Čtyři slunce rozzáří nový film Bohdana SlámyTento týden začalo natáčení nového filmu Bohdana Slámy, který vešel ve známost zejména svou „trilogií“ z vesnického prostředí, vyprávějící životy obyčejných lidí a ukazující různorodou podobu lásky. Nyní se Sláma pouští do dalšího filmu, opět zůstává věrný vesnickému prostředí a opět se soustředí na obyčejné lidi. Točí se v jižních Čechách nedaleko vesnice, kde Sláma vyrůstal. Jeho zájem o trable obyčejných lidí neuhasl. V jedné z hlavních rolí se představí Jiří Mádl a nebude chybět ani Anna Geislerová, která už se Slámou točila film Štěstí.

Filmy Bohdana Slámy jsou spíše komorní snímky, žánrově pak něco mezi komedií a dramatem, nicméně zcela odlišné od tzv. tragikomedií, které ze sebe chrlí dvojice Hřebejk-Jarkovský. Jeho filmům nechybí poetika, kterou valná většina masovějšího publika zcela vypouští a z kina odchází s pocitem, že film byl o ničem.

Jeho filmy ale nejsou o ničem. Jen si vybírá látku, která nenabízí příliš velký prostor pro akci. Jeho celovečerní debut Divoké včely se odehrává v zapadlém kraji, kde jsou zobrazeny na první (i na druhý) pohled nudné životy obyčejných vesničanů, mezi kterými je jeden, jež celým srdcem miluje Michaela Jacksona (Pavel Liška). Ve filmu Štěstí se už Sláma pouští do složitější látky a ve svém filmu rozehrává drama v jehož středu stojí mladí lidé a jejich touha po troše „štěstí“. Anna Geislerová si zde zahrála schizofrenní matku dvou dětí, o něž se ale nedokáže postarat. Její kamarádka v podání Tatiany Vilhelmové obětuje cestu do Ameriky a snaží se o děti postarat.
Ve filmu opět hraje Pavel Liška, ten si zahraje i v dalším Slámově filmu Venkovský učitel, v němž se Sláma pokouší citlivě poukázat na tematiku homosexuality. Slámovi je v případě tohoto filmu vyčítáno, že tato tematika již ve světě nikoho nezajímá, že už dávno nemá nádech kontroverze a nezvedá ze židle. Tito lidí si nejspíš vůbec neuvědomují, že Sláma tento film netočil, aby někoho pobouřil. Chtěl naprosto nezkresleně vyprávět příběh homosexuálního učitele, ale zdaleka do něj nevložil všechny naděje. Ve filmu jsou další mikroúrovně příběhu, ve kterých se odehrávají další dramata. Ať už je to postava Zuzany Bydžovské, nebo mladické drama dvou zamilovaných lidí.

Čtyři roky od uvedení Venkovského učitele do kin se Bohdan Sláma pouští do nového filmu. Čtyři slunce vypráví příběh opět z vesnického prostředí, opět o obyčejných lidech. Sláma točí filmy o tom, co zná. Sám žije v jižních Čechách, na statku. Nedaleko místa, kde se film natáčí. Vyrůstal ve vesnickém prostředí. Točí o lidech, jejichž chování je mu důvěrné známé. V tom tkví síla jeho filmů. Nemusí divákovi ukazovat jakousi svou vizi, on točí tak, jak to doopravdy je.
Hlavní postavy v jeho novém snímku jsou rodiče ve středních letech, otec přezdívaný Fogi a jeho žena Jana, která pracuje jako úřednice na poště. Oba mají své nevyplněné sny z mládí. A hlavně Fogi se ještě úplně nedostal ze své puberty a jeho přešlapy pak zajišťují komické situace. Ale ani Jana neprožívá zrovna idylické chvilky. Prochází manželskou krizí a nachází si milence.

Čtyři slunce - Anna Geislerová

Jiří Mádl hraje místního pankáče, vůdce dětské vesnické smečky. O své roli Jerryho Mádl říká, že ho zatím baví, ale ještě nemůže říct, že mu úplně sedí. Co mu ale vyhovuje je prostředí natáčení. Pochází z Českých Budějovic, takže má v okolí kamarády. Dodává ale, že typické vesnické prostředí nezná, v Budějovicích žil v centru města, takže ho vesnické prostředí příliš neovlivnilo. V rámci přípravy na natáčení Mádl s Bohdanem Slámou a celým hereckým obsazením  navštívili punkový koncert, kde se připravoval tak důkladně, že se z toho týden vzpamatovával.
Anna Geislerová, která hraje Janu, zmítanou manželskou krizí o natáčení říká: „Na množství dětí, které se tu pohybují jsem u Bohdana zvyklá. Naštěstí se ale netočí tak dlouhé záběry. To by tady asi nešlo.“ Svou postavu charakterizuje jako dívku, která se už „láme“ do toho, že bude paní, ale nechce se jí. Hraje úplně obyčejnou ženu, která cítí potřebu ještě něco prožít. „Je to prostě ze života,“ dodává nakonec.
V dalších rolích se představí Karel Roden v postavě vesnického gurua, který nalezne řešení problémy Jany a Fogiho.  V případě jejich syna pak sáhl po neherci. Procházel střední školy a punkové koncerty až nalezl typ, který hledal. Totéž udělal i ve svém předchozím filmu, kde do téměř ústřední role dospívajícího mladíka obsadil chlapce bez hereckých zkušeností.

Čtyři slunce - natáčení

Sám Bohdan Sláma svůj film popisuje takto: „Nebude to úplně jiný film než ty předchozí. Opět je to snímek, ve kterém se snažím popsat normální pochody lidského života.“
Stejně jako předchozí snímky točí Sláma na klasický 35mm film, digitalizaci se brání seč může. Má to pro něj, jako pro spoustu dalších filmařů, jakýsi přídech nostalgie. Jako problém ale vidí producenty, kterým se klasická metoda natáčení na 35mm film nezamlouvá.
Během natáčení se herci ani štáb nedívají průběžně na natočený materiál, Sláma dodává že to má své kouzlo, kdy sami herci netuší, jak to vlastně vypadá, to ovšem herce nutí k větší koncentraci a do každého záběru jdou se stoprocentním nasazením. Čtyři slunce se natáčí v Miroticích, kde se natáčel i jeden z nejvýraznějších snímků 60. let (tzv. období československého filmového zázraku) Intimní osvětlení režiséra Ivana Passera.
Předpokládané datum premiéry Čtyř sluncí je stanoveno na březen 2012.

Foto: ct24.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka