DVD NOVINKY: Tucker & Dale vs. ZloŽánr hororové parodie masově odstartovala série Scary Movie, na kterou se pak různě navazovalo. (Víceméně neúspěšně.) Filmoví fanoušci to neradi přiznávají, o Scary Movie se vyjadřují jako o největší stoce, do které se dá vlézt, ale přesto znají minimálně jednu nebo dvě (dnes již kultovní) scény.
Je to tak pokleslé, až se z toho opravdu mohl stát kult. Ve Scary Movie se sází především na lidský primitivismus, ale i ten si své fanoušky a obdivovatele najde. Cílová skupina jsou teenageři, kteří se v podkrovním pokojíku zavřou do oblaku dýmu a alkoholových výparů. 
Podobně je na tom i nový kanadský film Tucker & Dale vs. Zlo, který je taktéž parodií na hororové snímky, zejména pak teenagerské lesní vyvraždovačky.  S jedním velkým rozdílem. Tucker & Dale neparodují konkrétní filmy, jako tomu bylo u Scary Movie a filmů ve stejném duchu. Oni parodují samostatný hororový žánr. Tím pádem je to mnohem větší zábava, která obstojí sama o sobě. 

Zrádný trailer vs. film

Tucker & Dale vs. Zlo svou premiéru zažil na festivalu Sundance, u nás byl film uveden v Karlových Varech. Do běžné distribuce se snímek nedostal, a přichází tedy rovnou na DVD. Největší slabinou celého filmu je paradoxně jeho trailer. Ten totiž zobrazuje mnohem více, než je přijatelné. Snímek je i bez znalosti traileru dost předvídatelný, pokud ale na trailer kouknete ještě před samotným filmem, budete se místy trochu nudit. Trailer prozrazuje příliš mnoho.

Ústřední dvojka západoamerických buranů je nesmírně sympatická. Tucker je samozvaný vůdce dvojice, Dale má zase vynikající paměť a velice citlivou duši. Jejich největším snem je pořídit si vlastní chatu. Mají ale tu smůlu, že v okolí jejich chatu se rozhodne tábořit parta vysokoškoláků, kteří trpí předsudky vůči nedbale oblečeným chlápkům, co mají obydlí uprostřed lesa.
Snímek si bere na paškál téměř všechna klišé co jich jen v hororu lze najít.

[nggallery id=95]

Foto: BONTONFILM

Originalita zápletky vydrží bohužel jen na chvilku. Film má sice umírněnou stopáž, ale přeci jen by snesl ještě mírné zkrácení. Některé scény a motivy jsou zbytečně přetažené. Nejvíce snímek sází na kontrast a změnu rolí, kdy se z party školáků stávají chladnokrevní zabijáci. Nebo spíše hloupé oběti. Netradiční podání archetypů hororových postav  je největším lákadlem. I toto kouzlo se ale po chvíli vytrácí a zbude jen velké množství krve, rozmašírovaných lidských těl, uřezaných prstů a trupů nabodnutých na kůl.

Dojde i na lásku

Celý kolotoč neuvěřitelných událostí spustí záchrana dívky Allison, kterou Tucker a Dale ošetří u sebe v chatě. Její kamarádi jsou přesvědčeni, že tam na ní provádí samé zvrácené pokusy, nebo ji jinak mučí. Celé nedorozumění tkví ve špatné komunikaci obou skupin. Školní děcka mají strach ze dvou podezřele vypadajících buranů, dva burani mají strach z děcek.

Chyba v úsudku a víra v předsudky spustí lavinu šílených akcí ze strany školáků. Naprosto skvělá scéna, ve které Tucker (Alan Tudyk) prchá před rozzuřeným rojem včel se zapnutou motorovou pilou, patří k tomu nejlepšímu co film nabízí. Šíleností zde uvidíte více než dost, ale většinou je to pouhá prvoplánová zábava.

Lacinost celého filmu zachraňuje především ústřední dvojice. S partou mládežníků nelze nijak soucítit, kromě Allison a šílence Chada s inhalátorem vlastně nikoho blíže nepoznáme. Allison je prázdná a Chad příliš vyšinutý. Zbytečně svou šílenost přehrává, ale to se dá vztáhnout jako zamýšlený koncept v duchu celého filmu.

Romantická linka mezi Allison a Chadem pak přesahuje už do jiného žánru, kdy se udatný hrdina (tady Dale) snaží zachránit spanilou pannu (tady ne-pannu) před zlým uzurpátorem. Takže další parodie. Celá myšlenka dát dohromady Dalea a Allison je parodická. Ale přináší řadu vtipných momentů a dává se tím další prostor Daleovi, tedy nejmilejší postavě v téhle šílené jízdě.

Film rozhodně obstojí jako nenáročná zábava na páteční večer, a proto je možná dobře, že si nenašel cestu do masové distribuce a sklouzl rovnou na DVD. Výlet do kina na tyhle dva blázny by se vám nejspíš nechtělo absolvovat.
Na snímku musíme ocenit zejména jeho energii, svěžest nápadu a originalitu. Parodovat hororová klišé s nadhledem a vtipně je vlastně také umění a docela dřina. Tuckerovi a Daleovi se to povedlo.
DVD je holé, bez bonusů.

Tucker & Dale vs. Zlo 2010

Česká DVD premiéra: 28. září 2011 (Bontonfilm)
Režie: Eli Craig
Hrají: Alan Tudyk, Katrina Bowden, Tyler Labine, Jesse Moss

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka