Nestihli jste „filmovku“? Čtyři artové filmy zamíří i do běžné distribuceNa měsíce říjen a listopad nachystala Asociace českých filmových klubů filmovým fanouškům velmi příjemné překvapení. Filmy, které mohli diváci vidět na Letní filmové škole se totiž dostanou jejich prostřednictvím také do běžné distribuční sítě. Jasným favoritem a největším hitem je belgická tragikomedie Hasta la vista! Snímek byl uveden už na karlovarském festivalu, kde získal cenu diváků. Dobrou zprávou navíc je, že film bude uveden do distribuce se speciální zvukovou stopou pro nevidomé.
Dále se divákům představí dva české dokumenty. Jedním je „dokument o fotbale bez fotbalu“ tvůrčí dvojice Pavla Abraháma a Tomáše Bojara Dva nula, který se zabývá nejsledovanější fotbalovou událostí a sleduje zápas Sparta vs. Slavie. Ovšem poněkud jinak, než by se očekávalo. Na hřiště se nepodíváme, pohled dvaadvaceti kamer bude upřen do hlediště, ze kterého se stane panoptikum svérázných postaviček.
Dokument Davida Vondráčka Láska v hrobě nabídne pohled na život dvou bezdomovců dvojice Jana a Jan, kteří žijí na  zrušeném pražském hřbitově ve Strašnicích. Čtveřici filmů završí animovaný snímek režiséra Pateice Leconteho Obchod pro sebevrahy. Leconte vůbec poprvé natočil celovečerní animovaný film a někteří ho již teď přirovnávají k ambicioznějšímu Timu Burtonovi. 

 Právo na sexuální život

Hasta la vista!

Česká distribuční premiéra: 4. října 2012

Belgická tragikomedie Hasta la vista! režiséra Geoffreye Enthovena zvedala z křesel jak diváky karlovarského festivalu tak před nedávnem také účastníky Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Od 4. října se jí budete moct nechat unášet také ve vašem oblíbeném kině. Film vypráví příběh tři kamarádů, kteří by jako každí mladíci rádi zakusili taje sexuálního života a naplno si uvědomili, co dovede jejich tělo ve styku s ženským tělem. Mírnou překážkou v sexuálních hrátkách je jim jejich handicap. Slepota, nádor a paraplegie – to jsou faktory, které jim brání v tom, aby se ve svých dvaceti letech zbavili otravného panictví.
Se záminkou ochutnávání vína se vydají do Španělska, kde ovšem ochutnají mnohem víc z místních „lahůdek“.
Hasta la vista! nabízí svěží pohled na trojici chlapců, kteří si chtějí naplno užívat život tak jako všichni ostatní. Film ovšem nenabízí jen úzký pohled na samotnou ztrátu panictví, ale přináší mnohem hlubší příběh, ve kterém hrají hlavní roli přátelství, oddanost, splnění snu a boření hranic.

„Lars, Philip a Joseph se sice vydávají na cestu s jasným cílem, ale na pozadí  jejich snažení se rýsuje boj za nezávislost, lásku a přátelství, tak jak je vidí oni.  Tato nezávislost s sebou přináší nová omezení a překážky. V mnoha případech se  musejí spoléhat jeden na druhého a placenou pomocnici Claude. S každou další mílí se cesta a přátelská pouta, která během ní vznikají, stávají důležitějšími než  samotná návštěva klubu El Cielo. Láska, oddanost i obětavost mohou být na dosah, ale co když chce člověk víc?  Všichni žijeme v tělech, která stejně jako naše mysl potřebují něhu, cit, odpočinek  a vášeň. Pro nás je to samozřejmost, ale pro ty, kteří kvůli tělesnému postižení nemají vládu nad vlastním tělem, to může být zdrojem hlubokého zoufalství.  Hasta la vista! je film o pravém přátelství.“

Režisér Geoffrey Enthoven o filmu Hasta la vista!

Samotný příběh filmu je inspirovaný skutečnými událostmi. Hlavním iniciátorem je Asta Philpot, který je od narození postižen artrogrypózou (vrozená kloubní ztuhlost). V roce 2006 se doslechl o legálním nevěstinci s bezbariérovým přístupem, toto místo navštívil a prožil zde své první sexuální zkušenosti. Jelikož je pro takto těžce tělesně postižené lidi obtížné navazovat intimní vztahy, rozhodl se zorganizovat výlet do nevěstince, aby umožnil lidem s podobným problémem prožít sexuální styk.
Asta Philpot svůj záměr zveřejnil na internetových fórech a jeho nápad zpočátku vzbudil různé ohlasy, některé veskrze negativní. Po čase se však přihlásili dva lidé (jeden nevidomý a druhý ochrnutý po nehodě na motorce) a přijali Astovo pozvání. Právě jejich zážitky je inspirován snímek Hasta la vista!.
Asta Philpot založil nadaci Asta Philpot Foundation, která pomáhá lidem s tělesným postižením uvědomovat si, že i přes veškeré potíže má jejich život obrovský potenciál a že si ho mohou naplno užívat.

Jiný dokument o fotbale – chybí fotbal

Dva nula

Česká distribuční premiéra: 25. října 2012

Pavel Abrahám a Tomáš Bojar sledují zápas pražské Sparty a Slavie. Kamery se však neupírají na hráče, nýbrž na jejich fanoušky. Hlediště je zaplněné nejrůznějšími vrstvami společnosti. Nechybí vyšňořené dámy z VIP sekce, rozjívení žáci z fotbalové přípravky, věčně diskutující pořadatelé, bázlivý intelektuálové, vášniví sázkaři, členové ochranky či dezorientovaní italští turisté.
V různých částech to rezonuj podobně jako v různých vrstvách dnešní společnosti. Humor a autentičnost ve filmu prý vítězí 2:0.
To jsou slova distributora, jak si film nakonec v kinech povede a jak jej diváci přijmou, se dozvíme až 25. října.
Částečně může hrozit pouze to, že postavy ve filmu (ať jsou autentické jak chtějí) neuniknou jisté šablonovitosti a budou odrážet pouze jakési známé klišé.

Netradiční láska z hřbitova

Láska v hrobě

Česká distribuční premiéra: 29. listopadu 2012

Velmi netypický film o lásce natočil formou dokumentárního dramatu režisér David Vondráček. Jeho dokument nejprve sleduje několik bezdomovců, kteří žijí na zrušeném hřbitově v pražských Vršovicích. Po čase se však jeho pozornost výlučně zaměří na dvojici Jana a Jan, kteří prožívají svou lásku v tragickém sebedestruktivním duchu.
Snímek sleduje následky nefunkčních rodinných vztahů, či osobních tragédií a věnuje se všem aspektům bezdomovectví, které se od absolutní svobody pohybují také mnohdy ve ztrátě identity či osobní důstojnosti.
Snímek Láska v hrobě byl oceněn na Mezinárodním festivalu nezávislého filmu v Římě, kde zvítězil v kategorii nejlepší zahraniční film.

 Animák se sebevražednými sklony

Obchod pro sebevrahy

Česká distribuční premiéra: 8. listopadu 2012

Úspěšný román Jeana Teulého Potřeby pro sebevrahy převedl do celovečerního animovaného filmu úspěšný francouzský režisér Patrice Leconte (Dívka na mostě). Příběh se odehrává v temném světě, ve kterém lidi opouští chuť žít. Snad jediný prosperující podnik je ten, kde se prodávají provazy, pistole, jedy a další pomůcky, které nešťastníkům pomáhají úspěšně opustit tento krutý svět.
Všechno je v nejlepším pořádku, obchod šlape. Ovšem jen do okamžiku, kdy všeobecnou depresivní a pesimistickou náladu naplní dětský křik věčného optimismu. Majiteli obchodu pro sebevrahy se totiž narodí dítě, čímž se dosavadní chod jeho obchodu i domácnosti radikálně změní.
Převést takový námět do klasického hraného filmu by mohlo postrádat jistý vtip a eleganci a ironii (nehledě na to, že by náklady byly mnohem vyšší) a tak se Patrice Leconte pustil do animovaného filmu. A podle traileru to vypadá, že výsledek opravdu stojí za to.
Světovou premiéru měl snímek na festivalu v Cannes, kde byl uveden v hlavní soutěži.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka