Čtyři lvi – politicky velice nekorektní, ale neuvěřitelně vtipný filmChris Morris už za svého působení v rádiu a posléze v televizních show moc rád provokoval. Jeho ostrý satirický humor ho řadí do kategorie novodobých komiků. Opravdových komiků, kteří jsou sice útoční, ale stále zůstávají vtipní. Nevyvolávají škleby, které říkají, že zábava dosahuje spíše trapných rozměrů. Získal cenu British Comedy Award za parodický televizní pořad The Day Today, uváděný v roce 1994. Jeho humor, tedy spíše netradiční pojetí humoru – satiry se dostalo v plné míře i do jeho celovečerního debutu Čtyři lvi, za který si rovněž odnesl cenu BAFTA pro nejlepší debut britského režiséra/scénáristy. Chris Morris má známou přezdívku „mediální terorista“, nyní dobyl další médium, kterým je celovečerní film. Jeho nadání si britská akademie všimla již v roce 2002, kdy ocenila jeho krátký film My Wrongs #8245–8249 & 117.

Čtyři lvi se zpočátku tváří jako útok na muslimskou kulturu – ne jako na celek. Spíše se vysmívají těm, kteří se rozhodli praktikovat džihád. Ukazuje skupinu ne příliš inteligentních muslimských mužů a jednoho bělocha, který se ale cítí být západní kulturou nehorázně ždímán a proto se staví kriticky proti ní. Vzápětí se ale ukazuje, že tento film nenechává na nikom nit suchou a kriticky, byť s nadhledem a satirickým ostnem se pouští do celé společnosti. Do té západní možná ještě více, než by se mohlo zdát.

Čtyři lvi 2010

Čtyři neohrožení bojovníci za lepší společnost, lépe říci čtyři přeživší. Experimenty s doma vyráběnou trhavinou a podivné pokusy s bombonosnou vránou se vzápětí ukazují jako útoky do vlastních řad. Ale touha nechat se vyhodit do povětří v co největším zástupu kapitalistických obžerstvím trpících sviní je příliš vysoká, takže ta občasná oběť není na škodu.
Nekorunovaným imbecilem mezi „Lvy“ je Waj, který sice spílá na západní kulturu ze všech plic, vzápětí mu ale nedělá problémy doporučit kapitalistům místo Big Maca raději křupavá kuřátka z KFC, protože kuře je jídlo pro muslima vhodné.

Čtyři lvi se proto rozhodně nedají označit za film kritizující jen muslimskou kulturu. Docela ostře se naváží i do tzv. civilizovaného Západu. Vůbec celkové vykreslení charakterů hlavních protagonistů, které se začátku zdá dost ploché, se v průběhu filmu vyvíjí. Mění se i jejich pohled na situaci, do které se chtěli dostat. Počínaje výcvikovým táborem v Pákistánu. Pobyt Waje a Omara rozhodně nepřinese kýžené výsledky. Spíše naopak. Formuje se tak vlastně hlavně identita Omara, který působí jako tzv. mozek celé skupiny.

Jako paradoxní působí postava Barryho – bílého muslima, z jehož úst zaznívají právě ty nejradikálnější názory a plány. Jako například nechat se odpálit v mešitě plné muslimských bratrů. Natáčí motivační videa, neštítí se odpálit svého soukmenovce ve chvíli, kdy se chystá vzdát a změnit svůj život k lepšímu. Ušetřeni ale nezůstávají ani západní ochránci pořádku. Postavy odstřelovačů, které při maratonu mají zneškodnit nebezpečného teroristu v obleku medvěda jsou zmateni a bezmyšlenkovitě střílí na úplně jiný objekt.

Čtyři lvi 2010
Na film můžete nahlížet jako na geniální komedii, která se nebojí pustit téměř do všeho, nebo jako na sociologický pohled na proměňující se charakter toho, co považujeme za „západní společnost“. Jestli někdo tento film srovnává s Boratem, budiž mu přáno, nicméně faktem zůstává, že Čtyři lvi jsou mnohem více naléhavé a nekorektní než byl svého času Borat.  Nejde o žádnou religionistickou sondu po tom, kde se bere náboženský fanatismus. Na to ve filmu není prostor a vlastně ani chuť se do něčeho takového pouštět. Prvky dokumentárního stylu přibližují „realitu“ ještě blíže a zážitek je tam umocněn tím, že by se to samé mohlo skutečně někde odehrávat. Na druhou stranu se příběh drží v rovině značné absurdity. Drží si tak mírný odstup a je možné ho sledovat s nadhledem.

V jedné z nejvtipnějších scén z celého snímku sedí teroristé namačkaní v autě a do toho jim hraje písnička Dancing in the Moonlight – tahle scéna trefně vyjadřuje celkové pojetí filmu. Je především vtipný ale snaží se i upozornit. Na co přesně, se ale ve filmu mírně ztrácí.

Trailer filmu Čtyři lvi [ENG]

Čtyři lvi / Four Lions 2010
Režie: Christopher Morris
Hrají: Benedict Cumberbatch, Julia Davis, Alex MacQueen, Preeya Kalidas

Foto: youtube.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka