DOJMY: Tisková konference Dítě číslo 44Po novinářské projekci filmu CHILD 44 jsem měl možnost jít na tiskovou konferenci, která se konala v Mramorovém sále u kina Lucerna. Celá konference trvala něco málo přes hodinu a půl a byli na ní přítomni producent filmu Matthew Stillman a spisovatel předlohy Tom Rob Smith.

Jelikož jsem měl tu možnost sedět na této konferenci, tak jsem se rozhodl, že vám popíšu, jak asi taková novinářská tiskovka probíhá a především napíšu ty nejzajímavější dotazy co při konferecni padly. Předem se omlouvám za pořízené obrázky, jsou pouze z mobilního telefonu.

Britský spisovatel Tom Rob Smith odpovídá na otázky

Britský spisovatel Tom Rob Smith odpovídá na otázky

Tom Rob Smith byl pod mnohem vetší palbou dotazů než jeho kolega. Zatímco producenta se ptali na rozpočet filmu a kolik z rozpočtu padlo kvůli natáčení v České republice, (Okolo 38 milionů pozn.redaktora) tak Smith musel odpovídat na osobnější otázky typu – jak se mu líbí výsledná verze filmu, co říká na podstatné rozdíly scénáře a knihy a dokonce padla i otázka jaké bylo zjištění, že je slavný?

U rozpočtu se malinko zastavím, protože Matthew se rychle rozpovídal o tom, že je skvělé natáčet filmy v Praze a okolí. Mluvil poměrně dlouho o Casinu Royale, Mission Impossible a xXx. Ke konci ovšem prohlásil, že Dítě 44 je pravděpodobně poslední Hollywoodský film, který se natáčel v České republice. Důvodem je vysoká cena, kterou si Česko říká. Zároveň ze strany Čechů je velmi malá snaha vyjít vstříc ohledně rozpočtu. Jsou jiné země, které možná nemají tolik architektonických památek a hezkých krajin, ale cena kterou si vláda řekne kvůli natáčení filmu a dotace jsou zcela v jiné sféře, než je ta naše. Z toho vyplívá, že Hollywoodští tvůrci raději půjdou natáčet do Rakouska, Slovenska nebo dokonce Rumunska. Není to tak dlouho, co Praha měla možnost hostovat Bruce Willise jako Johna McClanea a jeho další Die Hard. Bohužel naše úřady si řekli o příliš mnoho.

Tím, že se Ditě číslo 44 odehrává v 50.tých letech v Moskvě, tak tvůrci byli u vytržení z českých budov a památek. Film se natáčel z části na Letné, v Rudolfinu, Státní opeře a dokonce i několik dní u Národního muzea. Na otázku, jak se spokojený Smith s filmovým zpracováním odpověděl, že lepší herce si nemohl do filmu přát a že snaha našich a hollywoodských filmařů vytvořila velmi úchvatné kulisy a prostředí.

Vtipná odpověď přišla na otázku – „Jaký to byl pocit zjistit, že jste napsal bestseller?“ – „Abych byl upřímný, tak jsem to nečekal. Neměl jsem ani agenta a rozeslal jsem pár výtisku Child 44. Do týdne jsem měl nakladatelství a nakladatel mi později volal a řekl, tvoje knížka je trhák! Sežeň si agenta, protože chceme pokračování! Větší šok, pro měl byl, když mi volal Ridley Scott. Já jsem se procházel v Londýnském parku, když mi zazvonil telefon a ozvalo se: „Tady Ridley Scott, četl jsem tvůj rukopis Child 44 a chci ho zfilmovat.“ Já jsem si musel v tu chvíli sednout na lavičku. Chápejte mě, já před týdnem neměl ani agenta a nyní chce člověk, co natočil Galdiátora točit moji knihu!“

20150525_125305

Zajímavé je, že Tom zmínil i fakt, že nápady na knihu dostal při jeho první návštěvě naší Prahy. „V životě by mě, ale nenapadlo, že by se ten film mohl točit tady.“

Na otázku jaká obálka z knih se mu líbí více, tak odpověďel: „Já mám doma na poličce vystaveny všechny obálky co kdy vyšly ke knize Ditě číslo 44. Jako autor nemám moc vliv jakou obálku, v jakém státě zvolí. Ale je docela zajímavé, že v Itálii (kde je taky kniha bestsellerem) je kniha pokrytá pouze krví. Nic jiného než červená krev všude. A dole je znáček vydavatelství. A to je kachnička… Je to velmi divné, kupovat knihu, která vypadá jako masakr a zároveň se na vás usmívá roztomilá kachínka. Ale čtenáře jak je vidět, to neodradilo.“

Na konci konference následovala krátká autogramiáda a několik fanoušků v sále mělo možnost se s Tomem rychle vyfotit.

Film Dítě číslo 44 právě přišlo do kin. Jedná se o drsný příběh ze Stalinistického ruska, kdy člen MGB Lev Demidov (Tom Hardy) musí pátrat po vrahovi Děti, který cestuje napříč celým státem. Ovšem v 50.tých letech v Moskvě a celém Sovětském svazu byla vražda zakázaným pojmem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Lukáš Černohorský

Bio: *1993, Praha - Velký milovník filmů a seriálů. V roce 2012 režíroval studentský film podle své povídky. Mezi další záliby patří knihy, videohry a sport. Momentálně se věnuje trénování bojových umění a volný čas vyplňuje psaním povídek, recenzí a příběhů.