Best Film Fest: divácké hity v artových kinechUž třetím rokem pořádají čtyři pražská artová kina – Lucerna, Evald, Atlas a Mat přehlídku nejúspěšnějších diváckých hitů druhé poloviny roku 2012. Program je sestaven skutečně podle toho, na jaké filmy diváci nejvíce chodili, takže je pravděpodobné, že jste filmy v nabídce již viděli. Hlavním lákadlem na Best Film Fest je opět nízké vstupné, které činí 69,-.

Přehlídka začíná příští čtvrtek 13. prosince a potrvá do středy 19. prosince. Program je žánrově hodně bohatý. Přeš české „řachandy“ typu Vrásky z lásky nebo Probudím se včera po oceněné zahraniční snímky The Artist, Divoká stvoření jižních krajin nebo Rozchod Nadera a Simi, až po snímky jako je nová „bondovka“ Skyfall nebo evropský megahit Nedotknutelní.
Z českých filmů na programu nejsou jen odlehčené komedie, ale také do boje o Oscara vyslaný snímek Davida Ondříčka Ve stínu s Ivanem Trojanem v hlavní roli, nebo netypický film o tom, jak se točí film s názvem Polski film či úspěšný dokumentární snímek Největší přání Olgy Špátové.

Mezi další uváděné snímky patří i stylová gangsterka Johna Hillcoata  Země bez zákona, jejíž děj se odehrává ve 20. letech v období americké prohibice, kdy kvetl obchod s nelegálním alkoholem. Film se odvolává na inspiraci skutečným příběhem, jelikož je natočen podle knihy The Wettest County in the World napsané Mattem Bondurantem. Matt sepsal příběh svého dědečka Jacka a jeho dvou bratrů, kteří ve Virginii vyráběli „moonshine whiskey“. Jacka ve filmu ztvárnil Shia LaBeouf a jeho bratry Howarda a Forresta si zahráli Jason Clarke a Tom Hardy.

Nejnovější film Agnieszky Holland V temnotě je polským zástupcem v boji o Oscara a konkurencí českého snímku Ve stínu. Film se odehrává v průběhu druhé světové války. V temnotě není jen metaforický název, většinu filmu stráví hlavní postavy v podzemí, takže temnota není jen něco příznačného, ale skutečnost, se kterou se musí postavy reálně vypořádat.

Švédský režiséra Lasse Hallströma, který natočil třeba adaptaci skvělého Irvingova románu Pravidla moštárny nebo adaptaci knihy Joanne Harrisové Čokoláda, sáhl v roce 2011 po další knize, kterou se mu opět podařilo dobře převést na plátno. V případě filmu Lov lososů v Jemenu Paula Tordaye měl však trochu těžší úkol. Kniha je psána výhradně formou e-mailů, což ji dává velmi originální formu, ale film se drží konvenčnějšího zpracování.
Bláznivý nápad, vybudovat v jemenské poušti řeku, ve které by bohatý šejk mohl lovit lososy, se záhy stočí do příběhu především o lásce a lidském odhodlání, které je metaforicky zobrazováno lososy, jejichž přirozeností je plavat proti proudy.
Ve snímku si zahráli Ewan McGreggor a Emilly Blunt společně s Kristin Scott Thomas.

Na programu třetí přehlídky Best Film Festu je více než třicet filmů, takže je rozhodně z čeho vybírat. Kompletní přehled s časy projekcí v jednotlivých kinech najdete zde. Pro další informace o přehlídce navštivte oficiální webové stránky.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka