Adamova jablka – kterak neonacista upekl jablečný koláčV rámci festivalové přehlídky v pražském kině Atlas máte možnost ve dnech 17.-20.2. zhlédnout film dánského režiséra A. T. Jensena, který je známý snímky značně ironickými. Filmy z těchto koutů světa se do české distribuce masově nehrnou, přesto si myslím, že svoje diváky by si našly. I z řad většinového publika. Za zhlédnutí rozhodně snímek Adamova jablka stojí. I přesto, že se jedná o komedii, úsměv, který se vám během sledování na tváří objeví, bude mít trochu nahořklou příchuť. Nejde totiž o humor nijak prvoplánový ani vlastně…humorný. Scény, u kterých se zasmějete vám totiž hned záhy budou připadat spíše smutné, nebo se trochu zastydíte, že se tomu smějete. Film ve vás rozhodně vyvolá emoce. Jaké, to už záleží na vaší přirozenosti.

Příběh je zasazen do prostředí fary, kde působí farář Ivan, který je od pohledu zvláštní. Ne tak úplně svým vzhledem, ale člověk hned vidí, že Ivan se pohybuje trochu jinde. Do toho klidného svatostánku přijíždí neonacista Adam, aby zde setrval pár měsíců. Takzvaně na převýchově. Ale o žádné vymývání mozků náboženskými proslovy nepůjde. Adam toho moc nenamluví, spíše jen tak pokukuje kolem a nevěří, kam se dostal. Ivan zase mluví až moc. Jakoby koukal skrze všechno a snažil se vidět jen to lepší. Nepřipouští si zklamání, bolest. Prostě žádné negativní emoce k němu nedoléhají. Pořád září, na všechno má odpověď. To pochopitelně Adama příliš netěší.

Adamova jablka

Dalšími společníky na faře je Gunnar, obtloustlý bývalý hráč tenisu, alkoholik a zloděj, sexuální loudil a prostě hrozně zvláštní individuum. S ním tam žije Khlaid, přistěhovalec ze Saúdské Arábie, který přepadává beznínky, občas střílí ptáky, kočky a někdy taky lidi. Je často ve stresu a  je tak trochu výbušná povaha.
Je s podivem, že tahle společnost může fungovat. Jenže funguje. Ale jen díky Ivanovi, který je svým pozitivním náhledem na život vede. Jeho poslouchají, tolerují. Díky němu se snaží být lepší. I když jsou pořád stejní, jen to nedávají tolik najevo. Tady je totiž všechno v harmonii. Kočka nezemřela kvůli tomu, že ji Khalid zastřelil, nýbrž proto, že už byla stará a náhle zemřela zrovna ve chvíli, kdy Khlaid stiskl spoušť. Takhle to na této faře chodí.

Adamova jablka

Adamovy nervy nejsou ovšem nejpevnější, tudíž je jen otázka času, než jeho vztek přeteče a věčně se usmívající a optimistický Ivan bude mít zlomený nos a pár přelámaných žeber. Kdo by si myslel, že to už Ivana vyvede z klidu, ten by se zmýlil. Na Ivanovi není nic znát, jen v klidu oznámí, že si musí odskočit do nemocnice. A Adam jen valí oči. On toho vůbec Adam moc nenamluví, ale to vlastně ani není potřeba. Jeho mimika a gesta naprosto postačí, než kdyby ze sebe chrlil připitomělé hlášky. Scénář je vůbec dialogů docela prostý, ale když už se začne mluvit, většinou to přinese opravdu zajímavou podívanou.

Adamova jablka

Další komická figurka je místní doktor, který léčí Ivana a všechny chudáky z fary. Jenže i pan doktor by se měl nechat někde přeléčit. Z něho bude mít divák obzvlášť radost. Je to dost podivná figura, ale v tom celém zmatku a absurdních, ironických situacích vlastně moc nevyčnívá.
Uprostřed farní zahrady stojí krásná jabloň, která plodí krásná jablka. Ale jablka jsou napadeny nejprve krkavci poté se do nich s chutí pustí červy. A Adamův úkol upéct jablečný koláč začíná být nedosažitelný. Ale film není jen o koláči. Je absurdní a tragikomický, ukazuje proměnu člověka, který ztratí své iluze, protože mu kdosi strhne růžové brýle, skrz které se dívá na svět. Ale Adam z toho není šťastný. Co se dříve zdálo jako jediný cíl jeho pobytu se stává tou nejhorší zkušeností. A tak se nakonec celková proměna netýká jen Ivana.

Začíná to jablečným koláčem, končí to jablečným koláčem. Adamova jablka si rozhodně nenechte ujít, protože vidět tak sehraný mix komedie a dramatu se vám jen tak nepoštěstí. České pokusy o tragikomedie trvale selhávají a vznikají z nich akorát paskvily. Ale Adamova jablka jsou „tragikomickou perlou“, jejíž sledování vás nenechá klidnými a dojmy z filmu budete mít ještě hezkých pár dní po zhlédnutí.


 

Adamova jablka /
Adams æbler

Režie: Anders Thomas Jensen
Hrají: Ulrich Thomsen, Mads Mikkelsen, Nicolas Bro, Paprika Steen


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka