Nová scéna Národního divadla uvede hraný po(d)klad k filmu Alois NebelFilm Tomáše Luňáka Alois Nebel, který byl v loňském roce poslán do boje o Oscarovou nominaci míří na Novou scénu Národního divadla. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost vidět „surový“ materiál, ze kterého tým animátorů technikou rotoskopie vytvořil výsledný snímek.
Promítání bude doprovázeno živou hudbou, o kterou se postarají skladatelé Ondřej Ježek a Petr Kružík a zpívat bude Jaromír Švejdík aka Jaromír 99, který je společně s Jaroslavem Rudišem autorem komiksové předlohy k filmu. 

O snímku Alois Nebel se především v loňském roce vedly vzrušené debaty, jelikož svým stylem velmi vynikal v kontextu české kinematografie. Animační technika, kterou tým kolem režiséra Tomáše Luňáka využil není ve světovém filmu neznámý. Technika rotoskopie se začala prvně používat kolem roku 1915 a spočívá v překreslování živé akce do animované. Popularitu tohoto stylu animace zvedly především filmy Richarda Linklatera Sním či bdím (Waking Life, 2001) či Temný obraz (A Scanner Darkly, 2006) nebo izraelský snímek Valčík s Bašírem (Watlz with Bashir, 2008), který si na rozdíl od Aloise Nebela nominaci na Oscara za Nejlepší cizojazyčný film vysloužil.

V české kinematografii je Alois Nebel vůbec první celovečerní film, který využívá rotoskopii. Lákavost snímku tak spočívá především ve výsledných obrazech a specifické atmosféře, které s sebou tato technika přináší. Jak ale bude působit „původní“ filmový materiál?
Pokud vás tato otázka zajímá, určitě zajděte 7. října 2012 na Novou scénu Národního divadla. Jedná se o jediné zcela unikátní uvedení „surového“ materiálu filmu Alois Nebel.

Po více informací o této exkluzivní projekci najdete na stránkách Národního divadla, kde je také možnost si zarezervovat a koupit vstupenky. Cena vstupenky je 150,- Kč, studenti s platnou ISIC kartou mají 50 % slevu na místa v pravém a levém kraji hlediště.

Alois Nebel - exkluzivní projekce hraného podkladu k filmu
Nová scéna Národního divadla
7. října 2012 od 20.00 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka