Abraham Lincoln už loví upíry v prvním traileruAbraham Lincoln: Lovec upírů je společný projekt Timura Bekmambetova a Tima Burtona, který se chystá do kin již v červenci tohoto roku. Jakkoli se může takové spojení zdát nepravděpodobné nebo dokonce šílené, patří do žánru, který spojuje klasické postavy (většinou fiktivní) s upíry, vlkodlaky nebo mimozemšťany, a  kterému se říká mash-up. (Výraz mash-up se používá také v hudební terminologii a označují se jím remixy.)
Za počátky tohoto žánru lze považovat knihu Setha Grahama-Smithe Pride and Prejudice and Zombies (Pýcha a předsudek a zombíci) vydanou v roce 2009 nakladatelstvím Quirk Books, kterému tato kniha přinesla obrovský úspěch. Kniha zůstala osm měsíců v žebříčku bestsellerů listu New York Times. A právě jméno Setha Grahama-Smithe se spojilo s tímto žánrem. Přestože mash-up novely píší i jiní autoři. Populární zůstávají díla Jane Austenové, jejichž originální podoba je atraktivní zejména pro ženské čtenářky, zatímco muže lákají tyto upravené varianty. ¹


Mezi další autory mash-up novel patří například Ben H. Winters (oficiální webové stránky autora), mezi jehož díla patří například Android Karenina (kombinující klasický příběh Anny Kareniny Lva N. Tolstého a tematiku robotů) nebo Rozum a cit a mořské příšery (Sense and Sensibility and Sea Monsters) , který také se uchyluje k oblíbené autorce Jane Austen.
Kniha Abraham Lincoln: Lovec upírů, jejímž autorem je Seth Graham-Smith, vyšla v roce 2010 a nesetkala se s takovým úspěchem (u americké kritiky) jako jeho první mash-up novela. Natáčení stejnojmenného filmu začalo na jaře roku 2011 v produkci Tima Burtona a pod režijním dohledem rusko-kazašského režiséra Timura Bekmambetova.
Zatím vyšel první trailer, který dokazuje, že film bude minimálně z vizuálního hlediska rozhodně pozoruhodný. Jak ale na tento příběh přistoupí čeští diváci, se dá v této chvíli těžko odhadnout. České překlady mash-up novel zatím nevycházejí. (Možná jim toto filmové zpracování otevře dveře.) Hrozí proto, že se v českém prostoru bude na film nazírat jako na podivný experiment, jelikož chybí širší povědomí o existenci a popularitě tohoto nového žánru.

Vlažné a kritické příjetí filmu Kovbojové a vetřelci (svým způsobem i tento snímek patří do žánru mash-up) naznačuje, že pro takové míchání žánrů není publikum zdaleka připraveno. Při hodnocení tak možná zůstane u šíleného pokusu, ale vyřknout jakékoli soudy je nyní zcela předčasné. První trailer příliš mnoho neprozrazuje. Zato však ukazuje působivé spojení stylu Bekmambetova a Burtona. Ponurá estetika příznačná pro Burtonovy snímky a dynamická akce reprezentující styl, který Bekmambetov předvedl například ve svém filmu Wanted, dává dohromady působivou vizuální mozaiku.
Bude navíc zajímavé sledovat, jak se první „oficiální“ filmový  mash-up uchytí, což výrazně ovlivní i další chystaný projekt (jež je však zatím pouze anoncován), kterým je Pride and Prejudice and Zombies.

Abraham Lincoln: Lovec upírů/
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Česká premiéra: 19. července 2012
Režie: Timur Bekmambetov
Scénář: Simon Kinberg
(Podle knihy Setha Grahama-Smithe)
Hrají: Benjamin Walker, Dominic Cooper,
Mary Elizabeth Winstead

 

Poznámky

¹V článku Undead Austen Mash-Ups pro New York Times popisuje  Jennifer Schuessler úspěch smash-up novel Setha Grahama-Smitha a mluví mimo jiné o přílivu „nové krve“ a rozšíření čtenářské obce knih Jane Austenové, a to zejména z řad mužů.  [http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9E05E3DC1E39F930A25751C1A96F9C8B63&ref=jane_austen]

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka