127 hodin – jednoduchý snímek o lidské touze po životěV únoru bude zápasit o šest nominací na Oscara, chybí ten za režii, ale právem nechybí ten nejdůležitější. 127 hodin je totiž další film v soutěžní kategorii o nejlepší film, který má vysoké šance si sošku odnést. Ovšem porotci to budou mít letos opravdu těžké. Každý nominovaný film je jedinečný. Každý je naprosto z jiného žánru, nelze je tedy ani trochu porovnávat a tím třeba vyřadit slabší článek. Rok 2010 byl mimořádně silný a přinesl spoustu skvělých filmů, mezi které též patří 127 hodin.

127 hodin je příběh mladého muže Arona Ralstona, který má normální práci, je to vcelku milý člověk. A má rád dobrodružství. Jednoho dne se sebere, naloží kolo, vytiskne mapu, nikomu neřekne ani slovo o tom, kam jede. A vyrazí do Utahu do národního parku, kde se s člověkem jen tak snadno nesetkáte. A když, tak pouze na vyznačených trasách. Ale vyznačené trasy nejsou tak vzrušující.

Co vás vtáhne do děje a neupustí, je vědomi, že se to skutečně stalo. Lidi mají rádi ten pocit, když si myslí, že sledují realitu. A není se čemu divit, do takové role se snadno vžijete a můžete skrz ní skvěle prožít celý film. Aron Ralston je skutečný člověk. To, co se děje ve filmu, se dělo i jemu. Pravděpodobně s menšími úpravami, ale o to ani nejde. Vsuvky z Aronova dětství nebo momenty s přítelkyní ve filmu neruší. Nejsou vedeny do nějakých zbytečných detailů, působí s celkovým vyzněním filmu harmonicky a vyrovnaně.

127 hodin

Práce s kamerou je ve snímku taky trochu odlišná, než na co jsme zvyklí. Jelikož se v podstatě celý film odehrává na dost malé ploše, každý záběr je trochu minimalistický. A někdy až moc detailní, například záběry uvnitř vaku na vodu/moč, nebo vstup do Aronovy ruky. Také časté používání Aronovy malé kamery dodává na autentičnosti. A to se nám líbí. Nejprve ji Aron používá jako způsob k informování okolí o tom, co se mu stalo. Vyřizuje pozdravy matce a otci, nabádá případného nálezce, aby si kameru klidně nechal, ale aby se nahrávka dostala k jeho rodině. To jsou přesně ty chvíle, kdy se snažíte statečně zatlačit slzu. Napadne vás, co kdyby se to stalo mě? Ale to se vám těžko stane, jestliže je váš největší adrenalin vstát z pohovky a po tmě dojít na záchod. Uvědomíte si, jak málo času věnujete své rodině, že je berete jako samozřejmost, že vždycky budete mít tu možnost se s nimi pořádně rozloučit.

127 hodin

127 hodin ukazuje všechny ty mrzké tělesné potřeby, které si za běžného „provozu“ člověk ani neuvědomuje. Tady se kapka vody stává neocenitelnou, kus jídla je to jediné, na co dokážete myslet. Jak čas ubíhá Aronovi dochází voda, jídlo, propadá úzkosti, začíná více vzpomínat. Na rodinu, na lidi, které zná. Z počátku je z něj cítit silná touha žít, ale také realistické stanovisko, že až se oficiálně stane pohřešovaný, bude už nejspíš mrtvý. Uvězněný ve skalní průrvě a rozežraný hmyzem a dalšími potvůrkami. Začne tedy kameru využívat k imaginárnímu rozhovoru.

127 -hodin

Dobré znamení, ve filmu nechybí ani humor. Ve chvíli, kdy se snad může zasmát jen ten největší cynik, si Aron začne tak trochu dělat srandu sám ze sebe. A opět se ukazuje, že to je někdy lék k nezaplacení. Působí to uvolňujícím dojmem také na diváka, protože ač se to nemusí zdát, 127 hodin je hodně silný film, se kterým si můžete sáhnout až na dno svého svědomí.

Danny Boyle tedy opět ukázal, že je dobrý režisér. Vybral si příběh, který by se tak snadno dal zmrvit a pošpinit. Ale to se naštěstí nestalo, nejsme svědky srdceryvného dramatu, do kterého by to klidně mohlo spadnout. Naštěstí se tak díky dobrému scénáři a správnému pohledu na věc nestalo.

_________________________________________________________

127 hodin (127 Hours) 2010
6 nominací na Oscara – nejlepší film, střih, scénář, herec v hlavní roli, hudba

Režie: Danny Boyle
Hrají:  James Franco, Clémence Poésy

Trailer filmu 127 hodin:

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka