15. Festival francouzského filmu / Programové tipyLetošní 15. ročník Festivalu francouzského filmu začíná již zítra 22. listopadu. Zahajovacím snímkem bude nový film Clauda Millera Therese Desqueyroux, ve kterém si hlavní roli zahrála Audrey Tautou. Programová nabídka letošního ročníku přináší v hlavní soutěži deset předpremiérových uvedení francouzských filmů, mezi nimi také nový film Michaela Hanekeho Láska, který letos získal hlavní cenu na festivalu v Cannes.
Velkým tahákem letošního ročníku je retrospektiva Alaina Resnaise, v rámci níž bude uvedeno devět filmů včetně ikonického snímku Loni v Marienbadu.

Přehlídka začíná 22. listopadu a potrvá do 28. listopadu. Projekce proběhnou v kině Lucerna, Světozor, Kino 35  a Cinestar Anděl.

 Paraplegik -> Holy [sh.t] Motors!

Pokud jste nestihli „nejúspěšnější evropský film roku“ vidět na velkém plátně, pak máte na Festivalu francouzského filmu možnost. Paraplegická dramedie Nedotknutelní se dostala na program a i přes její mírně hollywoodské vyladění rozhodně stojí za vidění na velkém plátně v příjemné festivalové atmosféře. Film zachycuje „nepravděpodobné“ přátelství dvou mužů ze zcela rozdílných sociálních vrstev a naprosto odlišným životním stylem a hodnotami. Nedotknutelní se stali senzací evropského filmu a to paradoxně zřejmě proto, že nepůsobí příliš evropsky (ať už to adjektivum znamená cokoli).

V sekci Filmové hity je celkem zařazeno 12 snímků a kromě Nedotknutelných můžete vidět oscarového Artista, Polanského adaptaci divadelní hry Yasminy Rezy Bůh masakru, novinku v české distribuci Obchod pro sebevrahy, klasiku Akiho Kaurismäkiho Bohémský život nebo belgicko-francouzské drama Kluk na kole.

Jedním z prvních filmů zahajovacího dne bude také nový snímek Leose Caraxe Holy Motors. Snímek po předpremiérovém uvedení zamíří i do běžné kinodistribuce. Divoký sci-fi film o tajemném Oscarovi, který ztvárňuje různé identity do podivné show, o které nelze přesně říct, zda skutečně existuje. V hlavní roli se představí Denis Lavant, jenž hrál i v předchozích Carexeho filmech.

Oblíbeným námětem filmu je často samotný proces výroby filmu. Tim Burton má Eda Wooda, Federico Fellini 8 1/2. Na program Festivalu francouzského filmu se dostal také snímek Kdybych nevyhrál Zlatou palmu v Cannes Renuada Cohena, který je zařazen do soutěžní sekce Výběr české kritiky a konkrétně tento snímek vybral Vojtěch Rynda z Týdne.
Příběh vypráví o čtyřicátníkovi, který prochází tvůrčí krizí a na hlavě objeví podivnou boulí a věští svůj brzký skon. Rozhodne se proto udělat ještě jeden poslední a nejlepší film své kariéry. Povolává rodinu a všechny přátele do svého domu a začne s nimi natáčet film.
Režisér se osobně zúčastní projekce v kině Lucerna 23. 11. a v Kině 35 24. 11.

Pro kompletní program, podrobnější informace o jednotlivých filmech, časech projekcí a vstupném navštivte oficiální webové stránky festivalu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka