Chystá se další adaptace Kingova románuStudia Warner Bros. a CBS Films chystají adaptaci  románu amerického spisovatele Stephna Kinga. Tentokrát jde o dílo Svědectví (The Stand). Román je zasazen do post-apokalyptického prostředí, kde se lidstvo potýká s neznámým virem. Armádní experiment se vymkne kontrole a virus „superchřipky“ zahubí téměř celé lidstvo. Hrstka lidí přeživá, ale ani ti nedrží pospolu. Jsou rozděleni do dvou skupin – na ty dobré, kteří se uchylují do náruče laskavé matky Abigail, která k nim promlouvá ve snech; a na ty zlé – kteří vidí svou budoucnost spíše v náručí Temného muže. V závěru pak vrcholí souboj Dobra a Zla. Tato kniha patří mezi nejčtenější Kingova díla.

Toto dílo znatelně ovlivnilo velice úspěšný televizní seriál Lost (Ztraceni) nebo hudební skupinu Anthrax. Studia budou spolupracovat na výrobě i produkci. CBS Films by se měla ujmout také spolufinancování. Zatímco Warneři dostanou na starost marketing a distribuci.

Zatím není známo, kdo se ujme režie. Studia by se měla dohodnout také na tom, kdo se zhostí scénáře. Film je tedy zatím v počáteční fázi plánování. Dále se také uvažuje o tom, zda se dá kniha zhustit do jednoho filmu, nebo bude lepší vytvořit jich více. Jak známe nenasytná studia, je možné počítat spíše s rozdělením do více opusů.

Spolupracovat a vyjadřovat svůj názor má průběžně i autor předlohy tedy Stephen King. Těžko lze nyní odhadnout, zda tato adaptace dosáhne kvalit jako Kubrickovo Shining (Osvícení) nebo Vykoupení z věznice Shawshank řežiséra Franka Darabonta, které je natočeno na motivy Kingovy novely.

 Nezfilmovatelná kniha?

Původní majitelem práv na adaptaci bylo právě studio CBS Films, které se ovšem po letech rozhodlo, že nejlepší cesta bude spolupráce s dalším partnerem. Warneři pak oslovili Fox a Sony, zda-li by s nimi nespolupracovali na tomto projektu. Mezitím CBS Films dostalo šanci participovat na projektu s nemalým rozpočtem. A vzhledem k víkendovým tržbám za film The Mechanic se zdá, že spolupráce se studiu vyplatila.

Kniha Svědectví vyšla poprvé v USA v roce 1978, vydavatelství  mělo ovšem značný problém s délkou. King napsal téměř 1100 stran, existovala tedy jistá obava, že délka odradí čtenáře a proto byl King donucen knihu radikálně zkrátit.  Ovšem v roce 1990 King příběh zrevidoval, upravil a doplnil. Tato úprava zapříčinila, že se  z knihy stal téměř kult. U nás kniha poprvé vyšla již s těmito změnami v roce 1991.

O adaptaci se pokoušel už George Romero (Mlčení jehňátek, Noc oživlých mrtvol) v 80. letech, leč neúspěšně. Vznikla akorát šestihodinová minisérie pro televizi ABC v roce 1994. Nedávno však vydavatelství Marvel Comics vydalo velice úspěšnou komiksovou adaptaci Kingova románu. Kniha Svědectví prostě filmaře fascinuje. Uvidíme, kdo se nakonec ujme celého tohoto spektáklu a jak dopadne.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka