesovi spojenectví. I když se jejich síly spojí, na povrch vylezou staré křivdy a odlišné metody boje proti zlu, kdy ani jedna strana nemůže tolerovat metody té druhé.
Po kratičkém spojenectví se přeci jen mutanti znovu rozpadají na dva tábory.
Obsazení zůstává vesměs stejné jako v prvním díle. Hlavní role jsou beze změny. Bryan Singer stále zůstává na pozici režiséra a druhý díl je důstojným pokračováním i samostatným příběhem.

Druhý díl obsahuje také jedno DVD, které je zcela napěchované bonusovými materiály. Obsahuje  dva dokumenty o vzniku filmu „Tajemný původ X-Menů“ a „Zrodil se Nightcrawler“ (Nightcrawler je syn Mystique a Azazela).
Dále na bonusovém disku najdete Film o filmu, Vynechané scény, Dokumenty o dokončování filmu, Dokumenty produkce, které obsahují tyto segmenty: Bojová zkouška, Neuvěřitelný Nightcrawler, Kaskadérská zkouška, Vizuální efekty.

X-Men 3: Poslední vzdor (2006)

Režie: Brett Ratner
Hrají: Hugh Jackman, Ian McKellen, Partick Stewart, Halle Berry,
Famke Janssen, Anna Paquin, Rebecca Romijn

X-Men 3: Poslední vzdor má nového režiséra. Bryana Singera vystřídal Brett Ratner a změna je znát. I když se drží nastaveného systému, který zavedl Singer, nedaří se mu vybudovat stejnou atmosféru jakou měla předchozí dvě pokračování.
Děj se tentokrát točí především kolem „léku„, který z mutantů tvoří obyčejné lidi. Bere jim jejich genetickou mutaci. Někteří by tuto změnu uvítali. Mnozí ale svou odlišnost vnímají spíše jako dar. Skupina kolem Magneta je přesvědčena, že jejich síla je zároveň jejich zbraní. A tak se snaží udělat všechno proto, aby se tento „lék“ nikdy k mutantům nedostal.
Navíc se zde rodí problémy ohledně postavy Jean Grey,  která je stejně jako Profesor X zdatnou telepatkou. Jenže v Jean se po nehodě probudila druhá stránka její osobnosti, která má poněkud destruktivní charakter.
V posledním díle původní trilogie mizí jedna důležitá postava za druhou. Schyluje se k největší válce mezi mutanty a lidmi.
Třetí díl je o dost slabší než předchozí dva. Nelze přesně říct, jestli takový skok způsobila změna režiséra, nebo celková vyčerpanost tématu.

Třetí díl je bezbonusový.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Režie: Gavin Hood
Hrají: Hugh Jackman,  Liev Schreiber, Danny Huston,
Lynn Collins

Přestože je postava Wolverina jednou z nejzajímavějších a nejlépe zahraných z celé trilogie, působí jeho samostatný film spíše jako parazitování na úspěchu trilogie, než jako zasloužená pocta tomuto drsném rváči. Hugh Jackman si drží svůj standard a nabízí nám to, co od něj čekáme, jenže příběh je sám o sobě tak trochu plytký, a celkový dojem hodně kazí. Snímek má scénář, který i na komiksovou adaptaci obsahuje hodně děr, jsou tu ne příliš zajímavé vedlejší postavy a předvídatelný děj. Všechny tyto faktory posouvají Wolverinův samostatný film hodně hluboko a s kouzlem původní trilogie mají společnou jen ústřední postavu.

Bonusy na DVD nejsou příliš obsáhlé. Máme tu krátký film „Rozpoutaný Wolverine: Kompletní počátky“ a pak už jen vynechané a alternativní scény s komentářem.

Kolekci X-Men: Tetralogie vydává Bontonfilm.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka