Bídníci /Tom HooperPokud vás u muzikálů překvapuje či irituje absence mluveného slova nebo neustálé propukání postav v halasný zpěv, pak se raději návštěvě Bídníků vyhněte. Tom Hooper, který se do povědomí diváků dostal především svým Oscary ověnčeným dramatem Králova řeč s výborným Colinem Firthem v roli krále Jiřího VI., si nevybral přímo adaptaci Hugova románu, nýbrž slavného muzikálu, který vznikl na jeho motivy.
Muzikál Les Misérables se na divadelních prknech hraje již od osmdesátých let minulého století a získal si příznivce po celém světě. U nás se poprvé muzikáloví Bídníci hráli v roce 1992 v pražském Divadle na Vinohradech.

Hooperovo zpracování má stopáž téměř 157 minut, během nichž zazní nejznámější skladby včetně I dreamed a dream. Fantine perfektně ztvárnila Anne Hathaway, která se tak přenesla do vysněné role. Její matka stejnou roli hrála v divadle. Její sólo patří k tomu nejlepšímu z celého filmu. Tom Hooper vsadil na detailní záběry herců, díky nimž je jejich zpěv mnohem více intimní a procítěný. Na druhou stranu však místy působí poněkud strnule až teatrálně (především při Javertových sólech).
Velkou sílu mají sborové zpěvy – v továrně, na ulici mezi chudinou nebo na barikádách.

Ať už si o Bídnících uděláte jakýkoli názor, nelze jim vytknout jednu zásadní věc. Unikátnost natáčení. Zpěv byl totiž zaznamenám naživo přímo na place, takže žádné studiové nahrávání a pak playback při akci. To je zřejmě nejvýraznější plus filmových Bídníků.
Stejně jako obsazení, kde kromě Anne Hathaway exceluje zkušený Hugh Jackman v roli Jeana Valjeana nebo Russel Crowe jako Javert. Velmi originálně a svérázně byli zpracováni Thénardierovi v podání Heleny Bonham Carter a Sashy Barona Cohena.
Eponine si zahrála Samantha Barks, pro kterou se tato role stala jejím hereckým debutem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka