Anna Karenina / Joe WrightJoe Wright se po adaptaci románu Iana McEwana Pokání vrací na plátna kin. Opět sáhl po knize, tentokrát se však rozhodl zpracovat rozsáhlý román Lva Nikolajeviče Tolstého. Wright pojal zpracování Anny Kareniny naprosto jinak, než předchozí tvůrci, kteří se rozhodli knihu zpracovat pro film. Divadelní kulisy, ve kterých se příběh filmové Anny Kareniny odehrává, podtrhují teatrálnost života vyšších vrstev v carském Rusku 19. století.

V hlavní roli exceluje Kiera Knightley v roli Anny Kareniny. Stejně jako Elizabeth v Pýše a předsudku (2005) a Cecilia v Pokání (2009) je i její Anna skvěle zahranou postavou, která dokáže na diváka přenést veškeré silné emoce, bez nichž by byl příběh pouhým vyprázdněný divadelním kusem s pěknými kulisami a kostýmy. Motiv vlaku je sice neustále nevyhnutelně přítomný, děj však plyne i na úrovni vedlejších linií – mezi nejlepší patří vyvíjející se vztah Kitty a Levina.
Do role Vronského snad bylo vhodnější obsadit někoho staršího. Aaron Taylor-Johnson na zkušeného lva salonů úplně nevypadá. Stejný problém je i u Juda Lawa, který  zase v roli Karenina neoplývá oním velkým generačním rozporem k mladší Anně.
Přes tyto hnidopišské výtky však příběh dokonale funguje. Wright si z rozsáhlé předlohy vybral především téma lásky, společenských konvencí, vztah člověka k přírodě. Osekaná zůstala témata politická či náboženská. Zpracovat Annu Kareninu v celé komplexnosti však není možné v rozsahu celovečerního filmu.

Mezi nejkrásněji zpracované momenty ve filmu patří taneční scéna, skládání písmenek či sečení trávy. Na Annu Kareninu se rozhodně vyplatí zajít do kina. Zážitek možná nebude tak silný jako v případě Pokání, přesto je to jeden z nejlepších Wrightových filmů.

Za zmínku rozhodně stojí i skvělá hudba, kterou složil Darrio Marianelli. Ten za svůj originální soundtrack k Pokání získal Oscara, za hudbu k Pýše a předsudku získal nominaci.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka