Barbar Conan se vrací na filmové plátno – téměř po třiceti letechBrabar Conan opět míří na stříbrné plátno. V roce 1982 natočil John Milius Barbara Conana a to na motivy fantasy povídek amerického autora Roberta E. Howarda. Barbar Conan byl také první film Arnolda Scwharzeneggra, který pro něj znamenal úspěch. Rozpočet 20 milionů dolarů se na tržbách vrátil více jak trojnásobně.
Scénář k filmu napsal režisér snímku John Milius společně s Oliverem Stonem.  Nyní je situace poněkud odlišná. Téměř o třicet let později se Conan vydává na další dobrodružství. A fanoušci původního Conana jsou v rozpacích. Ti, kteří se těší jsou většinou mladší ročníky. Ti starší, kteří pamatují euforii z prvního filmu nemohou strávit, jak se jejich hrdina proměnil.

Místo Arnolda přichází Velký hřebec

Kdo trochu sleduje filmové novinky, určitě zaznamenal, kdo si mocného hrdinu Barbara Conana v remaku zahraje. Jason Momoa, mimo jiné také vítěz soutěže Havajský model roku 1999, nebyl donedávna příliš známý. Jeho filmová (tedy spíše televizní) kariéra rozhodně nečítá výrazné snímky ani úspěchy. To se ovšem změnilo obsazením Jasona do velice povedeného seriálu HBO Hra o trůny, kde ztvárnil jednu z nejdůležitějších postav velkého Khala Droga, udatného vůdce národa Dothraki. Ten je v této sáze také titulován jako Velký hřebec.

Byl by to fenomenální návrat Arnolda na plátno, kdyby se tvůrci rozhodli s ním spolupracovat. Arnold přeci jen avizoval svůj velký návrat do světa filmu poté, co skončilo jeho úřadování na postu guvernéra Kalifornie. Jenže starý dobrý Arnie už letos zažil svoje šedesáté čtvrté jaro. A ty roky mu již nikdo neodpáře. Navzdory proudu času je Arnold stále hrdina. Nedávno vydaný komiks Governator (Guvernátor) potvrzuje Arnoldovo neutuchající hrdinství. Papírové médium je však málo. Začal se točit také kreslený seriál a prý se dočkáme i filmu! Takže on se Arnie přeci jen ještě ukáže v plné síle.

Trailer k seriálu Guvernátor

Conan, Solomon a Rudá Sonja

Robert Ervin Howard nebyl autorem pouze povídek o svérázném hrdinovi Conanovi, jenž oplýval neobyčejnou silou a v jehož přítomnosti umdlévaly spanilé panny a padaly mu přímo do náruče. Z jeho pera vzešli i další hrdinové, kteří jsou fanouškům fantay žánru moc dobře známy. Rudá Sonja dobyla stříbrné plátno tři roky poté, co v kinech řádil Barbar Conan. V Rudé Sonje si opět zahrál Anrold Schwarzenegger a titulní roli ztvárnila Brigitte Nielsen. Nicméně Rudá Sonja diváky neoslnila. Byl to propadák.

V roce 2009 se Michael J. Bassett rozhodl opět vzkřísit jednu z Howardových postav. Tentokrát Solomona Kanea. Dobrodružství toho puritána je zasazeno na přelom 16. a 17. století. Hrdina zde zažívá opravdu nevšední dobrodružství. Kosí zloduchy napříč kontinenty a to vše pro dobro staré dobré Anglie. Kdo viděl Solomona Kanea se mou možná nebude souhlasit, ale je to opravdová fantasy slátanina. Sledování tohoto snímku pro mě bylo nemalým utrpením. Což ovšem pouze hraje v rytmu všech těchto hrdinských snímků. V Solomovi si mimo jiné také zahrál Marek Vašut. Hlavní postavu ztvárnil James Purefoy (Příběh rytíře, Resident Evil).

Red Sonja trailer (1985)

Age of Conan a Korgoth of Barbaria

Barbar Conan zanechal nesmazatelnou stopu v populární kultuře. Norská společnost Funcon vyrábějící video hry přišla v roce 2008 s MMORPG pojemnovanou Age of Conan a volně inspirovanou právě dílem Roberta E. Howarda. Skvělá zpráva pro všechny hráče se objevila na oficiálním severu hry. 25. května bylo všem fanouškům oznámeno, že Age of Conan bude zdarma. Takže pokud patříte mezi MMoRPG maniaky a chcete si pár hodin „zapařit“ a hodit se trochu do hrdinského rozpoložení, a navíc zadarmo, nic vám nestojí v cestě.

Najdou se ovšem i tací, kteří si rádi dělají legraci ze všeho, udatné hrdiny nevyjímaje. V roce 2006 vytvořil Aaron Springer pilotní díl pro zamýšlenou kreslenou sérii o Korgothovi, odvysílaný na americké kabelové televizi Adult swim. Zpočátku vše vypadalo příznivě a počítalo se, že Korgoth bude. Nicméně Korgoth se dostal pouze do speciální edice DVD od společnosti Adult Swin. Vysvětlení přišlo v roce 2010. Údajným důvodem, proč nebyly vytvořeny další díly Korghota byly prý vysoké náklady.

Korgoth of Barbaria tak zůstal pouze jako pilotní díl. O to ale větší je jeho dopad. Korgoth je velice vyhledávaný a oblíbený. Stal se z něho téměř kult. Nikdy se nejspíš nedozvíme, jak by se seriál vyvíjel dál, o to je ale právě pocit ze sledování toho jediného, unikátní dílu výjimečnější. Korgoth je jasnou parodií na Barbara Conana a celého subžánrů fantasy sword-and-sorcery (meč a magie). Pilotní díl nabízí opravdu notnou dávku černého humoru, prvky ironie, parodie a hlavně opravdu velké množství krve a urvaných končetin. No přiznejte si to, kde jste viděli hrdinu, jak svému protivníkovy bez mrknutí oka urve ruku a umlátí ho s ní? Metalovou hudbu hrající v intru má na svědomí Lee Holdridge. Naštěstí je Korgoth of Barbaria k dispozici online, tudíž se na něj můžeme vesele podívat.

Korgoth of Barbaria Pilotní díl [CZ titulky]

Návrat velkého bojovníka

A jsem zpět v roce 2011, kdy do kin míří remake udatného hrdiny Barbar Conana. Podle traileru vypadá nové zpracování docela klasicky. Jako pořádná akční hollywoodská žánrová řežba. Režie se chopil Marcus Nispel, který má na svém kontě horory jako Pátek třináctého nebo Texaský masakr motorovou pilou.
Kromě Jasona Momoi v titulní roli Barbara Conana uvidíme také Rachle Nichols (Star Trek, 3:15 Zemřeš), Stephena Langa (Avatar, Veřejní nepřátelé) nebo třeba Rose McGowan, holku se samopalem místo nohy, kterou si zahrála v Rodriguezově části projektu Grindhouse s názvem Planeta Teror.

Během natáčení původního Conana se jako krev používalo barvivo, které ale bylo třeba kvůli počasí zředit něčím, co by nezamrzalo. Štáb proto do barviva přidával jako „nemrznoucí směs“ vodku. Herci prý schválně svou „krev“ polykali a následně si chodili pro další barvivo. Inu, takové věci už se dnes při natáčení zřejmě nedějí. Ale kdoví.

Nový Barbar bude opět hodně akční, ale přeci jen jsme téměř o třicet let dál. To je ve filmovém průmyslu hodně dlouhá doba. Moderní triky, speciální efekty a hlavně nejspíš hodně žánrových klišé. To všechno nás nejspíš čeká, vyrazíme-li 18. srpna do kina. Právě v tento den, by měl tato epická řežba dorazit do českých kin. Těžké rozhodnutí, zda si takovou epickou podívanou raději nenechat ujít.

Změnu, které nejspíš budeme svědky, (pokud jste neviděli původního Conana) můžete posoudit například z traileru k původnímu filmu z roku 1982.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka