A Dangerous Method: nový film Davida CronenbergaUplynuly již čtyři roky od doby, co jsme naposled viděli nový film od Davida Cronenberga. Mírně „šokézního“ režiséra, který zplodil takové opusy jako Moucha nebo eXistenZ.
A právě v roce 2007 jeho poslední film Východní přísliby ukázal, že Viggo Mortensen je v plné síle i když už překročil padesátku. (Ano, myslím tu scénu z římských lázní.)

Cronenbergův nový film vypráví příběh dvou skvělých psychiatrů, představitelů psychoanalýzy Sigmunda Freuda a Carla. G. Junga. Že vás tento námět nezajímá? Myslíte, že psychoanalýza je nuda a že film nebude stát za tu námahu vypravit se na něj do kina?
Tak to jste jistě zatím neviděli trailer. Obsazení filmu je přímo geniální. Bude to již třetí spolupráce skvělého Vigga Mortensena s Cronenbergem. Zahrál si v jeho Dějinách násilí a ve Východních příslibech. Viggo zde ztvární právě Sigmunda Freuda.

Do role C. G. Junga obsadil Cronenberg současnou hvězdu stříbrného plátna Michaela Fassbendera (Na Janu Eyrovou, kde si zahrál pana Rochestra musíme ještě chvíli počkat, ale příznivci skvělých nových X-Menů si již mohli užít jeho vystoupení v roli Erika aka Magneta.) S Vincentem Casselem spolupracoval Cronenberg právě na zmíněných Východních příslibech. Zde si Cassel zahrál rozmazleného mafiánského synka.
Tato část obsazení možná přesvědčila čtenáře z řad dam. Ale ani pánové se nemusí obávat, že by je tento nový snímek po stránce herecké nezaujal. Hlavní ženskou roli totiž dostala (vyhublá) britská kráska Keira Knightely (Piráti z Karibiku, Pokání, Pýcha a předsudek). Naposledy na filmovém plátně ztvárnila novináři tyranizovanou herečku v Londýnském gangsterovi.
V A Dangerous Methods představuje mírně vyšinutou ženu s pochroumanou minulostí. Podle traileru to vypadá, že její psychické potíže pramení z jejího dětství. Kdy byla týrána svým otcem. To na ní zanechalo následky. Například ji vzrušuje, když ji někdo trestá.

[nggallery id=29]

Sabina Spielrein se tedy dostane do rukou mladého C. G. Junga, který bude chtít zahájit léčbu podle Freudovy psychoanalýzy. Proběhne mezi nimi ale víc než jen léčba. Sabina (která opravdu prožila s Jungem milostný románek) se v tomto příběhu bude zmítat mezi dvěma muži.
Scénář k filmu A Dangerous Method sepsal Christopher Hampton podle knihy Johna Kerra. Christopher Hampton napsal také scénář k výbornému filmu Pokání. (Autorem knižní předlohy je Ian McEwan.)

Vypadá to, že na premiéru tohoto velice zajímavě vypadajícího snímku si budeme muset počkat do září. Alespoň podle imdb.com to tak vypadá. V září 2011 bude film uveden na festivalu v Benátkách.  Na oficiálních stránkách filmového festivalu v Benátkách zatím program zveřejněn nebyl. Tudíž to nelze brát jako podloženou zprávu.
Kdy se dočkáme filmu u nás, není zatím známo. V plánu filmových premiér, který sestavuje unie filmových distributorů (ufd.cz) se A Dangerous Method jaksi ještě neobjevily. A oni se pak všichni hrozně diví, že někteří lidi nechodí do kina a filmy si shánějí jinak. Když jim nabízí takové skvosty jako je muzikál V peřině, nebo slátanina typu Saxana a kniha kouzel… A kvalitní zahraniční filmy kolikrát vidíme s ostudným zpožděním nebo v horším případě čekáme na DVD. A ještě nám dabují  téměř všechny letní blockbustery. (Minimálně trailery k nim. To kdybyste nevěděli, tak upoutávka na Transformers 3 a na Kapitána Ameriku běží s „krásným“ českým dabingem. To asi proto, že tyhle filmy jsou primárně určené dětem, které se ještě nestihly naučit číst.)¨

Takže nám nezbývá než doufat, že se distributoři rychle oklepou, proberou se a koupí film A Dangerous Method. A zařadí nám ho do programu kin někdy na podzim 2011. Tak jako v jiných civilizovaných krajích naší filmové planety…

Trailer filmu Dangerous Method [ENG]Foto: youtube.com


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka