Nový film Tima Burtona Dark Shadows se ukázal v prvním traileruJiž v počátcích, kdy byl tento již osmý společný film režiséra Tima Burtona a herce Johnnyho Deppa anoncován, byli zřejmě všichni fanoušci jejich tvorby napjatí. Tím, že si ke své spolupráci vybrali remake úspěšného seriálu z roku 1966 a revivalu z roku 1991 Dark Shadows (Temné stíny) o muži, ze kterého zlá čarodějnice učiní upíra a on se probudí o dvě století později, na sebe tento projekt upoutal snad ještě více pozornosti. Upíří tematika v poslední době nabývá na popularitě. (Zřejmě nejvíce kromě pubertální ságy Twilight zpopularizovala upíry série HBO True Blood.) Každopádně doba diktuje, že upír musí být sexy nadsamec (nebo se o to alespoň musí snažit), aby si získal přízeň. Pryč jsou zřejmě časy klasických upírských filmů, kde se tato „monstra“ zaháněla česnekem a krucifixem. (Béla Lugosi by dnešní mladé dívky zřejmě nezlákal.)

Zpočátku provázely chystaný film Dark Shadows jisté dohady, jak bude film laděn. Jestli půjde o spíše hororovou záležitost, nebo se ke slovu dostane výraznější komická složka. Zveřejněním prvního traileru mnohé otázky padly. Z téměř tříminutové ukázky je patrné, že temnou atmosféru s typickým Burtnovým rukopisem snímek má (a projevuje se to zejména ve výtvarném pojetí jak prostředí, kostýmů tak i na líčení samotných herců), zároveň se ale do filmy vkrádají komické vsuvky, kterým většinou vévodí právě představitel hlavní role Johnny Depp.
Ze samotné povahy a námětu filmu rozhodně nelze očekávat děsuplný horor, ale spíše hororové prvky, dávkované velice zvolna.  Scénář k filmu napsal Seth Graham-Smith (autor několika velice oblíbených, leč do češtiny bohužel nepřeložených mash-up novel), takže některé repliky nemají daleko k jisté sebeparodizující absurdnosti. Celkově je celé ladění snímku zahnáno spíše do roviny komické, ale ne snad lacině vyhlížejících a samoúčelných vtípků. Jistá nadnesenost a lehkost, s jakou se operuje už v traileru, se dá jistě očekávat i ve výsledném filmu.
Českou distribuci zajišťuje Warner Bros. a premiéra je stanovena na 10. května 2012.

Temné stíny / Dark Shadows

Česká premiéra: 10. května 2012
Režie: Tim Burton
Scénář: Seth Graham-Smith, Dan Curtis
Hrají: Johnny Depp, J. E. Haley, H. B. Carter, Michelle Pfeiffer,
Chloe G. Moretz, Eva Green

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka