Ben X – každý kdo je jiný, těžký život máFilmy o šikaně, utiskování, nátlaku, omezování osobní svobody a dalších „radostech“ v životě dětí a dospívajících lidí jsou většinou kladně přijímány. Protože ukazují realitu, která se bohužel denně děje na téměř každé škole. Nemusí jít zrovna o pěsti nebo svlékání kalhot. Šikana je v podstatě jakákoli činnost, do které je oběť nucena agresorem a nemusí z ní hned mít modřiny nebo následky, tedy ty fyzické. Za oběť jsou vždy bráni jedinci slabí nebo něčím jiní.
Ve filmu Ben X má hlavní postava Ben (Greg Timmermans) Aspergerův syndrom – je tedy autista. Nedokáže vnímat svět jako ostatní lidi, ti zdraví. Necítí v podstatě skoro žádné emoce, je silně závislý na každodenním opakování stejných činností. Do školy chodí stále tou samou trasou, sluchátka se svou oblíbenou hudbou si nasazuje vždy ve stejné chvíli, každý den, pořád dokola. A pobyt ve škole, která je plná průměrných usoplenců, kteří nechápou a nedokáží přijmout fakt, že je někdo odlišný, je každodenní boj.
Vítěz několika ocenění z prestižních festivalů v Montreálu a Sedoně. Debut belgického režiséra Nica Balthazara ukazuje rozkol mezi reálným životem a iluzí, kterou prožívá Ben skrze MMORPG ArchLord. Ve virtuální světě můžete být kýmkoli. Psát je mnohem snazší než mluvit.

Ve filmu jsou často používány dost protivné detailní záběry na ústa, uši, krky, nosy. Má tím být demonstrován odlišný pohled na svět, jaký má právě Ben. Nevnímá věci jako celky, ale jako jednotlivé části, detaily.  Těmito detaily je film dost zahlcen. Nicméně když si člověk zvykne, není to úplně na škodu. Film kombinuje dva styly vyprávění. V jednom vidíme, co se děje hlavnímu představiteli „právě teď“, v dalším máme možnost sledovat jakési zpětné vyprávění. Čímž se do filmu dostávají trochu dokumentárnější prvky. Což přibližuje celou situaci divákovi a dává tomu punc autentičnosti. Všechno ale stojí a padá s hlavní postavou. Greg Timmermans je vynikající. Nepřehrává, působí věrohodně. Moc toho nenamluví, spíše se spoléhá na gestikulaci a práci s mimikou. Mnohem častěji se s ním seznamujeme skrze jeho vnitřní monology, kterými reflektuje svět kolem sebe a komentuje i svou vlastní situaci.

Ben X- 2007

Každodenní úniky do online světa jsou kýženým momentem úlevy. Ve své hře je na vysokém levelu, je tedy respektovaný svou komunitou. Což je něco, co se mu v reálném životě nemůže nikdy podařit. Jeho nemoc ho vyřazuje z jakékoli sociální interakce. Nicméně jeho intelektuální vyspělost dosahuje velmi vysokých hodnot. To mě vede k otázce, proč navštěvuje obyčejnou školu. Kdyby byl umístěn ve vhodnějším „zařízení“ jistě by z jeho mysli mohly vzejít mnohé užitečné a zajímavé nápady. Místo toho se pohybuje mezi bandou pubertálních výrostků, kteří vzdělání nijak neprožívají a snaží se si ze školy odnést co možná nejméně.

Ben X 2007

Během těch 90 minut se nám pomalu odkrývá celý Benův příběh. Jeho minulost není nijak zajímavá. Dlouho si lékaři nevěděli rady, netušili, kterou nemoc vlastně má. Posílali si ho z jednoho místa na druhé, cpali do něj různé medikamenty, leč bez valného úspěchy. Náhlé návaly agrese (které jsou dost častým společníkem u takto postižených jedinců) neustávaly, nic se nelepšilo. Rodina se mezitím rozpadla, Ben zůstal u své matky spolu s mladším bratrem.
Ben se opravdu snaží používat společenská paradigmata, která okolo sebe vidí. Jenže často nemá ani možnost. V reálném světě je ztracen. Když vstoupí do své hry, je úplně jiný. Najednou ví, co má dělat. Hodně časté jsou ve filmu konfrontace právě reálného a virtuálního světa, kdy Ben prožívá nepříjemnou situaci v reálu a řešení se snaží najít právě ve své hře. Tam jeho válečník vždy ví, co má udělat. Jakou zbraň použít.

Ben X 2007

Přestože lásku jako takovou Ben nejspíš neprožívá, rozhodně nějaké city chová ke své virtuální léčitelce. Věrná společnice na každém questu, půvabná bojovnice Scarlite (která je překvapivě velice pěkná i v reálném světě) ho doprovází už rok. První polovina filmu se volně vypráví a táhne svým tempem, které je místy lehce unylé. Ale tuto šeď odbourá druhá polovina, kde se toho děje už mnohem více. Čím dál častější výstupy matky, otce, ředitele, učitelů a známých dává divákovi možnost hádat, že konec filmu nebude pozitivní. Tento pocit máte téměř do poslední chvíle. Tyhle momenty vlastně udržují diváka v neustálém napětí a zvědavosti, zda Ben zabije sebe, své trýznitele nebo všechno dohromady.

Do poslední chvíle divák tápe a netuší. Někdo nebude tušit ani na konci, kde přesně začala ta „nová hra“. Kde se zrodil plán na „kreativní konec“. Konec, který opravdu stojí za to. Kdyby film nudil, jakože někoho nudit určitě bude, závěr ho příjemně překvapí a filmu dá naprosto odlišný náboj, než jaký měl na začátku. Poslední čtvrthodinka je tedy čistá mystifikace diváka a následné „odhalení“.

Ben X 2007


Režie
: Nic Balthazar
Hrají: Greg Timmermans, Johan Heldenbergh, Marijke Pinoy, Pol Goossen

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka