Černá labuť sbírá další ocenění – včera vybojovala Spirit AwardsNejnovější snímek Darrena Aronofského Černá labuť má na svém kontě další ocenění. Včera 26. února 2011 se jím stala cena pro nezávislé snímky Spirit Award. Odnesla si ocenění za nejlepší film, režii, kameru a Natalie Portman za svůj skvělý výkon herečky v hlavní roli. Film má tak slušně našlápnuto k dnešnímu udělování Oscarů, kde je také horkým favoritem na nejlepší film.

Černá labuť je snímek vyprávějící příběh křehké baletky Niny, která touží po roli labutí královny. Ovšem když roli získá, začnou se dít zvláštní věci. Nina začíná ztrácet kontakt s realitou a trpí bludy. Neuvěřitelně skvěle zahraná postava Niny už Natalii Portman vynesla Zlatý Glóbus a britskou cenu BAFTA. Na Oscarech má také velkou šanci si sošku odnést. Jestli se tak stane se dozvíme v noci z neděle na pondělí.

Mezi nominovanými snímky byly kromě Černé labutě také snímky 127 hodin Dannyho Boyla nebo Děcka jsou v pohodě režisérky Lisy Cholodenko. Tato komedie o lesbickém páru nakonec bodovala v kategorii nejlepší scénář. A James Franco si za výborné ztvárnění Arona Ralstona ve filmu 127 hodin odnesl cenu za nejlepší mužský herecký výkon. V kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli zvítězila Dale Dickey ze snímku Winter´s Bone – který je také nominován na Oscara v kategorii nejlepší film a herečka v hlavní roli.
Cenu za nejlepší zahraniční film si odnesla Králova řeč, která také sbírá ceny kde může a je tak asi největším konkurentem k Černé labuti v letošním oscarovém souboji. Přestože jsou všechny snímky nominované na Oscara kvalitní a nabízí silní příběhy, Králova ře a Černá labuť je dalece převyšují. Letos se tak nejspíš odehraje souboj mezi baletkou a králem. Do napjaté „bitvy“ zbývají už jen hodiny.

Ceny Spirit Award pro nezávislé snímky se letos udělovaly již po 25. Ceny se původně jmenovali FINDIE (Friends of Independent), to bylo v roce 1984. V roce 1986 se přejmenovaly na Spirit Award, v tomto roce se také poprvé volili vítězové.

Tato událost se pořádá na pláži v Santa Monice a sdružuje kolem sebe komunitu, které záleží na kvalitě nezávislé produkce. Aby mohly být snímky považovány za nezávislé musí splnit několik podmínek, například rozpočet nesmí přesáhnout 20 mil dolarů. Hodnotí se také námět, který musí být originální, jedinečný. Film musí předložit ojedinělou vizi. Nesmí vzniknout v zázemí žádné velké hollywoodské společnosti. Měří se také stopáž snímku, která musí splnit předepsaných (alespoň) 70 minut. Dále se film musí objevit v kinech nebo ho tvůrci musí uvést na jednom z následujících filmových festivalů – Sundance, Toronto, Los Angeles Film Festival aj.

Více informací o cenách Spirit Award na stránkách www.spiritawards.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka