DVD NOVINKY: Komiksový nářez – X-Men: První třída a ThorMarvel měl letos dost silný rok. Vyslal do kin nové X-Meny, kteří se dějově posouvají před původní filmovou trilogii, následoval Thor, kterého režijně perfektně zvládl Kenneth Branagh a nejočekávanější komiksová adaptace Kapitán Amerika: První Avenger měla vynikající premiérový víkend, ve kterém porazila i poslední díl Harryho Pottera
Dobrá zpráva pro všechny, kteří neměli čas zajít do kina, nebo se naopak těší, až si film pustí v HD kvalitě ve svém obývacím pokoji. X-Men: První třída a Thor totiž již brzy míří na DVD a Blu-ray.

Většina internetových prodejců již do své nabídky tyto tituly zařadila. Můžete si tak nakoupit zásobu oblíbených filmových pochutin, film si objednat a vyčkávat až dojde. Navštěvovat pravidelně kinosály již nějakou dobu nepatří mezi vyhledávanou činnost, a stále více lidí čeká, až film vyjde na DVD. Přestože má film v kině své kouzlo, pustit si DVD v klidu doma má též své nepopiratelné klady. Nemusíte sedět vedle cizího člověka, který má možná na těle breberky, nikdo vás nenutí poslouchat mlaskání a chroupání ostatních. Přesto má návštěva kina stále svůj význam. Pokud nemáte doma vlastní promítací místnost těžko se dá zážitek z obývacího pokoje srovnat s tím, co zažijte v kině.

X-Men: První třída (2011)

Režie: Matthew Vaughn
Hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence,
Kevin Bacon, Rose Byrne
Na DVD od: 5. října 2011 (BONTONFILM)

Matthew Vaughn hodně překvapil loňskou komiksovkou Kick Ass, která do tohoto žánru přinesla hodně inovace a svěžesti, která byla už tolik potřeba. Do nových X-Menů tolik inovace nepřinesl, držel se spíše toho, co nastavil Brian Synger v prvních dvou filmech. Přesto je X-Men: První třída daleko za průměrem a v mnoha směrech původní trilogii převyšuje.

Přečtěte si celou recenzi filmu X-Men: První třída

Především skvělé herecké obsazení v čele s Jamesem McAvoyem a Michaelem Fassbenderem dělá z nových X-Menů prvotřídní filmový zážitek. Na poli komiksových adaptací zůstávají noví X-Meni tím nejlepším a jejich podtitul „První třída“ opravdu sedí.

Mezi nejlepší scény ve filmu patří rozhodně cameo Hugha Jackmana aka Wolverina. Na plátně je sice jen několik vteřin, ale scéna má neuvěřitelný náboj.
Na snímku lze vyzdvihnout také soundtrack, který stvořil Henry Jackman, se kterým Matthew Vaughn již spolupracoval na tvorbě originálního soundtracku k filmu Kick Ass. Každá skladba skvěle ladí s příběhem. X-Men: První třída je pastva pro oči i uši.
Bonusy na DVD bohužel nejsou nijak obsáhlé. Zatím jsou známé jen vynechané scény a dokument „Chidren of the Atom„. Možná s blížícím se datem vydání budou doplněny i informace o bonusových materiálech.
Na Blu-ray vypadá bonusová část mnohem lépe.

Thor (2011)

Režie: Kenneth Branagh
Hrají: Chris Hemmsworth, Natalie Portman, Anthony Hopkins,
Tom Hiddleston, Jaimie Alexander
Na DVD od: 20. září 2011 (BONTONFILM)

Vynikající britský herec a režisér Kenneth Branagh nemohl dlouho jako režisér prorazit do Hollywoodu. Jeho oblíbencem je Shakespear, na motivy jeho her zrežíroval několik filmů a pak se vrhl na poněkud odlišnou adaptaci. Vzal si komiksové médium a stvořil jeden z nejkouzelnějších snímků letošního roku. Od této chvíle bude jen málokdo pochybovat, že Kenneth Branagh nemá na to, aby stvořil pořádný blockbuster, který si navíc zachová kvality originálního filmu.

Přečtěte si celou recenzi filmu Thor

Thor má velké štěstí, že se nepachtí ve špatném scénáři plným bezduchých a patetických výroků. Přestože některé scény k teatrálnosti svádí, Thor si zachovává důstojnost a má téměř „shakespearovské“ dialogy. Thor je výjimečný tím, že nepotřeboval žádnou mutaci, injekci, kousnutí, radioaktivní záření k tomu, aby se stal superhrdinou. Narodil se jako bůh hromu a se svou silou se učil žít již od dětství. Jeho arogance ale utrží pořádnou ránu ve chvíli, kdy ho jeho otec Odin zbaví jeho kladiva Mjölmir a pošle ho na Zem.

Snímek má opravdu skvělé obsazení. Odina si zahrál Anthony Hopkins, arogantního Thora ztvárnil Chris Hemmsworth, který dokazuje, že kromě svalů má i herecký talent. A do role mladé vědkyně Jane byla obsazna Natalie Portman, čerstvě ověnčená Oscarem za roli Niny v Aronofského dramatu Černá labuť.
DVD obsahuje komentář režiséra Kennetha Branagha, vynechané scény a dokument „Cesta k Avengers„. Thor je jedním z tzv. Avengerů. Jejich samostatný film se plánuje na rok 2012.  Na Blu-ray  najdete opět klasicky více bonusového materiálu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka