Do kina za třicet kaček? Vyrazte do Bio Oko na Holešovický filmový adventPražské Bio Oko pořádá další ročník Holešovického filmového adventu, v rámci nějž nabídne návštěvníkům kina výběr českých i zahraničních filmů za příjemných 33 Kč. Přehlídka začíná 1. prosince a potrvá téměř celý měsíc. Kromě filmů nabídne i živé přenosy baletu a opery nebo také záznam koncertu Jimyho Hendrixe z Woodstocku u příležitosti 70. výročí narození legendárního kytaristy. 
V rámci programu v Oku odehraje koncert kapela Traditional Jazz Studio, která v roce 2009 oslavila půl století své existence. Program Holešovického filmového adventu myslí i na nejmenší diváky, promítat se budou loutkové klasiky Broučci (z roku 1995) a Zahrada Břetislava Pojara. 

Hned první den Holešovického filmového adventu, ve středu 1. prosince se bude promítat letošní kandidát na oscarovou nominaci Ve stínu. Příběh se odehrává v 50. letech. Hlavní roli kriminálního vyšetřovatele ztvárnil Ivan Trojan, který s režisérem Davidem Ondříčkem pracoval již na filmech Samotáři (2003) a Jedna ruka netleská (2003). Vedle Trojana si ve filmu zahrál například německý herec Sebastian Koch známý například z osobitě pojatého špionážního dramatu z druhé světové války Černá kniha Paula Verhoevena.

Kdo nestihl zajít do kina na poslední film Wese Andersona Až vyjde měsíc (Moonrise Kingdom), ten by rozhodně měl zvážit návštěvu Oka ve středu 5. prosince. Snímek, který byl českému publiku premiérově představen na festivalu v Karlových Varech se skvěle hodí do pošmourného podzimního počasí. Příběh je situován kolem dvou skoro teenagerů Sama a Suzy, kteří plánují společný útěk, jelikož svět dospělých je jim příliš těsný. Představitelka Suzy Kara Hayward je okouzlující, i když bodá nůžky zlobivým klukům do ledvin.

Jelikož je pro několik lidí prosinec symbolem (dalšího) konce světa, pak je více než vhodné zajít do kina na Melancholii. Zatím poslední film dánského režiséra Larse von Triera, který vypráví o konci světa trochu jinak, než jak jsme zvyklí z hollywoodských velkofilmů o světových katastrofách vedoucích k vyhlazení lidského druhu.
V Trierově snímku se mísí filmové obrazy s hudbou Richarda Wagnera  a výtvarného umění do hypnotické kompozice, které vévodí kontrastní herecké duo Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg.

Mezi další vybrané filmy pro Holešovický filmový advent patří také česká komedie o výrobě filmu Polski film, pohádková óda Martina Scorseseho na film jako médium Hugo a jeho velký objev, íránské drama oceněné Zlatým Glóbem Rozchod Nadera a Simi, nebo třeba americká gangsterka Země bez zákona zasazená do doby prohibice.

Kompletní přehled filmů a program najdete na oficiálních stránkách Oka.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka