BAFTA – koktavý král a krásná labuť vedou nominační listinuBritská akademie filmového a televizního umění vyhlásila 18. ledna 2011 nominace na letošní filmová a televizní ocenění.

V podstatě téměř podobné nominace jako Zlaté Glóby, v kategorii nejlepší film byly nominovány víceméně ty samé snímky. Nicméně The Social Network zde nebude tolik úspěšný. Na nejlepší film rozhodně nedosáhne. Tady bych to viděla na The King´s speech, protože je britský.

Do nominace za nejlepší film se například dostal nejnovější film bratrů Coenů s Jeffem Bridgesem v hlavní roli  True Grit (Opravdová kuráž), kterým se asi snaží ukázat, že western není mrtvý žánr.
Trailer k filmu True Grit:

Schválně jestli Inception (Počátek) zaboduje. Na Zlatých Glóbech neproměnil žádnou nominaci. Třeba to na těchto cenách dopadne jinak. Film je to velice zajímavý a hezky zpracovaný. Drama Another Year, které se na Glóby nedostalo vůbec, se do nominace na nejlepší film sice podívalo, ale valnou šanci na úspěch nejspíš nemá. Podle mě je příliš britský i na Brity.

Osobně bych přála trochu více štěstí filmu Black Swan, které je pro mě žhavým favoritem. Nominací má celkem 12, včetně těch za vizuální efekty nebo make-up.
Do nominací za vizuální efekty se také dostal film Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 1 což potěší jistě všechny fanoušky. A myslím si, že jestli si někdy Potter zasloužil vyhrát jakoukoli filmovou cenu, tak právě tento. Nicméně nejsem nijak optimistická.

Uvidíme, zda si Natalie Portman odnese za svůj fenomenální výkon další ocenění.  V této kategorii figurují například obě herečky z filmu The Kids Are All Right, Julianne Moore a Annette Bening. Mezi muži je na vítěze nejlepšího herce v hlavní roli horkým kandidátem právě Colin Firth, který už má Glóbus a dokonce se mluví o tom, že bude i letošní vítěz Oscara. Film je také králem nominací. Uvidíme, kolik se mu jich nakonec podaří proměnit.

Film The King´s speech by měl do českých kin dorazit někdy v březnu, což je až ostudně zaostalé. Nicméně v této době už budeme vědět, kolik nominací vlastně proměnil. Vyhlášení výsledků proběhne 13. února 2011.

Celkový přehled nominací a další info na stránkách: http://www.bafta.org/

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka