DOJMY: Osm hrozných / Tarantino se nám opět vracíPo třech dlouhých letech se k nám opět do kin podívá Tarantino. Mnohými uznávaný režisér, který točí (nejen) velké krváky. Tentokrát svojí lásku k České republice vyjádřil tak, že zde nahrával celý soundtrack.

Nejnechutnější a zároveň nejpovedenější Tarantino. Už jen začátek inklinuje k tomu, že tohle bude dlouhá a pomalá jízda.

Záběr na zmrzlou sochu je dlouhý a než se dostaví první mluvená slova ve filmu, tak to chvilku trvá. Fanoušek odrozený na „Tarantinovkách“ chrochtá blahem, ti ostatní trpí, protože záběr na zamrzlou krajinu s dostavníkem je pro ně málo akční a málo cool. Zatímco někteří, co film už viděli, popisují první hodinu filmu, jako zbytečnou a nudnou, a následně opěvují masakr v druhé polovině. Tak u mě je to přesně naopak. Když se vedou dialogy v dostavníku a my sledujeme partu „cizinců“, tak si doslova užívám každou větu. Pro někoho nudné, pro mě vyloženě dokonalé. Tarantinovi dlouhé a brilantní dialogy jsou srdcem tohoto filmu, ať už chcete nebo ne. Tím bych jednoduše řekl, že Nespoutaný Django (2012) byl divákům přístupnější a Osm hrozných si užije víc, ten kdo má Quentina v oblibě.

„Move a little strange, you’re gonna get a bullet. Not a warning, not a question… A bullet!“

H8 1

„Ain’t no way I’m spending a couple of nights under a roof with somebody I don’t know who the hell… so who are you?“

Z herců vyniká nikdo jiný než samotný Samuel L. Jackson. Po vedlejších rolích mu postava Majora Marquise Warrena padne jako ušitá a o hereckém výkonu nelze debatovat. Jako další pán na (ne)holení je Kurt Russell, který se rozhodl svůj návrat na scénu pořádně opepřit. Jeho postavě fandíte a říkáte si – Že by se alespoň tahle postava dočkala závěrečných titulků? Jennifer Jason Leigh je správně odporná a Walton Goggins jako Sheriff Chris Mannix mi tu rozhodně přijde jako postava na odlehčení atmosféry. O to víc mě překvapilo, jak je jeho postava ve filmu sympatická. Nakonec je krása vidět znovu Michaela Madsena a jeho chraplák.

(Následuje drobný, leč docela důležitý SPOILER!) Ač postava Channinga Tatuma má minimální prostor, tak musím říct, že mi tam neskutečně dobře zapadne! (Konec drobného, leč docela důležitého SPOILERU!)

O Hateful Eight bych mohl napsat samou chválu a rozhodně bych nepřeháněl. Atmosféra ve filmu je prostě vynikající. Díky ostrým dialogům a hudbě panuje ve filmu možná až příliš velké napětí. Rozhodně takové, jako jsem nezažil už pekelně dlouho. S tím se pojí i to, že hudba od Morriconeho je prostě naprosto úžasná. Ať už smyčce, nebo kytary, tak vždy to nejen skvěle zapadne do filmu, ale zároveň to v určitých momentech vytváří, právě onu hutnou atmosféru Osmi cizinců.

„Now we’re talkin’!“

Naposledy jsem měl chuť kupovat cd s filmovým soundtrackem před třemi lety, a nyní vím, že „Nenávistnou Osmičku“ prostě musím mít ve sbírce! Pokud by přece jen nebyl film s nejvyšším hodnocením letos, tak hudba je rozhodně soundtrackem roku bez debat. Samotný koncept, že se opět dělíme na kapitoly (jednu i retrospektivě), slyšíme Tarantina jako vypravěče a atmosféra si moc nezadá s Thing od Carpentera, mi byl neskutečně lahodný. S tím se začíná pojit i to, že pokud znáte filmy od Tarantina, tak vám tento některé připomene. Nejvíce asi Reservoir Dogs (1992), jen starý sklad se vymění za chatu ve sněhovém blizardu. A závěr může snadno připomenout Pitta a jeho Hanebné pancharty (2009).

H8 3

Poslední k čemu bych se rád vyjádřil, je vlastně přemíra násilí ve filmu. Rozhodně se jedná o nejbrutálnějšího Tarantina. Zatímco Nespoutaný Django ještě vyjadřoval stylizované násilí, tak tady se jedná o čistou řezničinu. Pokud jsem kdysi napsal, že Střílení hlav koním a do pánských rozkroků vás jenom připravuje na pořádně krvavý masakr na konci filmu… , tak vězte, že Django byl pouze pohádka. Hateful Eight jde dál a ustřelování hlav a zvracení krve je celkem běžnou záležitostí. I když je to první film od Tarantina, ze kterého se mi udělalo zle, tak musím říct, že vyrazit na 70mm do kina je přesto zážitek a já už teď vím, že to tento měsíc nebylo pouze jednou……..

PS: Jediné co by mě chybělo osobně k dokonalosti filmu, je více humoru. Film sice má několik skvělých situačních a dialogových chvil, ale spíše se kloní k vážnosti. I když se tedy našla jedna scéna, při které jsem se smál na celé (téměř plné) kino zcela sám.

Nicneříkající hodnocení: 5/5

Osm Hrozných / The Hateful Eight

Česká premiéra: 7.ledna 2016
Česká distribuce: Forum Film CZ
Režie: Quentin Tarantino
Scénář: Quentin Tarantino
Hudba: Ennio Morricone
Hrají: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Tim Roth, Michael Madsen, Channing Tatum

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Lukáš Černohorský

Bio: *1993, Praha - Velký milovník filmů a seriálů. V roce 2012 režíroval studentský film podle své povídky. Mezi další záliby patří knihy, videohry a sport. Momentálně se věnuje trénování bojových umění a volný čas vyplňuje psaním povídek, recenzí a příběhů.