BAFTA výsledky – nejvíce nominací proměnil král, dočkal se i Nolan se svým PočátkemVčera 13. února Britská akademie filmového a televizního umění (BAFTA) v Londýně rozdala prestižní ceny. Již 64. ročník proběhl a oceněni byli hlavní a nejvýraznější aktéři filmového a televizního dění v roce 2010. Tyto ceny se dají, stejně jako Zlaté Glóby, považovat za předskokany Oscarů, ač zde vítězí především britští tvůrci. Proto není žádným překvapením, kdo letos proměnil nejvíce nominací.

Zcela podle očekávání si nejvíce ocenění odnesl do nebes vyzdvihovaný snímek The King´s Speech (Králova řeč), který čeští diváci v kinech uvidí až v březnu. Celkem proměnil sedm z  třinácti nominací. Prestižní ocenění si odnesly i tři nejvýraznější osobnosti celého spektáklu. Tedy Colin Firth v roli koktavého krále Jiřího VI., jeho filmová manželka Helena Bohman Carter a také logoped (spíše herec) s neortodoxními, mírně výstředními léčebnými praktikami v podání G. Rushe.  Král ale získal i ocenění nejvyšší, tedy za nejlepší film. Ovšem Tom Hooper si cenu za režii neodnesl. Ta připadla Davidu Fincherovi za jeho snímek The Social Network, který je označovaný jako Klub rváčů internetové generace.

BBC One Colin Firth BAFTA

The Social Network si kromě ceny za režii odnesl také cenu za nejlepší adaptovaný scénář a střih.
Nejvýraznějším britským debutem letošního roku se stala ironická tragikomedie o teroristech útočících zásadně bombonosnou vránou Four Lions (Čtiři lvi) režiséra Chrise Morrise, jež je označován jako „mediální terorista“. Morris je známý hlavně svou rolí v britcomu The IT Crowd (Ajťáci). Rád provokuje svým břitkým humorem, satiričností, kterou navazuje na nejlepší britské komedie.

Snímek Darrena Aronofského Black Swan (Černá labuť) ze svých nominací proměnil pouze jednu a to pro Natalii Portman, které patří právem, jelikož ona vede celý film k dokonalosti. Její role psychicky nevyrovnané, sexuálně zakrnělé baletky Niny je dech-beroucí. Natalie Portman si za její ztvárnění odnesla již Zlatý Glóbus. Teď už ji čeká jen Oscar, uvidíme, zda svým nezapomenutelným výkonem dosáhne i na něj.

Český trailer filmu Black Swan:

Výrazný snímek Ch. Nolana Inception proměnil nominace hlavně v katerogirích technických. V nominacích na nejlepší film, režii, scénář už tak úspěšný nebyl. Odnesl si ale ocenění za nejlepší vizuální efekty, hudbu a výrobu. Tedy v kategoriích, do které přesně tento film zapadá. Zpočátku hodně přeceňovaný snímek, který rozhodně není špatný, ale nabízí spíše zajímavou vizuální podívanou než komplexní psychologický snímek.

Western bratrů Cohenů True Grit (Opravdová kuráž) nijak výrazně akademiky neoslovil. Proměnil pouze jedinou nominaci za kameru. Snímek Dannyho Boyla 127 hodin ze svých osmi nominací nevytřískal žádnou výhru. Zůstal tak zcela opomenut, ne úplně zaslouženě. 127 hodin je silný příběh, který si ocenění určitě zasloužil. Možná bude mít více štěstí na Oscarech.

Zvláštní cenu za přínos britskému filmu si odnesla série filmů o Harry Potterovi. Vyznamenán byl také sir Christopher Lee, který dostal zvláštní cenu za celoživotní dílo. Před ním si tuto cenu odnesli například takoví velikáni jako Charles Chaplin, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg, Sean Connery a další. Loni tuto cenu převzala Vanessa Redgrave, významná britská divadelní, televizní a filmová herečka, ale také politická aktivista, která se  účastnila protestů vůči válce ve Vietnamu a sympatizuje s organizací IRA.

Cenu za nejlepší animovaný film dostalo pokračování oblíbené série Toy Story 3 z dílny Disney/Pixar. Jak vycvičit draka studia DreamWorks na cenu nedosáhlo. Do nominace se ale překvapivě ani nedostal britsko-francouzský animovaný film Iluzionista režiséra Sylvaina Chometa natočený podle originálního scénáře Jacquese Tatiho, vyprávějícího příběh stárnoucího kouzelníka, který předvádí své triky ve světě, kde lidé už dávno zajímá něco jiného než tahání králíků z klobouku. Nicméně je to film půvabný, klasicky animovaný s minimem dialogů.

Trailer filmu Iluzionista:

A. G. Iñárritu se svým filmem ze současné Barcelony Biutiful nominaci za nejlepší cizojazyčný film neproměnil. Příběh muže umírajícího na rakovinu, který se stará o své děti a snaží se dostat z morálního bahna akademiky nepřesvědčil. Iñárritu si libuje v lidském utrpení stejně jako ve svých předchozích snímcích. Tento se liší tím, že se soustředí na jeden hlavní příběh. Kdežto jeho minulé filmy vyprávěly paralelně třeba tři příběhy, které se na konci spojily dohromady. V této kategorii zvítězil film dánského režiséra Sørena Stærmose The girl with the dragon tatoo (Muži, kteří nenávidí ženy) natočeného podle knižní předlohy Steiga Larssona. Jeho trilogie Milénium se stala bestsellerem, ovšem autor si úspěch ze svých knih neužil. Zemřel 9. listopadu 2004 na infarkt.

Více informací o cenách BAFTA a kompletní seznam nominací a vítězů na: http://www.bafta.org

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka