10. Fresh Film Fest / Nenechte se zfanatizovat!Karlovy Vary i Letní filmová škola jsou pro letošní rok už nenávratně pryč, ale to neznamená, že už nás žádné filmové festivaly nečekají. Již po desáté se  letos koná Fresh Film Fest, který je unikátní v tom, že je zaměřen na studentské filmy a debuty, takže to, co zde uvidíte, pravděpodobně jen tak jinde neseženete.
Kromě této hlavní náplně se ale festival zaměřuje také na retrospektivy významných filmových osobností.
Loni měl svou retrospektivu britský filmař a jakýsi „zakladatel“ docudramatu Peter Watkins. Letos se program opět vrací do Velké Británie, konkrétně k tvůrci Alanu Clarkovi, který ve svých filmech nešetřil syrovostí a je pokládán za jednoho z průkopníků filmového realismu. Jeho tvorbou se nechal výrazně inspirovat úspěšný britský režisér Danny Boyle (Trainspotting127 hodin, Trans).

Spodina (Scum) | r. Alan Clarke

Spodina (Scum) | r. Alan Clarke

K nejvýraznější filmům Alana Clarka patří bezesporu snímek Spodina (Scum) z roku 1979 , který se odehrává v nápravném zařízení a ukazuje tyranii dozorců a vychovatelů na mladých chlapcích. Ti ovšem také nejsou žádní svatouškové. Film je kontroverzní mírou zobrazovaného násilí, je plný šikany a útoků nejen ze stran dozorců, ale také mezi chlapci. Podobné tematice se dnes věnuje řada filmů (Král z ostrova Bastoy, Třída, Ben X aj.), nicméně na konci 70. let musel takový snímek budit značný rozruch. Zejména proto, že se silně kriticky staví k tematice institucionalizovaných nápravných zařízení, které mají téměř vždy zcela jiný než výchovný dopad.

Filmy 10. ročníku Fresh Film Festu se budou promítat v pěti  kinech- Kino 35, Studio Béla, Světozor, FAMU a Ponrepo, a také pod širým nebem v Riegrových sadech, kam je vstup zdarma. Festival začíná 28. srpna a trvá do 1. září.

Kompletní program zatím zveřejněn není. Jeho odtajnění proběhne až na tiskové konferenci 14. srpna, nicméně základní programové sekce zůstávají stejné. Sekce Fresh Generation je zaměřena na mezinárodní soutěž debutů. Tato sekce umožňuje divákům seznámit se s nejzajímavějšími letošními snímky mladých tvůrců z celého světa. Letos se do hlavní soutěže přihlásilo přes 1 200 filmů.

Pavilon | r. Tim Sutton (Foto: Fresh Film Fest 2012)

Pavilon | r. Tim Sutton (Foto: Fresh Film Fest 2012)

Loňským oceněním filmem se stal Pavilon amerického režiséra Tima Suttona. Porotci ocenili především křehkou strukturu filmu, ale také práci s kamerou a samotný přístup k tématu. Námětem filmu Pavilon je zásadní změna prostředí pro mladého chlapce Maxe.

Sekce Theatre Optique doplňuje dominantní hranou tvorbu o animaci. V této mezinárodní soutěžní sekci se představí 20 filmů, z nichž každý používá různé techniky animace – tradiční kreslená animace, 3D animace, pixilace, ale i kombinace hraného a animovaného filmu.

Hezký holky už nepláčou | r. Gabriel Gonzalez (Foto: Fresh Film Fest 2012)

Hezký holky už nepláčou | r. Gabriel Gonzalez (Foto: Fresh Film Fest 2012)

Sekce Konfrontace sleduje tvorbu jednotlivých filmových škol z Evropy, Asie a Latinské Ameriky. V rámci této sekce proběhne soutěž dokumentárních a hraných studentských filmů.

Jedním z promítaných filmů loňského ročníku byl švýcarský snímek Hezký holky už nepláčou, který výrazně pracoval s myšlenkou elektronické komunikace, kterou dnes vnímáme jako zcela samozřejmou, ale která nám prakticky někdy brání v běžné komunikaci tváří v tvář.

 

Vítězným filmem se však stal dánský snímek Nic se mě nedotknekterý vyprávěl o dalším velmi závažném aktuálním tématu. Hlavní hrdinka Katrine přežije střelbu ve škole a navíc  jako jediná zahlédne střelce. Postupem času si samotářská dívka uvědomuje, že toho se střelcem sdílí daleko více, než by se mohlo zdát. Snímek natočil Milad Alami z Dánské filmové školy v Kodani. Tento mladý režisér je původem ze Sýrie, ale vyrůstal v Dánsku a Švédsku. Na jeho budoucí tvorbu je rozhodně dobré se zaměřit. Již svým prvním snímek dokázal, že se nebojí závažných témat, ale nepodléhá klišé.
Film je online ke zhlédnutí na stránkách Dánské filmové školy.

Nic se mě nedotkne | r. Milad Alami (Foto: Fresh Film Fest 2012)

Nic se mě nedotkne | r. Milad Alami (Foto: Fresh Film Fest 2012)

Tématem šikany a jejího radikálního řešení se zabýval i estonský snímek Třída Ilmara Raaga z roku 2007. Film byl za účasti režiséra uveden i na letošní Letní filmové škole, kde o něj byl velký zájem.

 PreFresh!

Protože čekání ještě pár týdnů potrvá, pořádají se také různé akce, které samotnému festivalu předchází. Sekce PreFresh je věnovaná především promítání filmů s následnou diskusí, kterou vedou lidé, jež mají k tématu co říci. Součástí loňského ročníku bylo například promítání filmu Petera Watkinse The War Game, a diskuse s Andreou Slovákovou.

Letos již první večer s filmem proběhl. Promítal se snímek o zakladatelích velmi známého serveru The Pirate Bay. Snímek z názvem TPB: AFK (The Pirate Bay: Away From Keybord) rozhodně musí být kontroverzní, jelikož zde proti sobě stojí zájmy dvou nesmiřitelných skupin. Tvůrců a šiřitelů obsahu. Sdílení přes torrenty rozhodně není legální, ale je velmi rozšířené. Jak proti tomuto fenoménu v dnešní době bojovat a co přináší tvůrcům (či majitelům autorských práv) a uživatelům byl jedním z hlavních náplní tohoto dokumentu.

Scientologists at War | r. Joseph Martin (Foto: Fesh Film Fest)

Scientologists at War | r. Joseph Martin (Foto: Fesh Film Fest)

Pokud jste tuto akci v NoDu nestihli, můžete vyrazit ve středu 7. srpna na promítání filmu o scientologické církvi, kterou „proslavil“ i jeden velmi známý hollywoodský herec. Snímek s názvem Scientologists at War bude promítán od 19:30 a vstup je zdarma.
Jaký jiný film by se hodil do letošního tématu „fanatismus“, když ne snímek o náboženské sektě? Film je vyprávěn z pohledu těch, kteří se hnutí rozhodli opustit. Rozhodně to poté neměli lehké; byli vystaveni sledování, finanční likvidaci i sociální izolaci.
Po filmu proběhne opět diskuse. Tentokrát s odborníky na náboženské sekty a kulty Zdeňkem Vojtíškem a Ivanem Štampachem.

 

„Fanatický vizuál“

Autory letošní festivalového vizuálu jsou grafický designer Jiří Troskov a mladý fotograf Jaroslav Moravec. Znělku, která z tohoto vizuálu vychází režíroval Štěpán FOK Vodržáka, který se zabývá především tvorbou videoklipů a a reklam. Znělka vznikla ve spolupráci s produkční společností Punk Film.

Více informací o festivalu Fresh Film Fest najdete na oficiálním webu.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka